Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – odbiór osobisty samochodem towaru, jak poprawnie udokumentować?

stawka 0 przy WDT - zmiany

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedajesz do firm znajdujących się na terenie Unii Europejskiej? Możesz skorzystać ze stawki VAT “0%”, ale tylko pod pewnymi warunkami.

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w dalszej części WDT, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Transakcja odbywa się pomiędzy czynnymi podatnikami VAT i jest bardzo korzystna dla polskiego przedsiębiorcy. Do takich transakcji stosuje się 0% stawkę podatku VAT. Aby transakcja nie została zakwestionowana przez organy skarbowe na tę okoliczność musi być spełnione kilka warunków.

Podstawowe warunki uznania transakcji za WDT

Po pierwsze obie strony transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po drugie zarówno dostawca jak i nabywca muszą posiadać właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Taki identyfikator zawiera dwuliterowy kod nadany przez państwo członkowskie.

Po trzecie przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik musi być w posiadaniu dokumentacji potwierdzającej wywóz towaru z kraju.

Po czwarte w momencie składania deklaracji podatkowej, w której wykazuje się WDT przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Zastosowanie stawki podatku VAT 0%

Kluczowe dla uznania transakcji za WDT jest właściwe udokumentowanie odbioru towaru przez nabywcę. Spełnienie ustawowych przesłanek przed terminem na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pozwala na zastosowanie zerowej stawki podatku VAT. Nieco inne dokumenty są wymagane jeżeli towar jest dostarczany przez przewoźnika (spedytora).

Dokumentowanie odbioru towaru osobiście samochodem

Katalog dokumentów potwierdzających wywóz towarów został zapisany w art. 42 ustawy o VAT, nie jest to katalog zamknięty.

Wykaz dokumentów jakie powinien posiadać przedsiębiorca jeżeli towar będzie odbierał nabywca własnym samochodem:

 1. Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
 2. Dokument zawierający co najmniej:
 3. 2.1. Imię i nazwisko lub nazwę, adresy siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika oraz nabywcy.

  2.2. Adres, pod który przewożone są towary jeżeli jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy.

  2.3. Określenie towarów i ich ilości.

  2.4. Potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę do miejsca, o którym była mowa powyżej.

  2.5. Rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary. Jeżeli transport odbywałby się środkami transportu lotniczego – numer lotu.

 4. Inne dokumenty potwierdzające, że nastąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa:
 5. 3.1. Korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie.

  3.2. Dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu.

  3.3. Dokument potwierdzający zapłatę za towar.

  3.4. Dowód potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Ważne!

Wadliwa dokumentacja lub jej brak może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

▲ wróć na początek

Sprawdź sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych w UE a VAT.
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸WDT i odbiór osobisty przez nabywcę - jak wygląda kwestia dokumentacji?

  Jeżeli towar będzie dostarczany przez dostawcę lub odbierany przez nabywcę własnym środkiem transportu podatnika lub nabywcy dokumentacja jest bardziej rozbudowana. Wadliwa dokumentacja lub jej brak może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość