Blog ifirma.pl

Wykorzystywanie serwisów społecznościowych do pozyskiwania kandydatów

|
|
1 minut czytania
Czy serwisy społecznościowe są dobrym miejscem do poszukiwania kandydatów do pracy?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przeczytaj artykuł na ten temat i dowiedz się jakie korzyści może przynieść wykorzystanie social mediów w rekrutacji.

Jak pozyskiwać kandydatów na LinkedIn?

Serwisy społecznościowe są coraz popularniejszym narzędziem wykorzystywanym przez rekruterów do pozyskiwania kandydatów na stanowisko. Dzieje się tak, ponieważ coraz większa część naszego życia przenoszona jest online – do mediów społecznościowych. Social media służą nam już nie tylko do oglądania estetycznych zdjęć influencerów i fotografów, ale też do czerpania wiedzy, inspiracji, nawiązywania kontaktów prywatnych oraz biznesowych. Są świetnym miejscem do reklamy, a ostatnio coraz częściej wykorzystywane są także do rekrutacji.

Najpopularniejszym kanałem rekrutacyjnym jest zdecydowanie LinkedIn – stworzona tam przestrzeń pozwala rozbudowywać sieci kontaktów biznesowych, udzielać się na branżowych grupach czy publikować wartościowe treści. Forma LinkedIna pozwala też udostępniać na profilu informacje o doświadczeniu, zajmowanych stanowiskach, umiejętnościach, ukończonych kursach i posiadanych certyfikatach – co czyni go swego rodzaju internetowym CV. Rekruter może w ten sposób łatwo wyszukiwać kandydatów pasujących profilem do stanowiska, na które rekrutuje. Wyszukiwanie może odbywać się w wyszukiwarce na LinkedIn – wpisując np. nazwę stanowiska, szukając na branżowych grupach lub wykorzystując narzędzia do wyszukiwania jak np. recruitin.net . Można tu wyszukiwać użytkownika przy użyciu nazwy stanowiska, słów kluczowych, lokalizacji czy konkretnej firmy. LinkedIn pozwala także na nałożenie filtru „open to work” lub „hiring” na zdjęcie profilowe – dzięki temu rekruterzy mogą łatwo zweryfikować osoby aktywnie poszukujące pracy, a kandydaci rekruterów poszukujących pracowników. Warto jednak brać pod uwagę także użytkowników, którzy nie poszukują aktualnie pracy – być może właśnie twoja oferta ich zainteresuje!

Mając bazę potencjalnych kandydatów najprostszym rozwiązaniem jest wysłanie do nich wiadomości – ważne aby była to wiadomość spersonalizowana. Nie ma nic gorszego niż spam i wysyłanie tej samej wiadomości, nieposiadającej żadnych konkretnych informacji setce kandydatów… W takiej wiadomości odnieś się do doświadczenia kandydata, umieść ważne informacje dotyczące stanowiska, widełki wynagrodzenia oraz ciekawe benefity i możliwości rozwoju w twojej firmie. Specjaliści (zwłaszcza w branży IT) otrzymują nawet po kilkadziesiąt wiadomości od rekruterów tygodniowo. Pokaż kandydatowi, dlaczego akurat twoja oferta się wyróżnia na tle pozostałych. LinkedIn umożliwia także dodanie oferty pracy w formie ogłoszenia opublikowanego przez konto firmowe. Jako rekruter, takie ogłoszenie możesz udostępniać, przesyłać dalej i zachęcać do aplikacji bezpośrednio przez portal.

Jak pozyskiwać kandydatów na Facebooku?

Linkedin – mimo, że najbardziej profesjonalny i dedykowany właśnie relacjom biznesowym, nie jest jedynym portalem społecznościowym wykorzystywanym do dotarcia do potencjalnych kandydatów. Pomocny może okazać się także mniej formalny Facebook – nie brakuje tam grup stworzonych dla osób bardziej lub mniej aktywnie poszukujących pracy. Można tam znaleźć grupy z ofertami pracy dla konkretnych stanowisk, branży, miast. Jeśli jesteś rekruterem, warto dodać się do takich grup (oczywiście w obrębie branży ,w której rekrutujesz) i pozostawać aktywnym członkiem. Poza publikowaniem ofert na grupach można także rozważyć opublikowanie oferty na firmowym fanpage’u – dzięki temu dotrzemy do osób, które znają już naszą firmę i być może w jakiś sposób się z nią identyfikują, wyznają podobne wartości lub zwyczajnie są zainteresowane naszą działalnością.

Jak pozyskiwać kandydatów na Instagramie?

Instagram znany głównie z estetycznych zdjęć z wakacji i postów influencerów wciąż ewoluuje i z czysto rozrywkowego miejsca w sieci zmienia się w przestrzeń nowych możliwości. Znany jest już jako świetne miejsce reklamy – na firmowym koncie na Instagramie można pokazać „od kuchni” proces powstawania produktu czy usługi, pokazać pracę zespołu, budować świadomość i lojalność wobec marki i wrzucać zajawki pojawiających się nowości, nowych funkcjonalności czy modyfikacji. Ludzie coraz częściej śledzą na Instagramie marki, które lubią, z których produktów korzystają na co dzień – publikowanie ofert pracy w takim miejscu, podobnie jak w przypadku facebooka, pozwala więc dotrzeć do osób znających markę/produkt i zainteresowanych jej działalnością. Instagram nie ma możliwości bezpośredniej aplikacji – można tam jednak łatwo umieścić link przenoszący jednym kliknięciem na stronę kariery czy formularz aplikacyjny.

Korzyści z pozyskiwania kandydatów w serwisach społecznościowych

Ze względu na rosnący postęp technologiczny, rekruterzy muszą dopasowywać się do sytuacji na rynku i przenosić swoje działania rekrutacyjne i sourcingowe online. Wykorzystanie mediów społecznościowych do pozyskiwania kandydatów przynosi wiele korzyści – które nieco się różnią w zależności od dobranego kanału. Metoda pozyskiwania kandydatów na LinkedIn pozwala poznać ich jeszcze przed oficjalną rozmową rekrutacyjną – poprzez wymianę wiadomości oraz przejrzenie publikacji i aktywności danej osoby na LinkedIn, a także sprawdzenie jej doświadczenia i ukończonych kursów.

Serwisy społecznościowe przede wszystkim pozwalają dotrzeć do dużej grupy potencjalnych kandydatów, dodatkowo w przypadku publikacji na firmowym koncie/fanpage’u docierasz do osób znających firmę i zainteresowanych jej działalnością, chociaż w niewielkim stopniu.

  media społecznościowe w rekrutacji infografika  

Publikowanie ofert w social mediach ma też jeszcze jedną znaczącą zaletę – jest stosunkowo tanie. Jeśli nie korzystamy z płatnych reklam zwiększających zasięg oferty w sieci, jedyne co poświęcamy to tak naprawde nasz czas (na napisanie i opublikowanie ogłoszenia). Jest to spora przewaga nad popularnymi dotychczas portalami z ofertami pracy, w których wystawienie ogłoszenia może być sporym kosztem dla organizacji.

Zobacz również: Onboarding w 4 krokach – czym jest i dlaczego jest ważny?

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Na jakich portalach społecznościowych można pozyskać kandydatów?

   Tak naprawdę na każdych - w zależności od branży i stanowiska na które rekrutujemy. Zawsze dobrym rozwiązaniem będzie poszukiwanie potencjalnych kandydatów na LinkedIn. Warto rozważyć również Facebook czy Instagram.
  2. Czy pozyskiwanie kandydatów na portalach społecznościowych jest drogie?

   Jeśli nie korzystamy z płatnej promocji promującej nasze ogłoszenia, pozyskiwanie kandydatów jest nieodpłatne - wtedy jedyny koszt to czas pracy rekrutera, który wyszukuje potencjalnych kandydatów czy publikuje oferty na swoim profilu.
  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie