Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców umożliwiła prowadzenie nowej formy biznesu. Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiej firmy. Osoba, która spełni warunki określone w ww. ustawie (brak działalności w ostatnich 5 latach oraz miesięczny dochód nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia) może sprzedawać towary lub usługi bez konieczności rejestracji działalności w CEIDG. Jak wygląda współpraca z takimi osobami z punktu widzenia przedsiębiorcy? Sprawdźmy.
- 1. Dokumentowanie sprzedaży a współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną
- 2. Zakup od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną
- 3. Działalność nierejestrowana a ZUS?
Działalność nierejestrowana – omówione zagadnienia:
Dokumentowanie sprzedaży a współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną
Dokonując sprzedaży na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną przedsiębiorca powinien wystawić normalnie stosowany dokument sprzedażowy (fakturę, fakturę bez VAT, rachunek – więcej na temat wystawiania faktur na rzecz osoby fizycznej przeczytasz tutaj). W polu „nabywca” powinny znaleźć się wówczas imię i nazwisko oraz adres nabywcy – osoby prowadzącej działalność.
Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowaJeżeli nie posiada ona NIP (co zdarzy się w zdecydowanej większości przypadków), wówczas pole to należy pozostawić puste – nie ma konieczności wpisywania np. numeru PESEL nabywcy. Może zdarzyć się jednak, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną będzie musiała zarejestrować się do celów VAT. Wówczas może ona posługiwać się NIP, który należy podać na fakturze sprzedażowej (podany przez klienta NIP można zweryfikować pod względem rejestracji w CEIDG – tutaj oraz statusu podatnika w VAT jeśli w obu przypadkach weryfikacja okaże się negatywna, wówczas nie należy podawać takiego NIP na fakturze).
Księgowość Internetowa – 30 dni za darmoWażne!
Osoba prowadząca działalność nierejestrowaną w rzeczywistości nie prowadzi działalności gospodarczej. W związku z powyższym, jeżeli przedsiębiorca dokonujący sprzedaży na rzecz takiej osoby podlega pod obowiązek stosowania kasy fiskalnej, wówczas pojawia się wątpliwość, czy powinien on zarejestrować na tym urządzeniu także transakcję z osobą prowadzącą nierejestrowaną działalność. W tym zakresie brak jest jeszcze jednoznacznych wskazówek, dlatego w razie wystąpienia takiego problemu warto wystąpić o interpretację indywidualną.
Zakup od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną
Przedsiębiorca może także legalnie dokonać zakupu towaru lub usługi od osoby prowadzącej taki typ działalności. W takim wypadku powinien on otrzymać rachunek/fakturę bez VAT lub zwykłą fakturę (jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT). Na podstawie tych dokumentów może on dokonać w tradycyjny sposób ewidencji kosztu uzyskania przychodów w KPiR oraz odliczyć VAT (oczywiście, jeśli faktura została wystawiona poprawnie).
▲ wróć na początekDziałalność nierejestrowana a ZUS?
Co do zasady osoba, która prowadzi działalność nierejestrowaną, nie podlega pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Nie każda jednak forma współpracy z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną daje nam pewność, że obędzie się bez naliczenia składek ZUS. Działalność nierejestrowana a składki ZUS? Przeczytaj, a w razie wątpliwości skontaktuj się z ZUS bądź wystąp o interpretację indywidualną.
▲ wróć na początek
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Podziel się z innymi: