Blog ifirma.pl

Wszystko, co musisz wiedzieć o amortyzacji degresywnej

|
|
2 minut czytania
Zastanawiasz się, w jaki sposób amortyzować środki trwałe? Jedną z metod jest amortyzacja degresywna. Kliknij i sprawdź wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć na przykładzie! Wejdź i dowiedz się więcej!
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Amortyzacja degresywna, nazywana także amortyzacją przyspieszoną, polega na dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych przy zastosowaniu stawek podwyższonych odpowiednim współczynnikiem. Kiedy można ją stosować? W jakich sytuacjach będzie opłacalna? Sprawdźmy.

Amortyzacja degresywna – na czym polega?

Amortyzacja degresywna (art. 22k ustawy o PIT) zakłada, że przydatność ekonomiczna środka trwałego maleje w miarę upływu lat. Jak to wygląda w praktyce? Przez pierwszy rok korzystania z amortyzacji degresywnej stosuje się stawkę amortyzacyjną ustaloną na podstawie tabeli stanowiącej Załącznik nr 1 do ustawy o PIT pomnożoną przez współczynnik (maksymalnie 2,0). W następnym roku odejmuje się zgromadzone odpisy amortyzacyjne od kwoty netto używanego już środka trwałego i na tej podstawie wylicza wysokość nowego odpisu. Co ważne, podatnik musi przejść na metodę liniową amortyzacji w momencie, kiedy wartość rocznego odpisu ustalonego wg amortyzacji degresywnej okaże się niższa od wartości rocznego odpisu w przypadku metody liniowej.

Ważne!

Przykład amortyzacji degresywnej

Przedsiębiorstwo budowlane Omega zakupiło w marcu 2018 roku maszynę o wartości początkowej 500 000 zł. Maszyna ta została zakwalifikowana do grupy 5 KŚT, w związku z czym możliwe było zastosowanie amortyzacji degresywnej ze współczynnikiem 2,0. Dla tego typu maszyn roczna stawka amortyzacji wynosi 20%, zatem w tym przypadku zastosowanie będzie miała stawka 40% (20% * 2,0).

 
ROK
PODSTAWA DOKONYWANIA ODPISÓW AMORTYZACYJNYCH
MIESIĘCZNY ODPIS AMORTYZACYJNY
2018
500 000 zł 500 000 zł x 40% / 12 = 16 666,67 zł
2019
5500 000 zł – (9* x 16 666,67) = 349 999,97 zł 349 999,97 zł x 40% / 12 = 11 666,67zł
2020
349 999,97 zł – (12 x 11 666,67) = 209 999,93 zł 209 999,93 zł x 40% / 12 = 7 000,00 zł odpis amortyzacyjny niższy od odpisu w przypadku metody liniowej – przejście na amortyzację liniową: 500 000 * 20% / 12 = 8 333,33 zł
2021
500 000 zł (pozostało do zamortyzowania 109 999,97 zł) 8 333,33 zł
2022
500 000 zł (pozostało do zamortyzowania 10 000,01 zł – amortyzacja zakończy się w lutym 2022 roku) 8 333,33 zł
* w 2018 maszyna była amortyzowana przez 9 miesięcy – od IV do XII

Amortyzacja degresywna – kiedy się opłaca?

Amortyzacja degresywna jest korzystna dla firm, które osiągają relatywnie wysokie przychody i którym zależy na szybkim zamortyzowaniu zakupionego składnika majątku.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie