Blog ifirma.pl

Wezwania z PFR do zawarcia umowy o PPK

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś wezwanie z PFR o zawarcie umowy o PPK? Sprawdź, co należy zrobić.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zobacz nasz film na temat Pracowniczych Planów Kapitałowych

 

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to powszechny system oszczędzania realizowany z udziałem pracownika, pracodawcy i państwa. Ostatnia faza wejścia w PPK przypadała na 1 stycznia 2021 roku. Od 18 listopada 2021 r. Polski Fundusz Rozwoju (PFR) zaczął przesyłać wezwania do podmiotów, które teoretycznie były zobowiązane do zawarcia umowy o zarządzanie PPK, ale tego nie zrobiły. W dzisiejszej publikacji opiszemy, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania takiego wezwania.

Kiedy przedsiębiorca ma obowiązek zawarcia umowy o PPK?

Do wdrożenia programu PPK są zobowiązani pracodawcy, którzy zatrudniają pracowników. W ustawie o PPK zostało doprecyzowane kogo uznaje się za pracownika.

Kiedy mikroprzedsiębiorca nie musi rozliczać PPK?

W ustawie o PPK wskazane zostały trzy grupy podmiotów, które nie muszą zawierać umowy o PPK:

Grupa podmiotów zwolnionych z obowiązku zawarcia umowy o PPK
Uzasadnienie
Mikroprzedsiębiorcy
Jeżeli wszystkie osoby uprawnione złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK
Osoby fizyczne zatrudniające osobę fizyczną
Zatrudnienie nie ma związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. zatrudnienie niani
Podmioty, które prowadziły i prowadzą Pracownicze Programy Emerytalne (PPE)
Dokonują wpłat składki podstawowej do PPE w wysokości co najmniej 3,5% wynagrodzenia dla minimum 25% osób zatrudnionych

Jeśli przedsiębiorca należy do którejś z tych kategorii, to wówczas nie ma obowiązku zawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jednak w takim przypadku jest zobowiązany poinformować o tym fakcie PFR.

Kiedy przedsiębiorca może otrzymać wezwanie z PFR?

Zgodnie z informacjami, jakie pojawiły się na stronie PFR, rozpoczęła się akcja wysyłania wezwań do zawarcia umowy o zarządzanie PPK. W sytuacji otrzymania takiego wezwania przedsiębiorca powinien zbadać jego zasadność pod kątem:

 1. Czy ma obowiązek zawarcia umowy o PPK?
 2. Czy jest zwolniony z zawarcia umowy o PPK?
 3. Zawarł umowę o zarządzanie PPK, ale i tak dostał wezwanie.

Bez względu na to, który przypadek będzie dotyczył przedsiębiorcy, powinien wypełnić formularz w odpowiedzi na wezwanie.

Jak postąpić w przypadku otrzymania wezwania z PFR?

Na stronie internetowej PFR jest sporo cennych wskazówek, w jaki sposób należy postąpić w przypadku otrzymania wezwania PFR. Podana jest ścieżka odpowiedzi na wezwanie.

 1. Należy wejść na stronę wezwania-ppk.pfr.pl.
 2. Zalogować się na wskazanej stronie za pomocą numeru NIP i TOKENU, który był zamieszczony na wezwaniu:

   
   
 3. Po przejściu dalej wymagane jest podanie:
  • numeru NIP,
  • numeru REGON,
  • nazwy firmy,
  • danych kontaktowych: numer telefonu, adresu e-mail.
 4. W kolejnym kroku zostaniemy przekierowani na stronę, na której należy zaznaczyć powód niezawarcia umowy o zarządzanie PPK. Jest też miejsce na dodatkowe wyjaśnienia, gdzie można doprecyzować przyczynę.
 5. Końcowo będzie jeszcze widoczna karta z podsumowaniem formularza odpowiedzi, na której można jeszcze wprowadzić zmiany.
 6. Ostatnim krokiem jest wysłanie formularza. Jeżeli zostanie podany adres e-mail, potwierdzenie zostanie przekazane na ten adres. Jeszcze w tym momencie można też pobrać przesłane oświadczenie, po zamknięciu strony link do pobrania oświadczenia nie będzie już dostępny.

W przypadku podmiotów, które mają obowiązek zawarcia umowy o PPK wyznaczony został 30-dniowy termin na dopełnienie formalności z tym związanych. Jeżeli przedsiębiorcy będą mieli pytania i wątpliwości w związku z otrzymanym wezwaniem, mogą się kontaktować z PFR pod numerem infolinii: (22) 703-43-63.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 5 grudnia 2021 o 17:21
   Milena

   Raczej ,jeśli pracodawca zatrudnia pracowników to powinien wdrożyć ppk, to przecież ogromny plus dla pracowników, dzięki temu ich emerytura będzie o wiele wyższa w przyszłości. To bardzo dobry i przyszłościowy program.

  2. 8 grudnia 2021 o 18:14
   Marcin

   Przyszłościowy tak jak OFE. Te pieniądze za jakiś czas zostana zabrane jak wszystko co jest odkładane na jakimkolwiek programie w tym kraju.

  3. 19 grudnia 2021 o 00:01
   Lidka

   Niektórych poglądów to choćby i wołami się ciągało…nie da rady zmienić. Czasy ofe były i już nie wrócą. Wszystko się zmieniło, a przede wszystkim nasze podejście do oszczędzania i świadomość zysku. Lokaty to w tej chwili farsa. Nie wszystkich stać na oszczedzanie przez inwestycje w nieruchomość. Dlatego ppk dla większosci naszego społeczeństwa to jedyne rozwiązanie by godnie życ na starość

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie