Powrót

Wniosek US-9 – czy w 2022 roku nadal należy składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej?

wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej

Zastanawiasz się, czy złożyć wniosek US-9 do ZUS? Zapoznaj się z publikacją na ten temat.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Przedsiębiorcy, którzy dokonają zapłaty składek ZUS po terminie mają możliwość złożenia wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na formularzu US-9. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej.

Wniosek US-9 kiedy można go składać?

Zgodnie z informacją, jaka jest zawarta na wniosku US-9 osoby, które utraciły dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub chorobowe, z powodu zapłaty składek po terminie lub w niepełnej wysokości mogą wystąpić do organu ZUS o wyrażenie zgody na opłaty po terminie. W takich sytuacjach przedsiębiorca, który opłacił składkę chorobową z uchybieniem terminu lub niepełną mógł złożyć do końca 2021 roku wniosek do ZUS, żeby nie był pozbawiony wypłaty świadczeń.

Czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej?

Od 1 stycznia 2022 roku z uwagi na zmianę przepisów przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosku US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej. Jak można przeczytać na stronie ZUS wniosek US-9 o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za okres sprzed 1 stycznia 2022 r. można złożyć jedynie do 30 czerwca 2022 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość