Blog ifirma.pl

Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

|
|
4 minut czytania
Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiego biznesu. Sprawdź, jak postępować, jeśli jeden z Twoich kontrahentów okaże się osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców umożliwiła prowadzenie nowej formy biznesu. Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiej firmy. Osoba, która spełni warunki określone w ww. ustawie (brak działalności w ostatnich 5 latach oraz miesięczny dochód nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia) może sprzedawać towary lub usługi bez konieczności rejestracji działalności w CEIDG. Jak wygląda współpraca z takimi osobami z punktu widzenia przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Dokumentowanie sprzedaży  a współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Dokonując sprzedaży na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną przedsiębiorca powinien wystawić normalnie stosowany dokument sprzedażowy (fakturę, fakturę bez VAT, rachunek – więcej na temat wystawiania faktur na rzecz osoby fizycznej przeczytasz tutaj). W polu „nabywca” powinny znaleźć się wówczas imię i nazwisko oraz adres nabywcy – osoby prowadzącej działalność.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Jeżeli nie posiada ona NIP (co zdarzy się w zdecydowanej większości przypadków), wówczas pole to należy pozostawić puste – nie ma konieczności wpisywania np. numeru PESEL nabywcy. Może zdarzyć się jednak, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną będzie musiała zarejestrować się do celów VAT. Wówczas może ona posługiwać się NIP, który należy podać na fakturze sprzedażowej (podany przez klienta NIP można zweryfikować pod względem rejestracji w CEIDG – tutaj oraz statusu podatnika w VAT  jeśli w obu przypadkach weryfikacja okaże się negatywna, wówczas nie należy podawać takiego NIP na fakturze).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Program do faktur – Darmowe konto

Zakup od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną

Przedsiębiorca może także legalnie dokonać zakupu towaru lub usługi od osoby prowadzącej taki typ działalności.  W takim wypadku powinien on otrzymać rachunek/fakturę bez VAT lub zwykłą fakturę (jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT). Na podstawie tych dokumentów może on dokonać w tradycyjny sposób ewidencji kosztu uzyskania przychodów w KPiR oraz odliczyć VAT (oczywiście, jeśli faktura została wystawiona poprawnie).

▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowana a ZUS?

Co do zasady osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie każda jednak forma współpracy z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną daje nam pewność, że obędzie się bez naliczenia składek ZUS. Działalność nierejestrowana a składki ZUS? Przeczytaj, a w razie wątpliwości skontaktuj się z ZUS bądź wystąp o interpretację indywidualną.

▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowana a rozliczenia podatkowe – dowiedz się więcej!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie