Wydatki na kamper w kosztach

wydatki na kamper w kosztach firmowych

Posiadasz kampera? Sprawdź, jakie wydatki z nim związane możesz ująć w kosztach firmowych.

Podróżowanie kamperem jest ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu prywatnie, ale jak się okazuje nie mniej pomocne jest wykorzystywanie takiego pojazdu w działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w okresie pandemii, między innymi z powodu zamknięcia hoteli, co często utrudniało załatwianie spraw służbowych przez przedsiębiorcę. Sprawdźmy w takim razie, jakie wydatki na kamper mogą się znaleźć w kosztach podatkowych.

Czy kamper jest samochodem osobowym?

Kluczowe dla naszego tematu będzie ustalenie, do jakiej kategorii pojazdów należy kamper. Ustawa o podatku dochodowym na zasadzie wykluczenia wskazuje jakie pojazdy nie są traktowane jak samochody osobowe, ale wśród nich nie znalazł się kamper jako samochód specjalny. Z drugiej strony nie może on być również uznany za samochód osobowy. W takim razie, w jaki sposób powinien być traktowany z punktu widzenia rozliczeń podatkowych? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, dlatego będziemy się posiłkować wydaną niedawno interpretacją podatkową w tej sprawie.

Rozliczenie wydatków na kamper wykorzystywany w sposób mieszany

W jednej z niedawno wydanych interpretacji podatkowych z dnia 23 lipca 2021 roku nr 0112-KDL2-2.4011.351.2021.3AA, organ podatkowy odniósł się do rozliczenia wydatków za kamper w kosztach podatkowych. Przedsiębiorca opisał w niej, że użytkuje kamper na podstawie umowy użyczenia i będzie go wykorzystywać, jako mobilne biuro. Kamper będzie również użytkowany prywatnie. Pytanie dotyczyło zaliczenia wydatków eksploatacyjnych i na ubezpieczenie kampera w kosztach podatkowych w wysokości 75%. Dyrektor KIS w tej interpretacji wskazał budzące wątpliwości rozwiązanie, z którego wynika, że ograniczenia dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów wydatków z tytułu eksploatacji samochodów oraz składek na ubezpieczenie samochodu dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, nie dotyczą natomiast kosztów eksploatacji samochodów, które nie spełniają definicji samochodu osobowego, tak jak to ma miejsce w przypadku kampera. W takiej sytuacji, tego typu wydatki podlegają rozliczeniu w kosztach bez ograniczenia, o ile spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie, jeśli chodzi o VAT stanął na stanowisku, że możliwe jest odliczenie 50% VAT. Podobne stanowisko w sprawie VAT zostało przyjęte w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 września 2018 r. 0113-KDIPT1-3.4012.499.2018.2.JM.

Należy podkreślić, że jest to interpretacja wydana w konkretnej sprawie i jest wiążąca tylko dla strony, która o nią wystąpiła. Przedsiębiorcy, którzy mają podobne dylematy, żeby uniknąć polemiki z organami podatkowymi, powinni wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej we własnej sprawie, która będzie dla nich wiążąca i będzie ich chroniła.

kamper w KUP infografika

Kamper tylko w działalności gospodarczej

Odrębną kwestią do rozważenia będzie sytuacja, w której kamper, jako pojazd samochodowy, będzie wykorzystywany w 100% w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami pojazdy samochodowe, inne niż samochody ciężarowe, specjalne są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że jest dla nich prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Patrząc na wydane interpretacje podatkowe można zakładać, że w takim przypadku po dopełnieniu formalności w VAT – złożenie VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego i prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu, przedsiębiorca powinien mieć prawo do odliczenia 100% podatku VAT i 100% wydatków eksploatacyjnych w podatku dochodowym.

Podsumowanie

Zasada rozliczania wydatków na kamper, który nie jest ani samochodem specjalnym, ani ciężarowym, ani samochodem osobowym, tylko bardzo ogólnie pojazdem samochodowym, będzie w dużej mierze zależała od sposobu wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej:

  1. Jeżeli kamper jest wykorzystywany w działalności i prywatnie, to przedsiębiorca będzie miał obowiązek właściwie udokumentować i obronić wydatki na eksploatację pojazdu.
  2. Natomiast jeżeli kamper, jako ogólnie rozumiany pojazd samochodowy, będzie wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, to prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (art.86a ust. 4 ustawy o VAT), powinno pozwolić na zaliczenie do kosztów 100% wydatków.

Brak szczegółowych wyjaśnień na ten temat ze strony fiskusa, tak naprawdę nie daje pełnej gwarancji na prawidłowość przyjętych w artykule założeń do rozliczania wydatków w kosztach. W takich sytuacjach najwłaściwsze jest skierowanie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej we własnej sprawie.

Najważniejsze pytania

  1. 🔸Jak ująć wydatki na kamper w kosztach firmowych?

    Zasada rozliczania wydatków na kamper będzie w dużej mierze zależała od sposobu wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość