Blog ifirma.pl

Wspólne rozliczenie małżonków od 2022 roku

|
|
3 minut czytania
Rozliczasz się wspólnie z małżonkiem? Sprawdź, jak będzie wyglądało takie rozliczenie składane za 2022 rok.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Małżonkowie, o ile pozwalają na to przepisy, chętnie korzystają ze wspólnego rozliczenia rocznego. Przez wiele lat zasady obowiązujące w tym zakresie nie zmieniały się, jednak ustawa o Polskim Ładzie ma również wpływ na niektóre zasady wspólnego rozliczenia. W dzisiejszej publikacji przyjrzymy się, jak może wyglądać wspólne rozliczanie małżonków od 2022 roku.

Wspólne rozliczenie małżonków – kiedy jest możliwe?

Małżonkowie, żeby móc złożyć wspólne rozliczenie muszą spełnić przede wszystkim określone warunki ustawowe, a więc:

 • pozostają w związku małżeńskim przez cały rok – zmiana od 2022 roku opisana poniżej,
 • pomiędzy małżonkami musi istnieć wspólność majątkowa małżeńska przez cały rok – zmiana od 2022 roku opisana poniżej,
 • żaden z małżonków, jeśli prowadzi działalność gospodarczą, nie może wybrać opodatkowania podatkiem liniowym, zryczałtowanym podatkiem dochodowym czy kartą podatkową,
 • w zeznaniu rocznym musi być zaznaczona zgoda na wspólne rozliczenie. Takie oświadczenie może być złożone przez jednego z małżonków, które traktuje się jako zgodę również drugiego małżonka na takie rozliczenie. Oświadczenie jest składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie.

Wspólne rozliczenie małżonków 2022 – co zmienia Polski Ład?

Zmiana ustawy o podatku dochodowym w Polskim Ładzie zmieniła również niektóre zasady wspólnego rozliczania:

 1. Zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku podatkowego nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia.
 2. Oznacza to, że po zmianie przepisów nie ma już obowiązku pozostawania w związku małżeńskim przez cały rok. Hipotetycznie można wziąć ślub np. 31 grudnia 2022 r. a już będzie można dokonać wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2022 rok. Ta sama zasada dotyczy istnienia wspólności majątkowej małżeńskiej. Jeżeli związek małżeński został zawarty w trakcie roku podatkowego to wspólność musi istnieć od tego dnia do końca roku, żeby można było złożyć zeznanie małżeńskie.

 3. Kwota wolna od podatku.
 4. Wzrost kwoty wolnej od podatku od 2022 roku uatrakcyjnił dodatkowo wspólne rozliczenie małżonków. O 1 stycznia do 30 czerwca 2022 r. kwota zmniejszająca podatek wynosiła 5.100 zł, jednak od 1 lipca 2022 r. kwota zmniejszająca będzie wynosiła 3.600 zł z uwagi na obniżenie podatku z 17% na 12%. Oczywiście kwota wolna w podwójnej wysokości będzie miała swój wymiar finansowy dopiero w sytuacji, gdy jeden z małżonków nie pracuje lub jego dochody są relatywnie niskie. Znaczny wzrost kwoty wolnej od podatku na pewno będzie zachęcał małżonków do składania wspólnych rozliczeń.

 5. Wyższy próg podatkowy.
 6. Podwyższenie pierwszego progu podatkowego z 85.528 zł do 120.000 zł może przynieść również wymierne efekty dla małżonków o wyższych dochodach. Jeżeli jeden z małżonków zarabia powyżej 120.000 zł a drugi znacznie poniżej, to wówczas bardzo często po zsumowaniu dochodów i podzieleniu przez dwa nie trzeba będzie płacić 32% stawki podatku dochodowego a tylko 12%.

 7. Ulga dla klasy średniej.
 8. Rozliczanie ulgi dla klasy średniej od samego początku wzbudzało wiele emocji. Zmiana ustawy o Polskim Ładzie spowoduje odejście od tej ulgi i trudno na ten moment ocenić, jakie to będzie miało przełożenie na wspólne rozliczenie małżonków za 2022 rok, za który można będzie rozliczyć jeszcze tę ulgę w określonych okolicznościach.

Podsumowanie

Jeżeli przepisy podatkowe na to pozwalają wspólne rozliczenie roczne małżonków najczęściej daje możliwość odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego, jeżeli np. jeden z małżonków wchodzi w drugi próg podatkowy. Jednak o wymiernych efektach wspólnego rozliczenia decyduje wiele innych zmiennych, każdy przypadek może być inny. Co do ostatecznego kształtu wspólnego rozliczenia za 2022 rok, to na razie nie można podać wszystkich szczegółów z uwagi na wprowadzane cyklicznie zmiany do ustawy o Polskim Ładzie. Więcej szczegółów powinno być znanych bliżej końca roku o czym na pewno będziemy informowali w naszych publikacjach.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Wspólne rozliczenie małżonków 2022 – kiedy jest możliwe?

   Małżonkowie, żeby móc złożyć wspólne rozliczenie muszą spełnić przede wszystkim określone warunki ustawowe.
  2. Wspólne rozliczenie małżonków 2022 – co zmienia Polski Ład?

   Zmiana ustawy o podatku dochodowym w Polskim Ładzie zmieniła również niektóre zasady wspólnego rozliczania:
   • zawarcie związku małżeńskiego w trakcie roku podatkowego nie pozbawia prawa do wspólnego rozliczenia;
   • kwota wolna od podatku;
   • wyższy próg podatkowy;
   • ulga dla klasy średniej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie