Wycofanie środka trwałego z działalności a podatki

wycofany środek trwały

Prowadząc działalność gospodarczą, przedsiębiorca w dowolnym momencie może wycofać środek trwały z firmy do majątku prywatnego. Decydując się na taki krok, należy pamiętać o podatkach – dochodowym oraz od towarów i usług.

Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca w dowolnym momencie może zdecydować się na wycofanie środka trwałego z firmy do majątku prywatnego. Decydując się na taki krok należy pamiętać o podatkach – dochodowym oraz od towarów i usług. Chcesz wycofać środek trwały od majątku prywatnego? Upewnij się, czy nie musisz naliczyć podatku!

Wycofanie środka trwałego a PIT

Zgodnie z przepisami o podatku dochodowym od osób fizycznych, samo wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej. Co za tym idzie – od wycofania nie zapłacimy co do zasady podatku dochodowego. Wycofując nie w pełni zamortyzowany środek trwały należy pamiętać o zakończeniu amortyzacji – ostatniego odpisu dokonujemy w miesiącu wycofania. Niezamortyzowana część nie może w tym wypadku stać się firmowym kosztem.

Wycofanie środka trwałego a VAT

Wycofanie środka trwałego do majątku prywatnego w świetle Ustawy o VAT stanowi dostawę towarów, a co za tym idzie – zasadniczo podlega opodatkowaniu VAT. Reguła ta jest prawdziwa w przypadku środka trwałego, dla którego przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT – głównie przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu. W takim przypadku wycofując składnik majątku firmowego do majątku prywatnego, należałoby wycenić jego wartość (zazwyczaj po cenie rynkowej) i opodatkować ją VAT. Powyższa zasada będzie miała zastosowanie także do przedsiębiorców, którzy nabyli środek trwały jeszcze przed rozpoczęciem działalności lub w trakcie prowadzenia firmy zarejestrowali się jako podatnicy VAT czynni (rezygnując lub tracąc prawo do zwolnienia). Jeśli w którymś z tych przypadków mieli oni prawo do odliczenia VAT, wycofanie skutkować będzie obowiązkiem opodatkowania VAT.

Natomiast gdyby przedsiębiorcy nie przysługiwało prawo do odliczenia VAT od nabycia środka trwałego – np. byłby on wprowadzony z majątku prywatnego, zakupiony: od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży, na fakturę VAT marża bądź na fakturę VAT, ale na osobę fizyczną na długo przed założeniem firmy etc. – co do zasady wycofanie do majątku prywatnego nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Środek trwały uległ zniszczeniu? Sprawdź, jak udokumentować takie zdarzenie!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość