Ulga na złe długi w podatku dochodowym – zmiany po ogłoszeniu specustawy

Od 2020 roku zmieniły się przepisy w podatku dochodowym w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków, za które nie dokonano płatności w terminie 90 dni od terminu płatności. Taki mechanizm obowiązuje w podatku VAT i analogicznie zmienione zostały przepisy w podatku dochodowym.

Co to jest ulga na złe długi w podatku dochodowym?

Dłużnik, który nie ureguluje zobowiązania lub jego części w terminie 90 dni od terminu płatności znajdującego się na fakturze, rachunku, umowie zobowiązany jest do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów takiej niezapłaconej kwoty. Tym samym zwiększy się u niego podstawa do naliczenia podatku lub zmniejszenia straty podatkowej. Obowiązek korekty leży po stronie nabywcy, a po stronie wierzyciela jest to przywilej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co się zmieniło w uldze na złe długi po ogłoszeniu specustawy?

W związku z wprowadzeniem wielu zmian w przepisach podatkowych w ustawie o tarczy antykryzysowej dodano również zapis odnośnie ulgi na złe długi w podatku dochodowym. W ustawie dodano art. 52q, w którym określono warunki w jakich przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku stosowania ulgi na złe długi.

Muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

 

Podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

 

Warunku z punktu 2 nie stosuje się do podatników, a więc z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

  • stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów,
  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów,
  • rozpoczęli prowadzenie działalności w 2020 r.

Zgodnie z zapisem ustawowym przez średnie przychody, rozumie się kwotę stanowiącą iloraz przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym i liczby miesięcy, w których była prowadzona działalność gospodarcza w tym roku. Jest to zwolnienie, które obejmuje zaliczki opłacane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

Ulga na złe długi w zeznaniu za 2020 rok

Zwolnienie z obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu określonych warunków w trakcie roku podatkowego nie zwalnia dłużnika z obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty w momencie złożenia zeznania rocznego za 2020 rok jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta do dnia złożenia zeznania.

Po stronie wierzyciela nowy zapis nie wnosi w ustawie żadnych zmian, ma on w dalszym ciągu przywilej do pomniejszenia przychodów o niezapłacone należności po upływie 90 dni od terminu płatności.

W przypadku uregulowania wierzytelności – zapłaty zaległej faktury – po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania w kwocie netto dla VAT-owców w terminie otrzymania zapłaty.

Jednorazowa pożyczka 5000 zł – warunki uzyskania i umorzenia.
▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań