Blog ifirma.pl

Wydatki na kamper w kosztach

|
|
4 minut czytania
Posiadasz kampera? Sprawdź, jakie wydatki z nim związane możesz ująć w kosztach firmowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podróżowanie kamperem jest ciekawą alternatywą na spędzanie wolnego czasu prywatnie, ale jak się okazuje nie mniej pomocne jest wykorzystywanie takiego pojazdu w działalności gospodarczej. Takie rozwiązanie stało się szczególnie popularne w okresie pandemii, między innymi z powodu zamknięcia hoteli, co często utrudniało załatwianie spraw służbowych przez przedsiębiorcę. Sprawdźmy w takim razie, jakie wydatki na kamper mogą się znaleźć w kosztach podatkowych.

Czy kamper jest samochodem osobowym?

Kluczowe dla naszego tematu będzie ustalenie, do jakiej kategorii pojazdów należy kamper. Ustawa o podatku dochodowym na zasadzie wykluczenia wskazuje jakie pojazdy nie są traktowane jak samochody osobowe, ale wśród nich nie znalazł się kamper jako samochód specjalny. Z drugiej strony nie może on być również uznany za samochód osobowy. W takim razie, w jaki sposób powinien być traktowany z punktu widzenia rozliczeń podatkowych? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, dlatego będziemy się posiłkować wydaną niedawno interpretacją podatkową w tej sprawie.

Rozliczenie wydatków na kamper wykorzystywany w sposób mieszany

W jednej z niedawno wydanych interpretacji podatkowych z dnia 23 lipca 2021 roku nr 0112-KDL2-2.4011.351.2021.3AA, organ podatkowy odniósł się do rozliczenia wydatków za kamper w kosztach podatkowych. Przedsiębiorca opisał w niej, że użytkuje kamper na podstawie umowy użyczenia i będzie go wykorzystywać, jako mobilne biuro. Kamper będzie również użytkowany prywatnie. Pytanie dotyczyło zaliczenia wydatków eksploatacyjnych i na ubezpieczenie kampera w kosztach podatkowych w wysokości 75%. Dyrektor KIS w tej interpretacji wskazał budzące wątpliwości rozwiązanie, z którego wynika, że ograniczenia dotyczące możliwości zaliczenia do kosztów wydatków z tytułu eksploatacji samochodów oraz składek na ubezpieczenie samochodu dotyczą wyłącznie samochodów osobowych, nie dotyczą natomiast kosztów eksploatacji samochodów, które nie spełniają definicji samochodu osobowego, tak jak to ma miejsce w przypadku kampera. W takiej sytuacji, tego typu wydatki podlegają rozliczeniu w kosztach bez ograniczenia, o ile spełniają ogólne warunki uznania ich za koszty podatkowe oraz mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Jednocześnie, jeśli chodzi o VAT stanął na stanowisku, że możliwe jest odliczenie 50% VAT. Podobne stanowisko w sprawie VAT zostało przyjęte w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 4 września 2018 r. 0113-KDIPT1-3.4012.499.2018.2.JM.

Należy podkreślić, że jest to interpretacja wydana w konkretnej sprawie i jest wiążąca tylko dla strony, która o nią wystąpiła. Przedsiębiorcy, którzy mają podobne dylematy, żeby uniknąć polemiki z organami podatkowymi, powinni wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej we własnej sprawie, która będzie dla nich wiążąca i będzie ich chroniła.

kamper w KUP infografika

Kamper tylko w działalności gospodarczej

Odrębną kwestią do rozważenia będzie sytuacja, w której kamper, jako pojazd samochodowy, będzie wykorzystywany w 100% w prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie z przepisami pojazdy samochodowe, inne niż samochody ciężarowe, specjalne są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej, pod warunkiem, że jest dla nich prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Patrząc na wydane interpretacje podatkowe można zakładać, że w takim przypadku po dopełnieniu formalności w VAT – złożenie VAT-26 do naczelnika urzędu skarbowego i prowadzeniu ewidencji przebiegu pojazdu, przedsiębiorca powinien mieć prawo do odliczenia 100% podatku VAT i 100% wydatków eksploatacyjnych w podatku dochodowym.

Podsumowanie

Zasada rozliczania wydatków na kamper, który nie jest ani samochodem specjalnym, ani ciężarowym, ani samochodem osobowym, tylko bardzo ogólnie pojazdem samochodowym, będzie w dużej mierze zależała od sposobu wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej:

 1. Jeżeli kamper jest wykorzystywany w działalności i prywatnie, to przedsiębiorca będzie miał obowiązek właściwie udokumentować i obronić wydatki na eksploatację pojazdu.
 2. Natomiast jeżeli kamper, jako ogólnie rozumiany pojazd samochodowy, będzie wykorzystywany tylko w działalności gospodarczej, to prowadzenie szczegółowej ewidencji przebiegu pojazdu (art.86a ust. 4 ustawy o VAT), powinno pozwolić na zaliczenie do kosztów 100% wydatków.

Brak szczegółowych wyjaśnień na ten temat ze strony fiskusa, tak naprawdę nie daje pełnej gwarancji na prawidłowość przyjętych w artykule założeń do rozliczania wydatków w kosztach. W takich sytuacjach najwłaściwsze jest skierowanie wniosku o wydanie interpretacji podatkowej we własnej sprawie.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak ująć wydatki na kamper w kosztach firmowych?

   Zasada rozliczania wydatków na kamper będzie w dużej mierze zależała od sposobu wykorzystania w prowadzonej działalności gospodarczej.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie