Blog ifirma.pl

Ulga na złe długi w podatku dochodowym – zmiany po ogłoszeniu specustawy

|
|
4 minut czytania
Masz problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec kontrahentów? Sprawdź jak postąpić w takiej sytuacji.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Od 2020 roku zmieniły się przepisy w podatku dochodowym w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków, za które nie dokonano płatności w terminie 90 dni od terminu płatności. Taki mechanizm obowiązuje w podatku VAT i analogicznie zmienione zostały przepisy w podatku dochodowym. Jak wygląda obecnie kwestia COVID-19 a ulga na złe długi?

Co to jest ulga na złe długi w podatku dochodowym?

Dłużnik, który nie ureguluje zobowiązania lub jego części w terminie 90 dni od terminu płatności znajdującego się na fakturze, rachunku, umowie zobowiązany jest do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów takiej niezapłaconej kwoty. Tym samym zwiększy się u niego podstawa do naliczenia podatku lub zmniejszenia straty podatkowej. Obowiązek korekty leży po stronie nabywcy, a po stronie wierzyciela jest to przywilej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co się zmieniło w uldze na złe długi po ogłoszeniu specustawy?

W związku z wprowadzeniem wielu zmian w przepisach podatkowych w ustawie o tarczy antykryzysowej dodano również zapis odnośnie ulgi na złe długi w podatku dochodowym. W ustawie dodano art. 52q, w którym określono warunki, w jakich przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku stosowania ulgi na złe długi.

Muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

 

Podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

 

Warunku z punktu 2 nie stosuje się do podatników, a więc z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

 • stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów,
 • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów,
 • rozpoczęli prowadzenie działalności w 2020 r.

Zgodnie z zapisem ustawowym przez średnie przychody, rozumie się kwotę stanowiącą iloraz przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym i liczby miesięcy, w których była prowadzona działalność gospodarcza w tym roku. Jest to zwolnienie, które obejmuje zaliczki opłacane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

Ulga na złe długi w zeznaniu za 2020 rok

Zwolnienie z obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu określonych warunków w trakcie roku podatkowego nie zwalnia dłużnika z obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty w momencie złożenia zeznania rocznego za 2020 rok jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta do dnia złożenia zeznania.

Po stronie wierzyciela nowy zapis nie wnosi w ustawie żadnych zmian, ma on w dalszym ciągu przywilej do pomniejszenia przychodów o niezapłacone należności po upływie 90 dni od terminu płatności.

W przypadku uregulowania wierzytelności – zapłaty zaległej faktury – po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania w kwocie netto dla VAT-owców w terminie otrzymania zapłaty.

Przeczytaj również: Jednorazowa pożyczka 5000 zł – warunki uzyskania i umorzenia.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie