Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego z VAT

uproszczony rejestr sprzedaży

Przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 200 000 PLN (bez uwzględnienia podatku), mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT. Przywilej ten dotyczy także podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku.

Przedsiębiorcy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku kwoty 200 000 PLN (bez uwzględnienia podatku), mogą korzystać z tzw. podmiotowego zwolnienia z VAT. Przywilej ten dotyczy także podatników, którzy rozpoczynają działalność w trakcie roku. Co ważne, w takim wypadku przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży. Do czego służy taka ewidencja i co powinno się w niej znaleźć?

Uproszczony rejestr sprzedaży – co to jest?

Obowiązek prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży przez podatników korzystających z podmiotowego zwolnienia z VAT wynika z art. 109 ust. 1 ustawy o VAT. Co ważne, przedsiębiorca powinien ujmować w nim sprzedaż za dany dzień, nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. Ewidencja ta pozwala na ustalenie momentu przekroczenia ww. limitu zwolnienia i tym samym konieczności rejestracji jako czynny podatnik VAT oraz opodatkowania sprzedaży tym podatkiem.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego z VAT
Więcej na temat zwolnienia podmiotowego z VAT w 2017 roku oraz o transakcjach, które wlicza się do limitu (a tym samym powinny być ujęte w uproszczonym rejestrze sprzedaży) przeczytasz tutaj.

Uproszczony rejestr – co powinien zawierać?

W przepisach ustawy o VAT nie znajdziemy wskazania, co powinien zawierać uproszczony rejestr sprzedaży. Ewidencję taką warto jednak wyposażyć w następujące informacje:

 • liczbę porządkową,
 • datę sprzedaży,
 • wartość sprzedaży,
 • wartość sprzedaży narastająco.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego z VAT

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w uproszczonym rejestrze sprzedaży znalazły się inne informacje, jak np. dowód sprzedaży, czy informacje o rodzaju transakcji.

▲ wróć na początek

Przykładowy wzór rejestru

Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego może przyjąć formę tabeli, jak w poniższym przykładzie.

Lp.
Data sprzedaży
Kwota sprzedaży w PLN
Kwota sprzedaży narastająco od początku roku w PLN
Uwagi
1.
02.01.2017
200,00
200,00
2.
04.01.2017
150,00
350,00
Program do faktur – Darmowe konto Uproszczony rejestr sprzedaży podatnika zwolnionego z VAT

Czy rejestr zawsze konieczny?

Okazuje się jednak, że nie wszyscy podatnicy korzystający ze zwolnienia podmiotowego z VAT są zobowiązani do prowadzenia uproszczonego rejestru sprzedaży. Można go bowiem zastąpić jedną z poniższych ewidencji:

 • KPiR, jeżeli obroty są kontrolowane pod kątem zwolnienia z VAT,
 • ewidencją przychodów prowadzoną przez ryczałtowców, jeżeli obroty kontrolowane są pod kątem zwolnienia z VAT,
 • jeżeli podatnik każdą transakcję rejestruje na kasie fiskalnej.

Zwolnienie z VAT – kiedy mogę skorzystać? Kliknij po pakiet praktycznych informacji!
  ▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

 1. Bartosz

  Chcę prowadzić działalność polegającą na dropshippingu (pośrednictwie handlowym) i nie jestem pewny, czy w moim przypadku mogę prowadzić uproszczony rejestr sprzedaży – jestem tylko pośrednikiem, więc kupuje od producenta na adres mojego klienta.
  Przedmioty są wysyłane z zagranicy.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość