Wniosek US-9 – czy w 2022 roku nadal należy składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej?

wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej

Zastanawiasz się, czy złożyć wniosek US-9 do ZUS? Zapoznaj się z publikacją na ten temat.

Przedsiębiorcy, którzy dokonają zapłaty składek ZUS po terminie mają możliwość złożenia wniosku o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie na formularzu US-9. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek o przywrócenie terminu płatności składki chorobowej.

Wniosek US-9 kiedy można go składać?

Zgodnie z informacją, jaka jest zawarta na wniosku US-9 osoby, które utraciły dobrowolne ubezpieczenie emerytalne, rentowe lub chorobowe, z powodu zapłaty składek po terminie lub w niepełnej wysokości mogą wystąpić do organu ZUS o wyrażenie zgody na opłaty po terminie. W takich sytuacjach przedsiębiorca, który opłacił składkę chorobową z uchybieniem terminu lub niepełną mógł złożyć do końca 2021 roku wniosek do ZUS, żeby nie był pozbawiony wypłaty świadczeń.

Czy w 2022 roku należy nadal składać wniosek US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej?

Od 1 stycznia 2022 roku z uwagi na zmianę przepisów przedsiębiorcy nie muszą już składać wniosku US-9 o przywrócenie terminu do opłacenia składki chorobowej. Jak można przeczytać na stronie ZUS wniosek US-9 o wyrażenie zgody na opłacenie po terminie składek na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe za okres sprzed 1 stycznia 2022 r. można złożyć jedynie do 30 czerwca 2022 r.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość