Blog ifirma.pl

Rozliczanie sprzedaży przez podatnika zwolnionego z VAT – odpowiedzi Misterstwa Finsnasów dotyczące VAT e-commerce

|
Jesteś podatnikiem zwolnionym z rozliczania podatku VAT? Sprawdź, w jaki sposób powinieneś rozliczać transakcje z konsumentami w UE.

Rozliczanie sprzedaży - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia od rozliczaniu podatku VAT w Polsce a dokonuje sprzedaży dla konsumentów w UE powinien wiedzieć, że również może mieć dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem takich transakcji. W dzisiejszej publikacji opiszemy odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre pytania dotyczące tego tematu.

Podatnik zwolniony z VAT a procedura VAT OSS

Podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo z art. 113 ust. 1 i 9, jeżeli w prowadzonej działalności gospodarczej będą dokonywali transakcji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), to również podlegają pod zasady rozliczania opisane w ustawie o VAT. Mianowicie do limitu 42.000 zł/10.000 euro sprzedaż może być opodatkowana w Polsce, natomiast powyżej tej kwoty przedsiębiorca może podjąć jedną z dwóch decyzji:

 • wybrać rozliczenie w uproszczonej procedurze OSS,
 • zarejestrować się do celów VAT w państwie członkowskim konsumpcji, czyli w kraju konsumenta, któremu wysyłają towary.

Czy przedsiębiorca zwolniony z VAT, jeżeli dokona rejestracji do VAT OSS, musi się zarejestrować do VAT w Polsce?

W odpowiedzi MF napisało, że po przekroczeniu limitu 42.000 zł taki przedsiębiorca powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.

W jaki sposób przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce, jako podatnik VAT zwolniony, będzie mógł odliczać VAT naliczony od poniesionych wydatków w przypadku rejestracji do procedury OSS?

Podatek VAT naliczony od wydatków poniesionych na sprzedaż w ramach OSS można jedynie odliczyć, jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny w krajowym JPK_V7. W przeciwnym wypadku VAT naliczony rozlicza się na zasadzie VAT – REFUND, chyba że podatnik jest zarejestrowany w państwie konsumpcji z tytułu innych czynności nieobjętych procedurami OSS. W takim przypadku podatek naliczony będzie rozliczany w deklaracji składanej w tym państwie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie