Zagraniczna podróż służbowa a różnice kursowe

podróż a różnice kursowe

Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia.

Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia.

Zagraniczna podróż służbowa – kurs walut

Podczas zagranicznej podróży służbowej przedsiębiorcy opłacają najczęściej noclegi, zakup paliwa, wstęp na konferencje czy szkolenia etc. Zgodnie z przepisami, przedsiębiorca ma do wyboru dwa kursy walut, po których może dokonać przeliczenia – są to:

  • Średni kurs NBP z ostatniego roboczego przed dniem poniesienia kosztu – stosujemy go do każdego wydatku osobno, lub
  • Średni kurs NBP z ostatniego dnia roboczego przed dniem, w którym dokonano rozliczenia delegacji – stosowany do wszystkich poniesionych w trakcie delegacji wydatków.
Uwaga!

Wybór kursu walut pozostawiono w gestii przedsiębiorców, warto natomiast pamiętać, aby raz wybraną metodę stosować konsekwentnie przy kolejnych podróżach służbowych. Decydując się na różne metody, przedsiębiorca może narazić się na zarzut unikania opodatkowania.

Zagraniczna podróż służbowa – różnice kursowe

W delegacji zagranicznej przedsiębiorcy mogą powstać różnice kursowe:

  • transakcyjne – gdy płacimy „w złotówkach”, czyli np. kartą przypisaną do konta złotówkowego; różnice wynikną z porównania kursu zastosowanego przez bank do przeliczenia wypływu środków oraz właściwego średniego kursu NBP zastosowanego przez przedsiębiorcę
  • od środków własnych – gdy płacimy w walucie (gotówką bądź kartą przypisaną do rachunku walutowego), różnice powstają przez porównanie wartości wpływu (np. zakupu waluty w kantorze, zasilenia konta walutowego) z wartością wypływu, czyli płatnością za dany wydatek.

W zależności od wysokości kursów walut, różnice kursowe mogą być księgowane jako koszt uzyskania przychodu albo pozostałe przychody.

Gdy rozliczamy różnice kursowe transakcyjne, będą one księgowane jako:

  • Pozostały przychód – gdy wartość z faktury będzie wyższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota
  • Koszt uzyskania przychodu – gdy wartość z faktury będzie niższa, niż rzeczywiście zapłacona kwota.

Natomiast w przypadku różnic kursowych od środków własnych, potraktujemy je jako:

  • Pozostały przychód – gdy wartość wpływu waluty była niższa, niż wartość jej wypływu
  • Koszt uzyskania przychodów – gdy wartość wpływu waluty była wyższa, niż wartość jej wypływu.

Różnice od środków własnych – jak je liczyć? Sprawdź kompendium o metodach FIFO i LIFO!
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość