Blog ifirma.pl

Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

|
|
3 minut czytania
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czynnym podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czy w związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie wynajmował w ramach prowadzonej działalności?
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czynnym podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czy w związku z powyższym przepisy pozwolą na odliczenie VAT na zakup lokalu mieszkalnego, który będzie wynajmował w ramach prowadzonej działalności?

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy bez odliczenia VAT?

Przedsiębiorcy zakupujący lokal, który zamierzają wynajmować na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinni pamiętać, że sprzedaż tego typu usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług (więcej o opodatkowaniu usług najmu przeczytasz tutaj). Oznacza to, że zgodnie z przytoczoną we wstępie regułą, podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie takiej nieruchomości. Do wartości początkowej lokalu wlicza on wówczas wartość brutto od otrzymanej faktury za zakup nieruchomości.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy odliczymy VAT?

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie przeznaczony na wynajem krótkoterminowy (np. dla turystów). Tego typu usługa nie podlega bowiem pod zwolnienie określone we wspomnianym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, ponieważ cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym jest celem innym niż mieszkaniowy. W związku z powyższym najem o charakterze krótkoterminowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A to oznacza, że czynny podatnik VAT, który otrzyma fakturę za zakup lokalu mieszkalnego, będzie mógł odliczyć naliczony podatek.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo

Termin odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Czynny podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony przy zakupie lokalu mieszkalnego, jeżeli posiada fakturę potwierdzającą tę transakcję. Obowiązują tu standardowe zasady (o terminach odliczania VAT przeczytasz tutaj) – czyli może on tego dokonać w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż otrzyma fakturę. Co więcej, dopuszczalne jest odliczenie VAT z faktur (np. zaliczkowych) wystawianych na podatnika jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej polegającej na krótkoterminowym wynajmie lokalu mieszkalnego (np. dla turystów).

Program do faktur – Darmowe konto

Pamiętaj, że podatnik może odliczyć VAT tylko z poprawnie wystawionej faktury – kliknij i dowiedz się więcej!

▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.

Autor ifirma.pl

Zespół IFIRMA

Kreatywny zespół specjalistów tworzony przez osoby wyróżniające się doświadczeniem oraz wiedzą z różnych obszarów.

Świadomi potrzeb naszych czytelników, skupiamy się na tworzeniu zrozumiałych treści, które będą w stanie przybliżyć im często zawiłe zagadnienia z zakresu rachunkowości, marketingu, ekonomii, księgowości czy zarządzania. Ostateczny dobór bieżącej tematyki uzależniany jest od preferencji docelowych odbiorców, zmian zachodzących w biznesowym środowisku, a także samych doświadczeń i umiejętności specjalistów odpowiadających za proces tworzenia tekstów.

W efekcie zespół ekspertów Ifirma bierze czynny udział w rozwoju różnego rodzaju biznesów, pomagając zarówno ich założycielom, jak i pracownikom efektywniej organizować pracę przy wykorzystaniu jak najbardziej dopasowanych do potrzeb rozwiązań.

Rozumiejąc istotę profesjonalnego podejścia do poruszanych zagadnień, każdy tekst tworzony jest w oparciu o wiarygodne dane. Dodatkowo podejmowana tematyka ujmowana jest w logiczny i przejrzysty sposób, zwiększając tak istotną jasność przekazu, co pozytywnie wpływa na podkreślenie najbardziej użytecznych treści. W efekcie podejmowane przez nasz zespół praktyki w szerszej perspektywie można rozpatrywać jako dążenie do zwiększenia świadomości i wyczucia biznesowego osób aktywnie działających na rynku.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Komentarze czytelników
  1. 16 listopada 2020 o 11:36
   MiraRadogost

   Jako działalność to spoko, nie ma problemu z odliczeniem, zawsze to parę złotych oszczędności ale w skali roku to już ładne pieniądze wychodzą.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie