Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Podejmowanie biznesowych gości posiłkiem jest już postrzegane jako standardowa praktyka, mająca na celu budowanie dobrego wizerunku firmy. Warto jednak wiedzieć, że posiłek posiłkowi nierówny – w zależności od rodzaju usługi gastronomicznej lub cateringu, inaczej może wyglądać odliczenie VAT.

Usługa gastronomiczna bez odliczenia VAT

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, odliczenie VAT od usług gastronomicznych nie jest możliwe – wskazuje na to art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b. Zatem będzie tak nawet w sytuacji, kiedy posiłek spełnia warunki uznania go za wydatek firmowy, i jest poniesiony na cele działalności opodatkowanej. Zgodnie z powyższym nie ma wątpliwości, że posiłek przygotowany i podany w miejscu jego przygotowania nie będzie podlegał odliczeniu VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Odliczenie VAT przy cateringu

Popularność cateringu i coraz szersza oferta dowozu gotowych posiłków skłoniła przedsiębiorców do zapytania, czy również takie posiłki nie uprawniają do odliczenia VAT. Organy skarbowe, posiłkując się orzeczeniami wydanymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydały w tym zakresie opinię (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 kwietnia 2016 r.)

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Zgodnie z powyższymi orzeczeniami, catering nie jest jednoznaczny z usługą gastronomiczną, zatem co do zasady przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług cateringowych – oczywiście w takim zakresie, w jakim służą one działalności opodatkowanej oraz są właściwie udokumentowane fakturami. Catering jak przygotowanie i dowóz żywności w świetle przepisów podatkowych powinien być traktowany raczej na równi z dostawą towaru, a nie usługą gastronomiczną. Ponadto – jak zauważył TSUE – w skład usługi gastronomicznej wchodzi nie tylko posiłek, ale też możliwość korzystania z infrastruktury i obsługi w restauracji. Takie opcje nie są natomiast dostępne w cateringu.

Program do faktur – Darmowe konto Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Tym samym, zgodnie z obecną linią interpretacyjną, spożywanie firmowych posiłków w restauracji nie uprawnia do odliczenia VAT, jednak zamówienie cateringu na firmowe spotkanie z kontrahentem będzie już dawało taką możliwość.

Nie tylko gastronomia – pamiętaj, że również usługi hotelowe nie dają prawa do odliczenia VAT!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań