Wniosek o interpretację podatkową złożysz przez ePUAP

Platforma ePUAP umożliwia podatnikom załatwienie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu. Jednym z udogodnień dostępnych za jej pośrednictwem jest możliwość składania elektronicznych wniosków o interpretację indywidualną (ORD-IN) i interpretację ogólną (ORD-OG).

Interpretacja podatkowa – kto może złożyć wniosek?

Wniosek o wydanie interpretacji może złożyć praktycznie każdy (indywidualnie lub grupowo) – osoba fizyczna (prowadząca i nieprowadząca działalności gospodarczej), jak i osoba prawna. Co więcej, wnioskodawcą może stać się także osoba niemająca miejsca zamieszkania lub siedziby działalności w Polsce. Przyczyną wystąpienia o interpretację może być wątpliwość co do zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.

Wniosek o interpretację przez ePUAP

Wniosek o interpretację można złożyć na jeden z trzech sposobów – bezpośrednio w urzędzie, listownie lub przez ePUAP. By skorzystać z trzeciej możliwości konieczne jest posiadanie konta na wspomnianej platformie elektronicznej oraz profilu zaufanego eGo lub certyfikatu kwalifikowanego (w celu potwierdzenia tożsamości).

Ważne!

Zanim rozpocznie się składanie wniosku o interpretację przez ePUAP, warto dokonać płatności za wydanie wniosku w wysokości 40 zł za każdy stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Potwierdzenie zapłaty należy bowiem załączyć do składanego wniosku (patrz niżej). Przelew należy wykonać na konto Krajowej Informacji Skarbowej – NBP 25 1010 1212 0064 6422 3100 00, podając w tytule: „ za wydanie interpretacji indywidualnej”.

By złożyć wniosek o interpretację przez ePUAP należy:

  1. Wejść na stronę usługi „Wydawanie podatkowej interpretacji indywidualnej”.
  2. Kliknąć na przycisk „Załatw sprawę”.
  3. Automatycznie otworzy się strona profilu zaufanego, na której należy zalogować się na wcześniej założone konto.
  4. Po zalogowaniu nastąpi automatyczne przeniesienie na platformę ePUAP, gdzie należy wypełnić formularz i dołączyć potwierdzenie płatności.
  5. Następnie należy kliknąć „Dalej”, a później wybrać opcję „Podpisz”.
  6. Po wysłaniu formularza wyświetli się komunikat, że wniosek o interpretację został przesłany. W następnej kolejności wyświetlone zostanie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

 

Formalności związane z wnioskiem o interpretację indywidualną – dowiedz się więcej!
 

Autor: Ewa Kozak – ifirma.pl

 

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Zostaw
komentarz

Nasi eksperci również chętnie
uczestniczą w dyskusji i odpowiadają
na Wasze komentarze.

ifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2xDzielimy się wiedzą nie tylko na bloguifirma.pl program do księgowania - tablet biuro@2x

Ponad 30 porad księgowych

POBIERZ E-BOOKI