Blog ifirma.pl

Wsparcie otrzymane przez przedsiębiorców – które stanowi pomoc publiczną?

|
|
3 minut czytania
Otrzymałeś wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej? Sprawdź, które stanowią pomoc publiczną.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Wsparcie finansowe z powodu pandemii COVID-19 dla przedsiębiorców wprowadziła ustawa zwana Tarczą Antykryzysową. Jest to kompleksowy pakiet różnego rodzaju przepisów, które wszedł w życie 1 kwietnia 2020 r. i w późniejszych okresach był nowelizowany. Ministerstwo Finansów było tylko jedną z wielu instytucji, które uczestniczyły w przygotowywaniu zmian. Ponadto oferowane jest również wsparcie w ramach tarczy finansowej, które dystrybuowane jest przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Przeczytaj, które z nich stanowi pomoc publiczną.

Rodzaje wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej

W ramach tarczy antykryzysowej przyznawano następujące rodzaje wsparcia finansowego:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS przez okres 3 miesięcy – marzec-maj – wnioski składane do ZUS.
 2. Świadczenie postojowe – wnioski składane do ZUS.
 3. Dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – wnioski składane do PUP.
 4. Pożyczki do kwoty 5.000 zł – wnioski składane do PUP.
 5. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do PUP.
 6. Dofinansowania części wynagrodzeń pracowników – wnioski składane do WUP.

Wsparcie w ramach tarczy finansowej – kto może skorzystać?

Subwencja w ramach tarczy finansowej może być przyznana dla każdego przedsiębiorcy, bez względu na wielkość jak również formę organizacyjną. Aby zostać beneficjentem Programu należy spełniać określone wymagania. 31 lipca 2020 roku upłynął termin przyjmowania wniosków o subwencje w ramach programu Tarcza Finansowa PFR dla mikro, małych i średnich firm.

W ramach tarczy finansowej z PFR można było pozyskać środki finansowe, które w 75% mają charakter bezzwrotny przy zachowaniu wymagań ustawowych. Wysokość wsparcia uzależniona była przede wszystkim od ilości zatrudnianych pracowników.

Co to jest pomoc publiczna?

Pomoc publiczna jest to wsparcie udzielane przedsiębiorcy w ramach środków krajowych i unijnych. Otrzymane środki finansowe stanowią dla przedsiębiorcy przysporzenie finansowe, które może mieć charakter bezzwrotny w całości lub w części.

W związku z pandemią COVID-19 zostały ustalone limity pomocy publicznej, do których wysokości można uzyskać środki.

Równowartość pomocy w EURO ustala się według kursu średniego walut obcych, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu udzielenia pomocy. W ramach tego limitu sumuje się zarówno pomoc publiczną udzieloną w ramach tarczy antykryzysowej, jak i tarczy finansowej. Sumowaniu podlegają kwoty brutto, a więc przed odliczeniem podatków lub innych opłat. Brane są pod uwagę wartości nominalne.

W przypadku subwencji finansowej jest to kwota przyznana przedsiębiorcy na podstawie decyzji PFR, tj. wartość pierwotna udzielonej subwencji niezależnie od tego, że część kwoty będzie zwracana. Ważne jest, aby przedsiębiorca nie przekroczył limitu pomocy publicznej.

“Kwoty pomocy publicznej uzyskane niezgodnie z przepisami prawa i określonymi przez UOKiK, podlegają sankcjom, w szczególności obowiązkowi zwrotu otrzymanej pomocy publicznej”– można przeczytać w Komunikacie PFR. Pomocy publicznej przyznanej na walkę ze skutkami pandemii COVID-19 nie sumuje się z pomocą de minimis.

Więcej szczegółowych informacji na temat pomocy publicznej można znaleźć na stronie internetowej UOKiK.

Tarcza antykryzysowa i finansowa – które rodzaje wsparcia stanowią pomoc publiczną?

Pomoc publiczną w ramach tarczy antykryzysowej stanowi:

 1. Zwolnienie ze składek ZUS.
 2. Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej z PUP.
 3. Pożyczka do kwoty 5.000 zł z PUP.
 4. Dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników z PUP.

Pomocy publicznej nie stanowi:

 1. Świadczenie postojowe z ZUS.
 2. Dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników z WUP.
Subwencja w ramach tarczy finansowej z PFR stanowi pomoc publiczną.

Wsparcie dla przedsiębiorców a pomoc publiczna – podsumowanie

Rodzaj wsparcia
Jednostka udzielająca pomocy
Stanowi pomoc publiczną
TAK/NIE
Zwolnienie ze składek ZUS
ZUS
TAK
Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej
PUP
TAK
Pożyczka do kwoty 5.000 zł
PUP
TAK
Dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników
PUP
TAK
Subwencja w ramach tarczy finansowej
PFR
TAK
Świadczenie postojowe
ZUS
NIE
Dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników
WUP
NIE

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie