Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

działalność niezarejestrowana

Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiego biznesu. Sprawdź, jak postępować, jeśli jeden z Twoich kontrahentów okaże się osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną!

Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców umożliwiła prowadzenie nowej formy biznesu. Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiej firmy. Osoba, która spełni warunki określone w ww. ustawie (brak działalności w ostatnich 5 latach oraz miesięczny dochód nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia) może sprzedawać towary lub usługi bez konieczności rejestracji działalności w CEIDG. Jak wygląda współpraca z takimi osobami z punktu widzenia przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Dokumentowanie sprzedaży  a współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Dokonując sprzedaży na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną przedsiębiorca powinien wystawić normalnie stosowany dokument sprzedażowy (fakturę, fakturę bez VAT, rachunek – więcej na temat wystawiania faktur na rzecz osoby fizycznej przeczytasz tutaj). W polu „nabywca” powinny znaleźć się wówczas imię i nazwisko oraz adres nabywcy – osoby prowadzącej działalność.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Jeżeli nie posiada ona NIP (co zdarzy się w zdecydowanej większości przypadków), wówczas pole to należy pozostawić puste – nie ma konieczności wpisywania np. numeru PESEL nabywcy. Może zdarzyć się jednak, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną będzie musiała zarejestrować się do celów VAT. Wówczas może ona posługiwać się NIP, który należy podać na fakturze sprzedażowej (podany przez klienta NIP można zweryfikować pod względem rejestracji w CEIDG – tutaj oraz statusu podatnika w VAT  jeśli w obu przypadkach weryfikacja okaże się negatywna, wówczas nie należy podawać takiego NIP na fakturze).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną Program do faktur – Darmowe konto Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Zakup od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną

Przedsiębiorca może także legalnie dokonać zakupu towaru lub usługi od osoby prowadzącej taki typ działalności.  W takim wypadku powinien on otrzymać rachunek/fakturę bez VAT lub zwykłą fakturę (jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT). Na podstawie tych dokumentów może on dokonać w tradycyjny sposób ewidencji kosztu uzyskania przychodów w KPiR oraz odliczyć VAT (oczywiście, jeśli faktura została wystawiona poprawnie).

▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowana a ZUS?

Co do zasady osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie każda jednak forma współpracy z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną daje nam pewność, że obędzie się bez naliczenia składek ZUS. Działalność nierejestrowana a składki ZUS? Przeczytaj, a w razie wątpliwości skontaktuj się z ZUS bądź wystąp o interpretację indywidualną.

▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowana a rozliczenia podatkowe – dowiedz się więcej!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość