Blog ifirma.pl

Urlop z powodu siły wyższej – czy pracownik musi go uzasadnić?

|
|
4 minut czytania
Zastanawiasz się, czy wniosek o urlop z powodu siły wyższej pracownik musi uzasadnić? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ostatnich latach sporo się dzieje jeśli chodzi o zmianę przepisów, ale nie tylko podatkowych. Od czasów pandemii wiele mówiło się o zmianie ustawy Kodeks pracy, która stała się faktem w kwietniu 2023 roku. Urlop z powodu siły wyższej jest jedną z nowości. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy wniosek o taki urlop pracownik musi uzasadnić?

Siła wyższa – co oznacza?

Przekonaliśmy się już niejednokrotnie, że w przepisach pojawiają się pojęcia, które nie posiadają definicji legalnej, a to sprawia wiele problemów z właściwą interpretacją obowiązującego prawa. Tak też jest w przypadku wprowadzenia do kodeksu pracy pojęcia “siła wyższa”, które nie zostało nigdzie zdefiniowane. Jak można przeczytać w publikacjach na ten temat pod pojęciem siły wyższej mieszczą się m.in. niebezpieczne zjawiska pogodowe takie jak np.: wichury, trzęsienia ziemi, ulewy. Co do zasady są to zjawiska, których się nie da przewidzieć i im zapobiec.

Więcej informacji na temat terminu “siła wyższa” można znaleźć w podlinkowanej publikacji.

Urlop z powodu siły wyższej

Zasady przyznawania urlopu z powodu działania siły wyższej zostały uregulowane w ustawie Kodeks pracy.

 • Każdemu pracownikowi przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni lub 16 godzin, z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem
 • Pracodawca ma obowiązek udzielić zwolnienia od pracy na wniosek zgłoszony przez pracownika najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia
 • Za okres urlopu z powodu siły wyższej pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia w wysokości 50% wynagrodzenia.
Przykład 1

Pani Ilona otrzymała telefon ze szkoły, że córka złamała rękę i obecnie przebywa w szpitalu. W takiej sytuacji pani Lucyna może skorzystać z urlopu z powodu działania siły wyższej.

Przykład 2

Syn pani Iwony ma mieć zabieg wycięcia migdałków, który był zaplanowany 3 miesiące temu. Pani Iwona zastanawia się, czy na tę okoliczność będzie mogła skorzystać z urlopu z powodu działania siły wyższej? Jest to sytuacja, która była znana i zaplanowana, a więc nie może być mowy o działaniu siły wyższej. ,/p>

Urlop z powodu siły wyższej – czy pracownik musi go uzasadnić?

Czytając przepisy Kodeksu pracy mówiące o urlopie z powodu działania siły wyższej trudno dopatrzeć się w nich jakichś szczególnych wymogów co do formy udzielenia takiego urlopu. Mówi się jedynie, że taki wniosek powinien być złożony najpóźniej w dniu korzystania ze zwolnienia. Jeśli jest to zdarzenie losowe, to pracownik powinien zawiadomić pracodawcę w momencie, kiedy już sytuacja będzie opanowana. Co do formy wniosku, to również trudno dopatrzeć się, żeby ustawodawca wskazał jakąś konkretną postać wniosku, co by oznaczało, że może to być forma pisemna, ale również powiadomienie telefoniczne, ustne, sms-em czy wiadomością mailową powinno wywołać taki sam skutek. Mowa jest również o działaniu siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych, nie ma żadnych dodatkowych wyjaśnień, chociażby odnośnie tego, kto jest traktowany jako rodzina? Nie ma żadnych wiążących definicji, kogo uważa się za rodzinę, jak również nie została opracowana uniwersalna definicja tego pojęcia.

Ważne!

Przepisy nie wymuszają, żeby informacja o zwolnieniu od pracy z powodu działania siły wyższej miała jakąś konkretną formę

Pracownik nie ma również obowiązku uzasadniać wniosku o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej

Podsumowanie

Urlop z powodu działania siły wyższej przysługuje na podstawie ustawy Kodeks pracy, a więc mogą z niego skorzystać jedynie pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Z tego tytułu przysługuje 2 dni lub 16 godzin w zależności od uzgodnień z pracodawcą. Za ten urlop pracownik otrzyma 50% wynagrodzenia za pracę. W dzisiejszej publikacji zastanawialiśmy się, czy pracownik musi uzasadnić taki wniosek. Analiza przepisów pozwala na ocenę, że nie ma takiej potrzeby, ponieważ zapisy ustawowe w żaden sposób tego nie precyzują. Jedynie pracownik powinien pamiętać, że ma obowiązek przekazać informację pracodawcy, że będzie korzystać z urlopu z powodu siły wyższej najpóźniej w dniu korzystania z tego zwolnienia.

Stan prawny na dzień: 31.05.2024 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie