Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czynnym podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czy w związku z powyższym podatnik ma prawo do odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie wynajmował w ramach prowadzonej działalności?

Zgodnie z przepisami ustawy o VAT, czynnym podatnikom przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Czy w związku z powyższym przepisy pozwolą na odliczenie VAT na zakup lokalu mieszkalnego, który będzie wynajmował w ramach prowadzonej działalności?

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy bez odliczenia VAT?

Przedsiębiorcy zakupujący lokal, który zamierzają wynajmować na cele mieszkaniowe w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, powinni pamiętać, że sprzedaż tego typu usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36, podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług (więcej o opodatkowaniu usług najmu przeczytasz tutaj). Oznacza to, że zgodnie z przytoczoną we wstępie regułą, podatnik nie będzie miał prawa do odliczenia VAT naliczonego przy zakupie takiej nieruchomości. Do wartości początkowej lokalu wlicza on wówczas wartość brutto od otrzymanej faktury za zakup nieruchomości.

Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

Zakup lokalu mieszkalnego – kiedy odliczymy VAT?

Nieco inne zasady obowiązują w przypadku zakupu lokalu mieszkalnego, który będzie przeznaczony na wynajem krótkoterminowy (np. dla turystów). Tego typu usługa nie podlega bowiem pod zwolnienie określone we wspomnianym wyżej art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, ponieważ cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym jest celem innym niż mieszkaniowy. W związku z powyższym najem o charakterze krótkoterminowym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. A to oznacza, że czynny podatnik VAT, który otrzyma fakturę za zakup lokalu mieszkalnego, będzie mógł odliczyć naliczony podatek.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

Termin odliczenia VAT od zakupu lokalu mieszkalnego

Czynny podatnik VAT może odliczyć podatek naliczony przy zakupie lokalu mieszkalnego, jeżeli posiada fakturę potwierdzającą tę transakcję. Obowiązują tu standardowe zasady (o terminach odliczania VAT przeczytasz tutaj) – czyli może on tego dokonać w okresie, w którym u sprzedawcy powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż otrzyma fakturę. Co więcej, dopuszczalne jest odliczenie VAT z faktur (np. zaliczkowych) wystawianych na podatnika jeszcze przed założeniem działalności gospodarczej polegającej na krótkoterminowym wynajmie lokalu mieszkalnego (np. dla turystów).

Program do faktur – Darmowe konto Zakup lokalu mieszkalnego a odliczenie VAT

Pamiętaj, że podatnik może odliczyć VAT tylko z poprawnie wystawionej faktury – kliknij i dowiedz się więcej!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Brak komentarzy

  1. MiraRadogost

    Jako działalność to spoko, nie ma problemu z odliczeniem, zawsze to parę złotych oszczędności ale w skali roku to już ładne pieniądze wychodzą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość