Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.
Platforma ePUAP umożliwia podatnikom załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z udogodnień dostępnych za jej pośrednictwem jest możliwość składania elektronicznych wniosków o interpretację indywidualną (ORD-IN) i interpretację ogólną (ORD-OG).
Interpretacja podatkowa – kto może złożyć wniosek?
Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć praktycznie każdy (indywidualnie lub grupowo) – osoba fizyczna (prowadząca i nieprowadząca działalności gospodarczej), jak i osoba prawna. Co więcej, wnioskodawcą może stać się także osoba niemająca miejsca zamieszkania lub siedziby działalności w Polsce. Przyczyną wystąpienia o interpretację może być wątpliwość co do zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
Wniosek o interpretację przez ePUAP
Wniosek o interpretację można złożyć na jeden z trzech sposobów – bezpośrednio w urzędzie, listownie lub przez ePUAP. By skorzystać z trzeciej możliwości konieczne jest posiadanie konta na wspomnianej platformie elektronicznej oraz profilu zaufanego eGo lub certyfikatu kwalifikowanego (w celu potwierdzenia tożsamości).
Ważne!
Zanim rozpocznie się składanie wniosku o interpretację przez ePUAP, warto dokonać płatności za wydanie wniosku w wysokości 40 zł za każdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Potwierdzenie zapłaty należy bowiem załączyć do składanego wniosku (patrz niżej). Przelew należy wykonać na konto Krajowej Informacji Skarbowej – NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 0000, podając w tytule: „za wydanie interpretacji indywidualnej”.By złożyć wniosek o interpretację przez ePUAP należy:
- Wejść na stronę usługi „Wydawanie podatkowej interpretacji indywidualnej”.
- Kliknąć na przycisk „Załatw sprawę”.
- Automatycznie otworzy się strona profilu zaufanego, na której należy zalogować się na wcześniej założone konto.
- Po zalogowaniu nastąpi automatyczne przeniesienie na platformę ePUAP, gdzie należy wypełnić formularz i dołączyć potwierdzenie płatności.
- Następnie należy kliknąć „Dalej”, a później wybrać opcję „Podpisz”.
- Po wysłaniu formularza wyświetli się komunikat, że wniosek o interpretację został przesłany. W następnej kolejności wyświetlone zostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: