Umowa zlecenia z emerytem – jakie składki ZUS? Jak rozliczyć taką umowę w 2023?

umowa zlecenia z emerytem

Chcesz zawrzeć umowę zlecenie z emerytem? Sprawdź jakie składki ZUS trzeba zapłacić w 2023 roku.

Przejście na emeryturę nie zawsze oznacza rezygnację z aktywności zawodowej. Osoby z ustalonym prawem do emerytury na miarę posiadanych sił i chęci bardzo często zawierają umowy zlecenie, niekiedy może być ich nawet kilka. Zobaczmy więc na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu emeryta. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jakie składki ZUS są należne w 2023 roku od umowy zlecenie zawartej z emerytem oraz jak rozliczyć taką umowę.

Kiedy mówimy o zatrudnieniu emeryta?

Prawo do świadczeń emerytalnych nabywają osoby, które ukończyły:

 • 60 lat kobiety,
 • 65 lat mężczyźni.

Taki wiek emerytalny obowiązuje w Polsce. Wniosek o przyznanie emerytury należy złożyć do odpowiedniego oddziału ZUS, który przygotuje stosowną decyzję o przyznaniu świadczenia emerytalnego. Wysokość przyznanej emerytury zależy od wielu czynników, jednak niejednokrotnie słyszy się, jak emerytom trudno jest sprostać wydatkom w ramach posiadanych środków. Nic więc dziwnego, że wielu emerytów pozostaje na rynku pracy. Dzisiaj ustalimy, jakie składki ZUS za emeryta powinien naliczyć i odprowadzić pracodawca.

Umowa zlecenie z emerytem

Sam fakt pobierania emerytury nie zwalnia z obowiązku pobierania składek ZUS w przypadku zatrudnienia na jakąkolwiek umowę, dzisiaj najbardziej będzie nas interesowała umowa zlecenie. Taka umowa może być zawarta w kilku konfiguracjach i od tego będzie zależało czy trzeba będzie zapłacić od każdej takiej umowy składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie. Przeanalizujemy cztery sytuacje:

Zawarcie jednej umowy zlecenie z emerytem
Zawarcie kilku umów zlecenie przez emeryta
Umowa zlecenie i umowa o pracę z emerytem z własnym pracodawcą
Umowa zlecenie i umowa o pracę z emerytem z obcym pracodawcą

Jak się okazuje w zależności od okoliczności, w których emeryt będzie pracował na umowę zlecenie będzie zależało, czy za każdym razem będzie musiał płacić składki społeczne. Chodzi przede wszystkim o tzw. zbieg tytułów do ubezpieczen społecznych.

Umowa zlecenie z emerytem – jakie składki ZUS?

Jeżeli zatrudnimy emeryta na umowę zlecenie, to co zasady od takiej umowy istnieje obowiązek zapłaty składek społecznych: emerytalnej, rentowej i wypadkowej. Składka chorobowa jest w takim przypadku dobrowolna. Od każdej umowy zlecenie natomiast naliczana jest składkę zdrowotna. Jednak jeśli emeryt podpisze kilka umów zlecenie, to wówczas dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń społecznych. W takim przypadku istotna będzie chronologia zawieranych umów i kwoty, na jakie opiewa taka umowa.

Składki ZUS od umowy zlecenie zawartej z emerytem:
Obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe
Obowiązkowa składka zdrowotna
Dobrowolna składka chorobowa
Przy zawarciu kilku umów zlecenie należy ustalić, która umowa została zawarta jako pierwsza i na jaką kwotę

Umowa zlecenie z emerytem – jak ją rozliczyć w 2023 roku?

Spójrzmy jak na przykładach będzie wyglądało rozliczanie umowy zlecenie zawartej z emerytem.

Przykład 1

Pani Krystyna nabyła prawo do emerytury w ubiegłym roku. Postanowiła jednak dorobić sobie do emerytury i podpisała umowę zlecenie od stycznia do marca 2023 roku. Kwota, na jaką zostało zawarte zlecenie wynosi 2.000 zł. W takim przypadku pracodawca będzie musiał od tej kwoty naliczyć składki społeczne: emerytalne, rentowe i wypadkowe zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy. Obowiązkowa będzie również składka zdrowotna, natomiast składka chorobowa jest dobrowolna.

Przykład 2

Pan Henryk przeszedł na emeryturę w grudniu 2022 roku. Od swojego byłego pracodawcy otrzymał propozycję zatrudnienia na umowę zlecenie w miesiącu marcu 2023 r., umowa jest na kwotę 3.000 zł. W tym samym miesiącu pan Henryk podpisał umowę zlecenie z innym pracodawcą na kwotę 3.700 zł. Obydwie umowy zostały zawarte 1 marca 2023 r. W tym przypadku jeśli pan Henryk wybierze, że obowiązkowe składki społeczne będzie płacił od umowy na kwotę 3.700 zł (kwota wyższa od minimalnego wynagrodzenia w 2023 r.), to wówczas nie będzie musiał płacić składek społecznych od umowy na kwotę 3.000 zł. Składka zdrowotna będzie obowiązkowa od obydwu umów zlecenie.

 
Ważne!
Jeżeli dochodzi do zbiegu tytułów z powodu zawarcia kilku umów zlecenie przez emeryta, to nie ma obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za emeryta, który na podstawie umowy z innym podmiotem osiąga co najmniej kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.
 
Przykład 3

Pani Ilona jest na emeryturze od kilku miesięcy. W 2023 roku w miesiącu styczniu podpisała 3 umowy zlecenie w następującej kolejności:

 • umowa A na kwotę 2.000 zł od 01.01.2023 r.,
 • umowa B na kwotę 1.600 zł od 05.01.2023 r.,
 • umowa C na kwotę 2.000 zł od 16.01.2023 r.

Każda umowa jest zawarta z innym płatnikiem. W tym przypadku mamy zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych. Pierwsza umowa jest na kwotę niższą od minimalnego wynagrodzenia a więc od niej są obowiązkowe składki społeczne. Suma umowy A i B (3.600 zł) daje kwotę powyżej minimalnego wynagrodzenia, dlatego od umowy C składki społeczne nie są już obowiązkowe. Jednak od wszystkich 3 umów trzeba zapłacić składki zdrowotne.

Rozliczanie umowy zlecenie z emerytem zatrudnionym na umowę o pracę w 2023 roku

Sposób rozliczania umowy zlecenie zawartej z emerytem zatrudnionym także na umowę o pracę będzie zależało od tego, czy jest to ten sam pracodawca czy obcy. Zatrudnienie emeryta na umowę o pracę wiąże się z obowiązkiem opłacania wszystkich składek społecznych, łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe.

Jeśli emeryt podpisze umowę zlecenie z własnym pracodawcą, to jest ona rozliczana tak jak umowa o pracę – pobiera się wszystkie składki społeczne, łącznie ze składką na ubezpieczenie chorobowe i składkę zdrowotną
Jeśli emeryt podpisze umowę zlecenie z obcym pracodawcą, to zapłata składek społecznych od zlecenia będzie zależała od tego, czy umowa o pracę jest na kwotę niższą czy wyższą od minimalnego wynagrodzenia
Przykład 4

Pan Sebastian jest na emeryturze, pracuje na umowę o pracę z wynagrodzeniem 3.500 zł i obecny pracodawca podpisał z nim w miesiącu lutym 2023 r. umowę zlecenia na kwotę 3.000 zł. W takim przypadku zarówno od umowy zlecenie, jak i od umowy o pracę będą pobierane wszystkie składki społeczne, łącznie z ubezpieczeniem chorobowym.

Przykład 5

Pani Agnieszka nabyła prawo do emerytury, jednak w dalszym ciągu pracuje także na umowę o pracę z miesięcznym wynagrodzeniem 4.000 zł. W miesiącu styczniu 2023 r. podpisała jeszcze umowę zlecenie na kwotę 3.000 zł. W takim przypadku pani Agnieszka zapłaci obowiązkowe składki społeczne z tytułu umowy o pracę, natomiast od umowy zlecenie nie musi już płacić tych składek, ponieważ jej uposażenie przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia. Od umowy zlecenie obowiązkowa będzie składka zdrowotna.

Umowa zlecenia z emerytem – podsumowanie

Przepisy nie zabraniają emerytom dorabiać, może to być zatrudnienie w dowolnej formie, czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o pracę lub na jedno i drugie. Jednak rolą pracodawcy jest właściwe ustalenie czy otrzymywane wynagrodzenie będzie oskładkowane. Jak to zostało opisane w publikacji nie zawsze jest taki obowiązek, jeśli chodzi o składki na ubezpieczenia społeczne, składka zdrowotna będzie należna zawsze. Jeśli emeryt jest zatrudniony tylko na umowę zlecenie, to składka chorobowa jest dla niego dobrowolna. Jeśli z przepisów wynika, że trzeba pobrać składki społeczne, to będą one należne zarówno w części pracownika, jak i pracodawcy.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Czy można podpisać umowę zlecenie z emerytem?

  Przepisy nie zabraniają emerytom dorabiać, może to być zatrudnienie w dowolnej formie, czy to na umowę zlecenie, czy na umowę o pracę lub na jedno i drugie.

 2. 🔸Umowa zlecenie z emerytem - co ze składkami?

  Taka umowa może być zawarta w kilku konfiguracjach i od tego będzie zależało czy trzeba będzie zapłacić od każdej takiej umowy składki na ubezpieczenia społeczne, czy też nie.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość