Powrót

Ulga na złe długi w podatku dochodowym – zmiany po ogłoszeniu specustawy

COVID-19 a ulga na złe długi

Masz problemy z terminowym regulowaniem zobowiązań wobec kontrahentów? Sprawdź jak postąpić w takiej sytuacji.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Od 2020 roku zmieniły się przepisy w podatku dochodowym w zakresie wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków, za które nie dokonano płatności w terminie 90 dni od terminu płatności. Taki mechanizm obowiązuje w podatku VAT i analogicznie zmienione zostały przepisy w podatku dochodowym. Jak wygląda obecnie kwestia COVID-19 a ulga na złe długi?

Co to jest ulga na złe długi w podatku dochodowym?

Dłużnik, który nie ureguluje zobowiązania lub jego części w terminie 90 dni od terminu płatności znajdującego się na fakturze, rachunku, umowie zobowiązany jest do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów takiej niezapłaconej kwoty. Tym samym zwiększy się u niego podstawa do naliczenia podatku lub zmniejszenia straty podatkowej. Obowiązek korekty leży po stronie nabywcy, a po stronie wierzyciela jest to przywilej. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Co się zmieniło w uldze na złe długi po ogłoszeniu specustawy?

W związku z wprowadzeniem wielu zmian w przepisach podatkowych w ustawie o tarczy antykryzysowej dodano również zapis odnośnie ulgi na złe długi w podatku dochodowym. W ustawie dodano art. 52q, w którym określono warunki, w jakich przedsiębiorca nie będzie miał obowiązku stosowania ulgi na złe długi.

Muszą być spełnione łącznie 2 warunki:

 

Podatnik poniósł w danym okresie rozliczeniowym negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19.

Uzyskane przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym przychody są niższe o co najmniej 50% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, a w przypadku podatnika, który rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w 2019 r. – w stosunku do uzyskanych w tym roku średnich przychodów.

 

Warunku z punktu 2 nie stosuje się do podatników, a więc z ulgi nie skorzystają przedsiębiorcy, którzy:

  • stosowali w 2019 r. formę opodatkowania, w przypadku której nie ustala się przychodów,
  • rozpoczęli prowadzenie działalności gospodarczej w ostatnim kwartale 2019 r. i nie uzyskali w tym okresie przychodów,
  • rozpoczęli prowadzenie działalności w 2020 r.

Zgodnie z zapisem ustawowym przez średnie przychody, rozumie się kwotę stanowiącą iloraz przychodów uzyskanych w poprzednim roku podatkowym i liczby miesięcy, w których była prowadzona działalność gospodarcza w tym roku. Jest to zwolnienie, które obejmuje zaliczki opłacane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

Ulga na złe długi w zeznaniu za 2020 rok

Zwolnienie z obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodów po spełnieniu określonych warunków w trakcie roku podatkowego nie zwalnia dłużnika z obowiązku zwiększenia podstawy opodatkowania lub zmniejszenia straty w momencie złożenia zeznania rocznego za 2020 rok jeżeli wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta do dnia złożenia zeznania.

Po stronie wierzyciela nowy zapis nie wnosi w ustawie żadnych zmian, ma on w dalszym ciągu przywilej do pomniejszenia przychodów o niezapłacone należności po upływie 90 dni od terminu płatności.

W przypadku uregulowania wierzytelności – zapłaty zaległej faktury – po stronie sprzedawcy powstaje obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania w kwocie netto dla VAT-owców w terminie otrzymania zapłaty.

Przeczytaj również: Jednorazowa pożyczka 5000 zł – warunki uzyskania i umorzenia.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość