Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Nowa ustawa Prawo przedsiębiorców umożliwiła prowadzenie nowej formy biznesu. Działalność nierejestrowana to nowy sposób na prowadzenie niewielkiej firmy. Osoba, która spełni warunki określone w ww. ustawie (brak działalności w ostatnich 5 latach oraz miesięczny dochód nieprzekraczający 50% minimalnego wynagrodzenia) może sprzedawać towary lub usługi bez konieczności rejestracji działalności w CEIDG. Jak wygląda współpraca z takimi osobami z punktu widzenia przedsiębiorcy? Sprawdźmy.

Dokumentowanie sprzedaży  a współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Dokonując sprzedaży na rzecz osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną przedsiębiorca powinien wystawić normalnie stosowany dokument sprzedażowy (fakturę, fakturę bez VAT, rachunek – więcej na temat wystawiania faktur na rzecz osoby fizycznej przeczytasz tutaj). W polu „nabywca” powinny znaleźć się wówczas imię i nazwisko oraz adres nabywcy – osoby prowadzącej działalność.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Jeżeli nie posiada ona NIP (co zdarzy się w zdecydowanej większości przypadków), wówczas pole to należy pozostawić puste – nie ma konieczności wpisywania np. numeru PESEL nabywcy. Może zdarzyć się jednak, że osoba prowadząca działalność nierejestrowaną będzie musiała zarejestrować się do celów VAT. Wówczas może ona posługiwać się NIP, który należy podać na fakturze sprzedażowej (podany przez klienta NIP można zweryfikować pod względem rejestracji w CEIDG – tutaj oraz statusu podatnika w VAT  jeśli w obu przypadkach weryfikacja okaże się negatywna, wówczas nie należy podawać takiego NIP na fakturze).

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną Program do faktur – Darmowe konto Współpraca z osobą prowadzącą działalność nierejestrowaną

Zakup od osoby prowadzącej działalność nierejestrowaną

Przedsiębiorca może także legalnie dokonać zakupu towaru lub usługi od osoby prowadzącej taki typ działalności.  W takim wypadku powinien on otrzymać rachunek/fakturę bez VAT lub zwykłą fakturę (jeśli sprzedawca jest czynnym podatnikiem VAT). Na podstawie tych dokumentów może on dokonać w tradycyjny sposób ewidencji kosztu uzyskania przychodów w KPiR oraz odliczyć VAT (oczywiście, jeśli faktura została wystawiona poprawnie).

▲ wróć na początek

Działalność nierejestrowana a rozliczenia podatkowe – dowiedz się więcej!

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Szukasz księgowości?
wybierz ifirma.pl

✅ dedykowana księgowa,


✅ program do faktur,


✅ gotowe rozliczenia i zero zmartwień.

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ

Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań