Wezwania z PFR do zawarcia umowy o PPK

wezwanie z pfr do zawarcia umowy PPK

Otrzymałeś wezwanie z PFR o zawarcie umowy o PPK? Sprawdź, co należy zrobić.

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania realizowany z udziałem pracownika, pracodawcy i państwa. Ostatnia faza wejścia w PPK przypadała na 1 stycznia 2021 roku. Od 18 listopada 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zaczął przesyłać wezwania do podmiotów, które teoretycznie były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, ale tego nie zrobiły. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania takiego wezwania.

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zawarcia umowy o PPK?

Do wdrożenia programu PPK są zobowiązani pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników. W ustawie o PPK zostało doprecyzowane kogo uznaje się za pracownika.

Kiedy mikroprzedsiębiorca nie musi rozliczać PPK?

W ustawie o PPK wskazane zostały trzy grupy podmiotów, które nie muszą zawierać umowy o PPK:

Grupa podmiotów zwolnionych z obowiązku zawarcia umowy o PPK
Uzasadnienie
Mikroprzedsiębiorcy
Jeżeli wszystkie osoby uprawnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK
Osoby fizyczne zatrudniające osobę fizyczną
Zatrudnienie nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zatrudnienie niani
Podmioty, które prowadziły i prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne (PPE)
Dokonują wpłat składki podstawowej do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla minimum 25% osób zatrudnionych

Jeśli przedsiębiorca należy do którejś z tych kategorii, to wówczas nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jednak w takim przypadku jest zobowiązany poinformować o tym fakcie PFR.

Kiedy przedsiębiorca może otrzymać wezwanie z PFR?

Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie PFR, rozpoczęła się akcja wysyłania wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. W sytuacji otrzymania takiego wezwania przedsiębiorca powinien zbadać jego zasadność pod kątem:

 1. Czy ma obowiązek zawarcia umowy o PPK?
 2. Czy jest zwolniony z zawarcia umowy o PPK?
 3. Zawarł umowę o zarządzanie PPK, ale i tak dostał wezwanie.

Bez względu na to, który przypadek będzie dotyczył przedsiębiorcy, powinien wypełnić formularz w odpowiedzi na wezwanie.

Jak postąpić w przypadku otrzymania wezwania z PFR?

Na stronie internetowej PFR jest sporo cennych wskazówek, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania wezwania PFR. Podana jest ścieżka odpowiedzi na wezwanie.

 1. Należy wejść na stronę wezwania-ppk.pfr.pl.
 2. Zalogować się na wskazanej stronie za pomocą numeru NIP i TOKENU, który był zamieszczony na wezwaniu:  
  wezwania z PFR
   
 3. Po przejściu dalej wymagane jest podanie:
  • numeru NIP,
  • numeru REGON,
  • nazwy firmy,
  • danych kontaktowych: numer telefonu, adresu e-mail.
 4. W kolejnym kroku zostaniemy przekierowani na stronę, na której należy zaznaczyć powód niezawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jest też miejsce na dodatkowe wyjaśnienia, gdzie można doprecyzować przyczynę.
 5. Końcowo będzie jeszcze widoczna karta z podsumowaniem formularza odpowiedzi, na której można jeszcze wprowadzić zmiany.
 6. Ostatnim krokiem jest wysłanie formularza. Jeżeli zostanie podany adres e-mail, potwierdzenie zostanie przekazane na ten adres. Jeszcze w tym momencie można też pobrać przesłane oświadczenie, po zamknięciu strony link do pobrania oświadczenia nie będzie już dostępny.

W przypadku podmiotów, które mają obowiązek zawarcia umowy o PPK wyznaczony został 30-dniowy termin na dopełnienie formalności z tym związanych. Jeżeli przedsiębiorcy będą mieli pytania i wątpliwości w związku z otrzymanym wezwaniem, mogą się kontaktować z PFR pod numerem infolinii: (22) 703-43-63.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

3 komentarze

 1. Milena

  Raczej ,jeśli pracodawca zatrudnia pracowników to powinien wdrożyć ppk, to przecież ogromny plus dla pracowników, dzięki temu ich emerytura będzie o wiele wyższa w przyszłości. To bardzo dobry i przyszłościowy program.

 2. Marcin

  Przyszłościowy tak jak OFE. Te pieniądze za jakiś czas zostana zabrane jak wszystko co jest odkładane na jakimkolwiek programie w tym kraju.

 3. Lidka

  Niektórych poglądów to choćby i wołami się ciągało…nie da rady zmienić. Czasy ofe były i już nie wrócą. Wszystko się zmieniło, a przede wszystkim nasze podejście do oszczędzania i świadomość zysku. Lokaty to w tej chwili farsa. Nie wszystkich stać na oszczedzanie przez inwestycje w nieruchomość. Dlatego ppk dla większosci naszego społeczeństwa to jedyne rozwiązanie by godnie życ na starość

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość