Blog ifirma.pl

Zakup paliwa w innym kraju UE a koszt firmy

|
|
4 minut czytania
Kupujesz paliwo za granicą? Sprawdź, w jaki sposób zakup ujmować w kosztach podatkowych.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Koszty zakupu paliwa są ponoszone praktycznie przez każdego przedsiębiorcę. Kwestie zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów były już niejednokrotnie omawiane. Problematyczna jak się okazuje jest kwestia podatku VAT na dokumentach zagranicznych. W dzisiejszej publikacji będzie nas interesowało rozliczenie zakupu paliwa w innym kraju UE pod kątem podatku VAT i kosztów podatkowych.

Dotychczasowe podejście organów podatkowych

Przez długi okres czasu organy podatkowe stały na stanowisku, że zagraniczny podatek VAT będzie zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Natomiast w przypadku otrzymania zwrotu tego podatku przedsiębiorca będzie miał obowiązek ujęcia go po stronie przychodów podatkowych. Fiskus uważał, że zagraniczny VAT, bez względu na to czy będzie dotyczył faktur z UE, czy spoza UE, powinien się znaleźć w kosztach podatkowych. Potwierdzają to liczne interpretacje podatkowe m.in.:

 • 0115-KDIT2-3.4010.266.2017.1.AW z 13.11.2017 r.,
 • 0111-KDIB1-1.4010.519.2018.2.SG z 08.02.2019 r.

Z tym podejściem nie zgadzały się jednak sądy w wydawanych orzeczeniach i w końcu zmieniło się również podejście organów podatkowych do tego zagadnienia.

Bieżące podejście organów podatkowych

Obecnie organy podatkowe stoją na stanowisku, że pojęcia określające podatek VAT, takie jak:

 • “podatek od towarów i usług” – na gruncie prawa krajowego i
 • “podatek od wartości dodanej” na gruncie prawa unijnego

są identyczne. Takie podejście do omawianego zagadnienia zostało potwierdzone m.in. w interpretacji Dyrektora KIS nr 0111-KDIB1-1.4010.142.2020.2.MF z dnia 16 czerwca 2020 roku.

Ma to bezpośrednie przełożenie na regulacje dotyczące podatku VAT w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prowadzi to do wniosku, że przyjęte w ustawie o PIT regulacje dotyczące podatku VAT odnoszą się zarówno do podatku wykazanego na fakturach wystawionych w Polsce, jak i tych z innego kraju w UE. W takim razie, w jaki sposób rozliczać zakup paliwa za granicą?

Zakup paliwa na fakturę z innego kraju UE

Jeżeli znajdziemy się w sytuacji, gdy będziemy kupowali paliwo w innym kraju UE, to w takim przypadku najlepiej, żeby taka transakcja była udokumentowana fakturą VAT, na której znajdzie się również naliczony podatek VAT według stawek obowiązujących w danym kraju. Na tej podstawie będzie można zaksięgować paliwo w kosztach podatkowych w kwotach netto uwzględniając obowiązujące limity.

Zgodnie z ustawą PIT, co do zasady podatek VAT nie stanowi kosztu podatkowego. Skoro jest mowa o tym samym podatku VAT, bez względu na to, gdzie została wystawiona faktura – w Polsce, czy w innym kraju UE, to również będą miały zastosowanie te same przepisy ustawy o PIT.

W przypadku VAT unijnego przedsiębiorca ma prawo wystąpić o zwrot podatku VAT zapłaconego w innym kraju UE zgodnie z procedurą VAT-REFUND. Wówczas otrzymana kwota nie będzie stanowiła przychodu w podatku PIT. Takie stanowisko zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji z dnia 17 kwietnia 2020 r. nr 0111-KDIB2-1.4010.48.2020.1.AM. Sam fakt, że przedsiębiorca nie wystąpi z wnioskiem o zwrot podatku VAT w innym kraju w UE nie jest powodem do zaliczenia tego podatku do kosztów podatkowych.

Zakup paliwa na paragon w innym kraju UE

Może się tak zdarzyć, że przedsiębiorca nie otrzyma faktury za zakupione paliwo poza granicami kraju. W takim przypadku z pomocą przychodzi nam rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.

W tym przypadku wydaje się, że również podatek VAT wykazany na paragonie nie powinien się znaleźć w kosztach podatkowych, w oparciu o te same zasady, które zostały opisane powyżej. Takie stanowisko pojawia się w publikacjach poruszających tę problematykę.

Podsumowanie

Na podstawie omawianej problematyki można zauważyć, jaki wpływ na kształtowanie rozliczeń podatkowych ma obowiązująca linia orzecznicza. Pomimo że nie zmieniły się żadne przepisy podatkowe, to podejście organów podatkowych do zasad zaliczania podatku VAT jest zgoła odmienne. Dlatego tak ważne jest bieżące monitorowanie różnego rodzaju wyjaśnień. Pamiętajmy, że zmiana dotyczy wyłącznie rozliczania podatku VAT od zakupu paliwa na terenie UE, gdzie obecnie nie powinno się już go ujmować w kosztach podatkowych. Dokumenty zakupu z uwzględnieniem obowiązujących limitów powinny być zaksięgowane w PKPiR w kwotach netto.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Najważniejsze pytania

  1. Jak rozliczyć fakturę za zakup paliwa za granicą?

   Na podstawie faktury można zaksięgować paliwo w kosztach podatkowych w kwotach netto uwzględniając obowiązujące limity.
  2. Jak wygląda kwestia księgowania zakupu paliwa za granicą w przypadku braku faktury?

   W przypadku braku faktury z pomocą przychodzi nam rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej książki przychodów i rozchodów. Zgodnie z nim wydatki poniesione za granicą na zakup paliwa i olejów mogą być dokumentowane paragonami lub dowodami kasowymi.
  Komentarze czytelników
  1. 3 grudnia 2021 o 12:11
   Mateusz B

   “W tym przypadku wydaje się, że również podatek VAT wykazany na paragonie nie powinien się znaleźć w kosztach podatkowych” to w końcu sie wydaje, czy to potwierdzona informacja? I najważniejsze, jak to zaksiegować w systemi ifirma?

  2. 7 grudnia 2021 o 08:44
   Ifirma

   W zakresie ścieżek księgowania zapraszamy do kontaktu z BOK serwisu ifirma.pl, konsultanci po przeanalizowaniu indywidualnej sytuacji podadzą ścieżki księgowania w serwisie.

  3. 26 lutego 2022 o 19:11
   IWONA

   A jak ma się do tego art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT ?

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie