Blog ifirma.pl

Umowa zlecenia z emerytem – jakie składki ZUS? Jak rozliczyć taką umowę w 2023?

|
|
6 minut czytania
Chcesz zawrzeć umowę zlecenie z emerytem? Sprawdź jakie składki ZUS trzeba zapłacić w 2023 roku.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przejście na emeryturę nie zawsze oznacza rezygnację z aktywności zawodowej. Osoby z ustalonym prawem do emerytury na miarę posiadanych sił i chęci bardzo często zawierają umowy zlecenie, niekiedy może być ich nawet kilka. Zobaczmy więc na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu emeryta. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie składki ZUS są należne w 2023 roku od umowy zlecenie zawartej z emerytem oraz jak rozliczyć taką umowę.

Kiedy mówimy o zatrudnieniu emeryta?

Prawo do świadczeń emerytalnych nabywają osoby, które ukończyły:

 • 60 lat kobiety,
 • 65 lat mężczyźni.

Taki wiek emerytalny obowiązuje w Polsce. Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć do odpowiedniego oddziału ZUS, który przygotuje stosowną decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego. Wysokość przyznanej emerytury zależy od wielu czynników, jednak niejednokrotnie słyszy się, jak emerytom trudno jest sprostać wydatkom w ramach posiadanych środków. Nic więc dziwnego, że wielu emerytów pozostaje na rynku pracy. Dzisiaj ustalimy, jakie składki ZUS za emeryta powinien naliczyć i odprowadzić pracodawca.

Umowa zlecenie z emerytem

Sam fakt pobierania emerytury nie zwalnia z obowiązku pobierania składek ZUS w przypadku zatrudnienia na jakąkolwiek umowę, dzisiaj najbardziej będzie nas interesowała umowa zlecenie. Taka umowa może być zawarta w kilku konfiguracjach i od tego będzie zależało czy trzeba będzie zapłacić od każdej takiej umowy składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie. Przeanalizujemy cztery sytuacje:

Zawarcie jednej umowy zlecenie z emerytem
Zawarcie kilku umów zlecenie przez emeryta
Umowa zlecenie i umowa o pracę z emerytem z własnym pracodawcą
Umowa zlecenie i umowa o pracę z emerytem z obcym pracodawcą

Jak się okazuje w zależności od okoliczności, w których emeryt będzie pracował na umowę zlecenie będzie zależało, czy za każdym razem będzie musiał płacić składki społeczne. Chodzi przede wszystkim o tzw. zbieg tytułów do ubezpieczen społecznych.

Umowa zlecenie z emerytem – jakie składki ZUS?

Jeżeli zatrudnimy emeryta na umowę zlecenie, to co zasady od takiej umowy istnieje obowiązek zapłaty składek społecznych: emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Składka chorobowa jest w takim przypadku dobrowolna. Od każdej umowy zlecenie natomiast naliczana jest składkę zdrowotna. Jednak jeśli emeryt podpisze kilka umów zlecenie, to wówczas dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku istotna będzie chronologia zawieranych umów i kwoty, na jakie opiewa taka umowa.

Składki ZUS od umowy zlecenie zawartej z emerytem:
Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe
Obowiązkowa składka zdrowotna
Dobrowolna składka chorobowa
Przy zawarciu kilku umów zlecenie należy ustalić, która umowa została zawarta jako pierwsza i na jaką kwotę

Umowa zlecenie z emerytem – jak ją rozliczyć w 2023 roku?

Spójrzmy jak na przykładach będzie wyglądało rozliczanie umowy zlecenie zawartej z emerytem.

Przykład 1

Pani Krystyna nabyła prawo do emerytury w ubiegłym roku. Postanowiła jednak dorobić sobie do emerytury i podpisała umowę zlecenie od stycznia do marca 2023 roku. Kwota, na jaką zostało zawarte zlecenie wynosi 2.000 zł. W takim przypadku pracodawca będzie musiał od tej kwoty naliczyć składki społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy. Obowiązkowa będzie również składka zdrowotna, natomiast składka chorobowa jest dobrowolna.

Przykład 2

Pan Henryk przeszedł na emeryturę w grudniu 2022 roku. Od swojego byłego pracodawcy otrzymał propozycję zatrudnienia na umowę zlecenie w miesiącu marcu 2023 r., umowa jest na kwotę 3.000 zł. W tym samym miesiącu pan Henryk podpisał umowę zlecenie z innym pracodawcą na kwotę 3.700 zł. Obydwie umowy zostały zawarte 1 marca 2023 r. W tym przypadku jeśli pan Henryk wybierze, że obowiązkowe składki społeczne będzie płacił od umowy na kwotę 3.700 zł (kwota wyższa od minimalnego wynagrodzenia w 2023 r.), to wówczas nie będzie musiał płacić składek społecznych od umowy na kwotę 3.000 zł. Składka zdrowotna będzie obowiązkowa od obydwu umów zlecenie.

 
Ważne!
Jeżeli dochodzi do zbiegu tytułów z powodu zawarcia kilku umów zlecenie przez emeryta, to nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za emeryta, który na podstawie umowy z innym podmiotem osiąga co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 
Przykład 3

Pani Ilona jest na emeryturze od kilku miesięcy. W 2023 roku w miesiącu styczniu podpisała 3 umowy zlecenie w następującej kolejności:

 • umowa A na kwotę 2.000 zł od 01.01.2023 r.,
 • umowa B na kwotę 1.600 zł od 05.01.2023 r.,
 • umowa C na kwotę 2.000 zł od 16.01.2023 r.

Każda umowa jest zawarta z innym płatnikiem. W tym przypadku mamy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. Pierwsza umowa jest na kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia a więc od niej są obowiązkowe składki społeczne. Suma umowy A i B (3.600 zł) daje kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, dlatego od umowy C składki społeczne nie są już obowiązkowe. Jednak od wszystkich 3 umów trzeba zapłacić składki zdrowotne.

Rozliczanie umowy zlecenie z emerytem zatrudnionym na umowę o pracę w 2023 roku

Sposób rozliczania umowy zlecenie zawartej z emerytem zatrudnionym także na umowę o pracę będzie zależało od tego, czy jest to ten sam pracodawca czy obcy. Zatrudnienie emeryta na umowę o pracę wiąże się z obowiązkiem opłacania wszystkich składek społecznych, łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe.

Jeśli emeryt podpisze umowę zlecenie z własnym pracodawcą, to jest ona rozliczana tak jak umowa o pracę – pobiera się wszystkie składki społeczne, łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe i składkę zdrowotną
Jeśli emeryt podpisze umowę zlecenie z obcym pracodawcą, to zapłata składek społecznych od zlecenia będzie zależała od tego, czy umowa o pracę jest na kwotę niższą czy wyższą od minimalnego wynagrodzenia
Przykład 4

Pan Sebastian jest na emeryturze, pracuje na umowę o pracę z wynagrodzeniem 3.500 zł i obecny pracodawca podpisał z nim w miesiącu lutym 2023 r. umowę zlecenia na kwotę 3.000 zł. W takim przypadku zarówno od umowy zlecenie, jak i od umowy o pracę będą pobierane wszystkie składki społeczne, łącznie z ubezpieczeniem chorobowym.

Przykład 5

Pani Agnieszka nabyła prawo do emerytury, jednak w dalszym ciągu pracuje także na umowę o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 4.000 zł. W miesiącu styczniu 2023 r. podpisała jeszcze umowę zlecenie na kwotę 3.000 zł. W takim przypadku pani Agnieszka zapłaci obowiązkowe składki społeczne z tytułu umowy o pracę, natomiast od umowy zlecenie nie musi już płacić tych składek, ponieważ jej uposażenie przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia. Od umowy zlecenie obowiązkowa będzie składka zdrowotna.

Umowa zlecenia z emerytem – podsumowanie

Przepisy nie zabraniają emerytom dorabiać, może to być zatrudnienie w dowolnej formie, czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o pracę lub na jedno i drugie. Jednak rolą pracodawcy jest właściwe ustalenie czy otrzymywane wynagrodzenie będzie oskładkowane. Jak to zostało opisane w publikacji nie zawsze jest taki obowiązek, jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne, składka zdrowotna będzie należna zawsze. Jeśli emeryt jest zatrudniony tylko na umowę zlecenie, to składka chorobowa jest dla niego dobrowolna. Jeśli z przepisów wynika, że trzeba pobrać składki społeczne, to będą one należne zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Czy można podpisać umowę zlecenie z emerytem?

   Przepisy nie zabraniają emerytom dorabiać, może to być zatrudnienie w dowolnej formie, czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o pracę lub na jedno i drugie.
  2. Umowa zlecenie z emerytem - co ze składkami?

   Taka umowa może być zawarta w kilku konfiguracjach i od tego będzie zależało czy trzeba będzie zapłacić od każdej takiej umowy składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie