Blog ifirma.pl

Wniosek US-9 – czy w 2022 roku nadal należy składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej?

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, czy złożyć wniosek US-9 do ZUS? Zapoznaj się z publikacją na ten temat.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy, którzy dokonają zapłaty składek ZUS po terminie mają możliwość złożenia wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na formularzu US-9. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej.

Wniosek US-9 kiedy można go składać?

Zgodnie z informacją, jaka jest zawarta na wniosku US-9 osoby, które utraciły dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub chorobowe, z powodu zapłaty składek po terminie lub w niepełnej wysokości mogą wystąpić do organu ZUS o wyrażenie zgody na opłaty po terminie. W takich sytuacjach przedsiębiorca, który opłacił składkę chorobową z uchybieniem terminu lub niepełną mógł złożyć do końca 2021 roku wniosek do ZUS, żeby nie był pozbawiony wypłaty świadczeń.

Czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej?

Od 1 stycznia 2022 roku z uwagi na zmianę przepisów przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosku US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej. Jak można przeczytać na stronie ZUS wniosek US-9 o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za okres sprzed 1 stycznia 2022 r. można złożyć jedynie do 30 czerwca 2022 r.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie