Co to jest uprzednie porozumienie cenowe APA przy ustalaniu cen transferowych

uprzednie porozumienie cenowe APA

Masz obowiązek ustalania cen transferowych? Sprawdź, co to są uprzednie porozumienie cenowe APA.

Przeprowadzanie transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi może w niektórych przypadkach wiązać się z dodatkowymi obowiązkami. Tak też jest w przypadku porozumień cenowych zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Powstał cykl artykułów na ten temat, a w dzisiejszej publikacji opiszemy, jak rozumieć uprzednie porozumienie cenowe APA przy ustalaniu cen transferowych.

Co to są ceny transferowe?

Ceny transferowe obejmują transakcje sprzedaży dóbr, usług lub praw, a więc wszystko, co znajduje się w obrocie gospodarczym.

Więcej informacji na temat cen transferowych można uzyskać w podlinkowanej publikacji.

Co to jest uprzednie porozumienie cenowe APA?

APA (Advance Pricing Arrangements) jest to formalne porozumienie w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym, który akceptuje wybór i sposób stosowania metody ustalania ceny transferowej pomiędzy przedsiębiorcą i podmiotami powiązanymi. Porozumienie APA ma postać decyzji administracyjnej, zawieranej pomiędzy przedsiębiorcą a Szefem Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Jakie mamy rodzaje APA?

Porozumienia APA mogą być:

  1. Jednostronne – procedura zawierania porozumienia odbywa się pomiędzy przedsiębiorcą a Szefem KAS.
  2. Dwustronne – zawierane jest przez Ministra Finansów z organem podatkowym właściwym dla drugiej strony transakcji (podmiotu powiązanego).
  3. Wielostronne – zawierane jest przez Ministra Finansów z organem podatkowym właściwym dla drugiej strony transakcji (podmiotu powiązanego).

Porozumienie cenowe APA

Jednostronne
Dwustronne
Wielostronne
Ryzyko w odniesieniu do transakcji pomiędzy podmiotami krajowymi
Ogranicza ryzyko
Ogranicza ryzyko
Ograniczają ryzyko
Ryzyko w odniesieniu do transakcji pomiędzy podmiotami zagranicznymi
Nie ogranicza ryzyka
Ogranicza ryzyko
Ogranicza ryzyko w odniesieniu do transakcji między podmiotami powiązanymi z 3 lub więcej państw. Gwarantuje bezpieczeństwo każdej ze stron
Ryzyko podwójnego opodatkowania
Brak gwarancji uniknięcia podwójnego opodatkowania
Eliminuje ryzyko podwójnego opodatkowania
Eliminuje ryzyko podwójnego opodatkowania
Czas trwania postępowania
Stosunkowo krótki w porównaniu do innych rodzajów APA
Wydłużony czas postępowania, konieczność porozumienia się między dwoma państwami
Najdłuższy czas postępowania
Opłaty
Dotyczące podmiotów krajowych: 5.000 -50.000 PLN
Dotyczące podmiotu zagranicznego: 20.000 – 100.000 PLN
50.000 – 200.000 PLN
50.000 – 200.000 PLN

Podsumowanie

Porozumienia jednostronne, dwustronne i wielostronne mogą być zawierane na maksymalny okres 5 lat, a po upływie tego okresu porozumienie może zostać odnowione w uproszczonej procedurze. Opłatę za wydanie decyzji wnosi się w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Co to jest uprzednie porozumienie cenowe APA?

    APA (Advance Pricing Arrangements) jest to formalne porozumienie w sprawach ustalenia cen transakcyjnych między podatnikiem a organem podatkowym, który akceptuje wybór i sposób stosowania metody ustalania ceny transferowej pomiędzy przedsiębiorcą i podmiotami powiązanymi.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość