Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Generalnie Ustawa o VAT nie zezwala na odliczanie VAT od usług gastronomicznych. Jednocześnie w ustawie o VAT nie wskazano definicji usług gastronomicznych, ani usług cateringowych – warto zatem sprawdzić, jak powinno wyglądać odliczenie VAT.

Podejmowanie biznesowych gości posiłkiem jest już postrzegane jako standardowa praktyka, mająca na celu budowanie dobrego wizerunku firmy. Warto jednak wiedzieć, że posiłek posiłkowi nierówny – w zależności od rodzaju usługi gastronomicznej lub cateringu, inaczej może wyglądać odliczenie VAT.

Usługa gastronomiczna bez odliczenia VAT

Zgodnie z przepisami Ustawy o VAT, odliczenie VAT od usług gastronomicznych nie jest możliwe – wskazuje na to art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b. Zatem będzie tak nawet w sytuacji, kiedy posiłek spełnia warunki uznania go za wydatek firmowy, i jest poniesiony na cele działalności opodatkowanej. Zgodnie z powyższym nie ma wątpliwości, że posiłek przygotowany i podany w miejscu jego przygotowania nie będzie podlegał odliczeniu VAT.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Odliczenie VAT przy cateringu

Popularność cateringu i coraz szersza oferta dowozu gotowych posiłków skłoniła przedsiębiorców do zapytania, czy również takie posiłki nie uprawniają do odliczenia VAT. Organy skarbowe, posiłkując się orzeczeniami wydanymi przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wydały w tym zakresie opinię (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 4 kwietnia 2016 r.)

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Zgodnie z powyższymi orzeczeniami, catering nie jest jednoznaczny z usługą gastronomiczną, zatem co do zasady przedsiębiorcom przysługuje prawo do odliczenia VAT od usług cateringowych – oczywiście w takim zakresie, w jakim służą one działalności opodatkowanej oraz są właściwie udokumentowane fakturami. Catering jak przygotowanie i dowóz żywności w świetle przepisów podatkowych powinien być traktowany raczej na równi z dostawą towaru, a nie usługą gastronomiczną. Ponadto – jak zauważył TSUE – w skład usługi gastronomicznej wchodzi nie tylko posiłek, ale też możliwość korzystania z infrastruktury i obsługi w restauracji. Takie opcje nie są natomiast dostępne w cateringu.

Program do faktur – Darmowe konto Usługa gastronomiczna i cateringowa a VAT

Tym samym, zgodnie z obecną linią interpretacyjną, spożywanie firmowych posiłków w restauracji nie uprawnia do odliczenia VAT, jednak zamówienie cateringu na firmowe spotkanie z kontrahentem będzie już dawało taką możliwość.

Nie tylko gastronomia – pamiętaj, że również usługi hotelowe nie dają prawa do odliczenia VAT!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Adrian

    Czy faktury cateringowe muszą być specjalnie oznaczane, wystawione? Co w przypadku zamówień przez portale typu pyszne.pl? Faktura/paragon z NIP wystawiany jest przez restauratora a jedzenie przywożone i spożywane poza restauracją. Czy może to być uznane jako katering?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość