- 1. Utrata prawa do zwolnienia – złóż VAT-R
- 2. Rejestracja po przekroczeniu limitu – dodaj czynny żal
- 3. Utrata prawa do zwolnienia – nie zapomnij o deklaracji VAT
- 4. Przykładowe rozliczenie
Przekroczenie limitu VAT – omówione zagadnienia:
Utrata prawa do zwolnienia – złóż VAT-R
Co ważne, przedsiębiorca korzystający z podmiotowego zwolnienia z VAT powinien dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny przed przekroczeniem limitu sprzedaży określonego w ustawie (obecnie wynosi on 200 tys. PLN – po więcej informacji na temat ustalania wysokości limitu kliknij tutaj).
Właściwego zgłoszenia dokonuje się przez złożenie/aktualizację druku VAT-R, w którym wskazuje się datę, od kiedy staje się podatnikiem VAT czynnym. Jeżeli limit zwolnienia podmiotowego został już przekroczony, przedsiębiorca powinien bezzwłocznie złożyć VAT-R.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaRejestracja po przekroczeniu limitu – dodaj czynny żal
Jeżeli właściciel firmy dokonuje rejestracji jako podatnik VAT czynny już po przekroczeniu limitu uprawniającego do zwolnienia, do VAT-R może dołączyć czynny żal, w którym wyjaśni przyczyny niedopełnienia obowiązku. Pismo to pozwoli uniknąć odpowiedzialności karnej skarbowej.
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoUtrata prawa do zwolnienia – nie zapomnij o deklaracji VAT
Fakt zarejestrowania jako czynny podatnik VAT już po przekroczeniu limitu sprzedaży nie zwalnia przedsiębiorcy z obowiązku rozliczenia należnego podatku i złożenia deklaracji VAT za okresy, w których powinien być już czynnym podatnikiem. Co ważne, w takim wypadku opodatkowaniu podlega już transakcja, która spowodowała przekroczenie limitu, nawet jeśli przedsiębiorca wystawił fakturę ze stawką „zw”.
Program do faktur – Darmowe kontoNależy również pamiętać, że do wartości wpłacanego podatku od towarów i usług należy doliczyć także odsetki od zaległości podatkowych. Do zaległych deklaracji podatnik może dołączyć czynny żal.
Przykład 1.
Jan Kowalski prowadzi działalność gospodarczą od 2014 roku. Dotychczas korzystał on ze zwolnienia podatkowego z VAT. Do czerwca 2017 r. osiągnął sprzedaż (wliczaną do limitu wspomnianego zwolnienia) na poziomie 170 tys. PLN. 4 lipca wystawił fakturę na kwotę 45 tys. PLN, przekraczając tym samym ustawowy limit zwolnienia podmiotowego. Podsumowując opodatkowaniu będą podlegały wszystkie transakcje, począwszy od wspomnianej sprzedaży z 4 lipca.