Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – odbiór osobisty samochodem towaru, jak poprawnie udokumentować?

Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, w dalszej części WDT, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Transakcja odbywa się pomiędzy czynnymi podatnikami VAT i jest bardzo korzystna dla polskiego przedsiębiorcy. Do takich transakcji stosuje się 0% stawkę podatku VAT. Aby transakcja nie została zakwestionowana przez organy skarbowe na tę okoliczność musi być spełnione kilka warunków.

Podstawowe warunki uznania transakcji za WDT

Po pierwsze obie strony transakcji muszą być czynnymi podatnikami VAT zidentyfikowanymi na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Po drugie zarówno dostawca jak i nabywca muszą posiadać właściwy i ważny numer identyfikacji dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Taki identyfikator zawiera dwuliterowy kod nadany przez państwo członkowskie.

Po trzecie przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej podatnik musi być w posiadaniu dokumentacji potwierdzającej wywóz towaru z kraju.

Po czwarte w momencie składania deklaracji podatkowej, w której wykazuje się WDT przedsiębiorca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT UE.

Zastosowanie stawki podatku VAT 0%

Kluczowe dla uznania transakcji za WDT jest właściwe udokumentowanie odbioru towaru przez nabywcę. Spełnienie ustawowych przesłanek przed terminem na złożenie deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy pozwala na zastosowanie zerowej stawki podatku VAT. Nieco inne dokumenty są wymagane jeżeli towar jest dostarczany przez przewoźnika (spedytora).

Dokumentowanie odbioru towaru osobiście samochodem

Katalog dokumentów potwierdzających wywóz towarów został zapisany w art. 42 ustawy o VAT, nie jest to katalog zamknięty.

Wykaz dokumentów jakie powinien posiadać przedsiębiorca jeżeli towar będzie odbierał nabywca własnym samochodem:

 1. Specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
 2. Dokument zawierający co najmniej:
 3. 2.1. Imię i nazwisko lub nazwę, adresy siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania podatnika oraz nabywcy.

  2.2. Adres, pod który przewożone są towary jeżeli jest inny niż adres siedziby działalności gospodarczej lub miejsca zamieszkania nabywcy.

  2.3. Określenie towarów i ich ilości.

  2.4. Potwierdzenie przyjęcia towaru przez nabywcę do miejsca, o którym była mowa powyżej.

  2.5. Rodzaj oraz numer rejestracyjny środka transportu, którym są wywożone towary. Jeżeli transport odbywałby się środkami transportu lotniczego – numer lotu.

 4. Inne dokumenty potwierdzające, że nastąpiła wewnątrzwspólnotowa dostawa:
 5. 3.1. Korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie.

  3.2. Dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu.

  3.3. Dokument potwierdzający zapłatę za towar.

  3.4. Dowód potwierdzający przyjęcie towaru przez nabywcę na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Ważne!

Wadliwa dokumentacja lub jej brak może pozbawić przedsiębiorcę prawa do zastosowania 0% stawki podatku VAT.

▲ wróć na początek

Sprawdź sprzedaż towarów na rzecz osób fizycznych w UE a VAT.

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań