Blog ifirma.pl

Zagraniczna podróż służbowa a różnice kursowe

|
|
3 minut czytania
Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia.

Zagraniczna podróż służbowa – kurs walut

Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia – są to:

 • Średni kurs NBP z ostatniego roboczego przed dniem poniesienia kosztu – stosujemy go do każdego wydatku osobno, lub
 • Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem, w którym dokonano rozliczenia delegacji – stosowany do wszystkich poniesionych w trakcie delegacji wydatków.
Uwaga!

Wybór kursu walut pozostawiono w gestii przedsiębiorców, warto natomiast pamiętać, aby raz wybraną metodę stosować konsekwentnie przy kolejnych podróżach służbowych. Decydując się na różne metody, przedsiębiorca może narazić się na zarzut unikania opodatkowania.

Zagraniczna podróż służbowa – różnice kursowe

W delegacji zagranicznej przedsiębiorcy mogą powstać różnice kursowe:

 • transakcyjne – gdy płacimy „w złotówkach”, czyli np. kartą przypisaną do konta złotówkowego; różnice wynikną z porównania kursu zastosowanego przez bank do przeliczenia wypływu środków oraz właściwego średniego kursu NBP zastosowanego przez przedsiębiorcę
 • od środków własnych – gdy płacimy w walucie (gotówką bądź kartą przypisaną do rachunku walutowego), różnice powstają przez porównanie wartości wpływu (np. zakupu waluty w kantorze, zasilenia konta walutowego) z wartością wypływu, czyli płatnością za dany wydatek.

W zależności od wysokości kursów walut, różnice kursowe mogą być księgowane jako koszt uzyskania przychodu albo pozostałe przychody.

Gdy rozliczamy różnice kursowe transakcyjne, będą one księgowane jako:

 • Pozostały przychód – gdy wartość z faktury będzie wyższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota
 • Koszt uzyskania przychodu – gdy wartość z faktury będzie niższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota.

Natomiast w przypadku różnic kursowych od środków własnych, potraktujemy je jako:

 • Pozostały przychód – gdy wartość wpływu waluty była niższa, niż wartość jej wypływu
 • Koszt uzyskania przychodów – gdy wartość wpływu waluty była wyższa, niż wartość jej wypływu.

Różnice od środków własnych – jak je liczyć? Sprawdź kompendium o metodach FIFO i LIFO!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie