Przedsiębiorca, który korzysta ze zwolnienia od rozliczaniu podatku VAT w Polsce a dokonuje sprzedaży dla konsumentów w UE powinien wiedzieć, że również może mieć dodatkowe obowiązki związane z rozliczaniem takich transakcji. W dzisiejszej publikacji opiszemy odpowiedzi Ministerstwa Finansów na niektóre pytania dotyczące tego tematu.
Podatnik zwolniony z VAT a procedura VAT OSS
Podatnicy zwolnieni z VAT podmiotowo z art. 113 ust. 1 i 9, jeżeli w prowadzonej działalności gospodarczej będą dokonywali transakcji wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (WSTO), to również podlegają pod zasady rozliczania opisane w ustawie o VAT. Mianowicie do limitu 42.000 zł/10.000 euro sprzedaż może być opodatkowana w Polsce, natomiast powyżej tej kwoty przedsiębiorca może podjąć jedną z dwóch decyzji:
- wybrać rozliczenie w uproszczonej procedurze OSS,
- zarejestrować się do celów VAT w państwie członkowskim konsumpcji, czyli w kraju konsumenta, któremu wysyłają towary.
Czy przedsiębiorca zwolniony z VAT, jeżeli dokona rejestracji do VAT OSS, musi się zarejestrować do VAT w Polsce?
W odpowiedzi MF napisało, że po przekroczeniu limitu 42.000 zł taki przedsiębiorca powinien być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny lub zwolniony.
W jaki sposób przedsiębiorca zarejestrowany w Polsce, jako podatnik VAT zwolniony, będzie mógł odliczać VAT naliczony od poniesionych wydatków w przypadku rejestracji do procedury OSS?
Podatek VAT naliczony od wydatków poniesionych na sprzedaż w ramach OSS można jedynie odliczyć, jeżeli przedsiębiorca jest zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny w krajowym JPK_V7. W przeciwnym wypadku VAT naliczony rozlicza się na zasadzie VAT – REFUND, chyba że podatnik jest zarejestrowany w państwie konsumpcji z tytułu innych czynności nieobjętych procedurami OSS. W takim przypadku podatek naliczony będzie rozliczany w deklaracji składanej w tym państwie.