Uproszczone zaliczki na PIT a zeznanie podatkowe

uproszczone zaliczki na pit

Przedsiębiorca, który spełnia warunki określone w ustawie o PIT, może skorzystać z możliwości wpłacania w trakcie roku uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy. W takim wypadku co miesiąc wpłaca on 1/12 swojego zobowiązania podatkowego z lat ubiegłych, niezależnie od tego, ile wyniosły faktyczne przychody i koszty w danym okresie.

Przedsiębiorca, który spełnia warunki określone w ustawie o PIT, może skorzystać z możliwości wpłacania w trakcie roku uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy. W takim wypadku co miesiąc wpłaca on 1/12 swojego zobowiązania podatkowego z lat ubiegłych, niezależnie od tego, ile wyniosły faktyczne przychody i koszty w danym okresie. Jak takie zaliczki należy rozliczyć w rocznej deklaracji PIT?

Uproszczone zaliczki na PIT a zeznanie podatkowe

Jeżeli przedsiębiorca wybierze system uproszczonych zaliczek, wypełniając deklarację roczną za dany rok, powinien ująć zaliczki należne w tej właśnie kwocie. Po zakończeniu roku musi on wyliczyć podatek na podstawie osiągniętego dochodu, który wykaże w zeznaniu. Różnicę pomiędzy zaliczkami płaconymi w trakcie roku a wartością wyliczonego podatku należy uiścić jako podatek należny za dany rok. Jeżeli okaże się, że kwota wpłaconych zaliczek przekracza kwotę podatku wyliczoną od uzyskanego dochodu, urząd skarbowy dokona zwrotu podatku.

Uproszczone zaliczki w zeznaniu podatkowym – przykład

Pan Karol prowadzi sklep internetowy, z którego dochody rozlicza na zasadach ogólnych. Na początku 2016 r. podjął decyzję, że w tym roku podatkowym będzie wpłacał uproszczone zaliczki na PIT, wyliczone na podstawie zeznania podatkowego za 2014 rok, w którym wykazał dochód w kwocie 30 000 PLN. Pan Karol rozlicza się indywidualnie.

Podatek wykazany w deklaracji za 2014 r. = (30 000 PLN x 18% ) – 556,02*= 4 844 PLN

Kwota comiesięcznej zaliczki w 2016 r. = (1/12 x 4 844 PLN)– 248,82 PLN**= 155 PLN

Rzeczywisty dochód uzyskany w 2016 r. = 45 000 PLN (przychody: 73 000 PLN minus koszty: 28 000 PLN)

Podatek dochodowy za 2016 r. = (45 000 PLN x 18%) – 556,02 PLN = 7 543,98 PLN

Podatek dochodowy za 2016 r. pomniejszony o składkę zdrowotną za 2016 r. = 7 543,98 PLN – 2 977,62 PLN = 4 566 PLN

* kwota wolna od podatku

** miesięczna składka zdrowotna do odliczenia od podatku w 2016 r.

Wypełnienie deklaracji rocznej PIT-36 (23) za 2016 r.

(w przypadku deklaracji PIT-36L numery pozycji mogą się różnić, jednak ich opisy i ogólne zasady pozostają bez zmian):

1) W poz. 57 należy wykazać sumę 12 uproszczonych zaliczek.

suma uproszczonych zaliczek
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Uproszczone zaliczki na PIT a zeznanie podatkowe

2) W poz. 196 należy wpisać kwotę składek zdrowotnych podlegających odliczeniu od podatku.

kwota składek zdrowotnych

3) W części J dokonuje się obliczenia zobowiązania podatkowego za 2016 r.

obliczenie zobowiązania podatkowego

4) W pozycji 215 należy ująć kwotę rzeczywiście wpłaconych zaliczek.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Uproszczone zaliczki na PIT a zeznanie podatkowe

kwota wpłaconych zaliczek

5) Część O, dotyczącą zaliczek należnych za poszczególne miesiące/kwartały w roku, przy uproszczonych zaliczkach pozostawia się pustą.

należne zaliczki

6) W naszym przykładzie podatnik powinien dopłacić podatek w kwocie 2 706,- PLN, co wykazuje w poz. 229 deklaracji.

Program do faktur – Darmowe konto Uproszczone zaliczki na PIT a zeznanie podatkowe

przykładowe kwoty do zapłaty

Wypełnianie PIT a strata rozliczona w trakcie roku – jak ją wykazać?
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

  1. Aleksandra Nowicka

    Czy stosując uproszczone zaliczki na podatek dochodowy można rozliczać się wspólnie z małżonkiem? Jak wygląda sprawa ulg i odliczeń?

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość