Założyłeś firmę? Zobacz, jakich błędów unikać!

zakładanie firmy

Nowa działalność gospodarcza to wielka przygoda, warto zatem dobrze się do niej przygotować. Najpopularniejszych błędów można uniknąć, jeśli wcześniej zbierze się podstawowe informacje i znajdzie metodę na własną markę.

_

Prowadzenie działalności gospodarczej wydaje się być skomplikowane, jednak w praktyce jednoosobowa firma nie musi sprawiać problemów. Istotne jednak, aby dobrze poznać zasady jej działania i już od początku wiedzieć, jakich błędów w prowadzeniu działalności unikać.

Niewłaściwy lub nieoptymalny podatek

Wątpliwości świeżo upieczonych przedsiębiorców dotyczą przede wszystkim rozliczeń podatkowych – głównie PIT oraz VAT. Wybór właściwej formy opodatkowania to rzeczywiście istotna sprawa – dlatego ważne jest, aby już na początku ustalić z jakich opcji można wybierać, a następnie – która z nich opłaca się najbardziej. Warto w tej kwestii zapoznać się z podstawową literaturą albo zwrócić do doświadczonego księgowego albo doradcy – dobrze dobrana metoda rozliczenia podatku powinna zaprocentować w przyszłości.

Polecamy nasz materiał video:

Założyłeś firmę? Zobacz jakich błędów unikać!

O czym pamiętać zakładając własną firmę? Sprawdź jakie są najczęściej popełniane błędy na początku prowadzenia działalności i czego lepiej unikać!

Niedotrzymywanie terminów

Większość przedsiębiorców doskonale zna terminy podatkowe oraz ZUS, kojarzą je z odpowiednimi deklaracjami i wpłatami. Z różnych przyczyn pojawić się jednak mogą opóźnienia w dopełnieniu formalności czy uregulowaniu opłaty.

Jednorazowe zdarzenie tego typu nie powinno pociągać za sobą poważnych konsekwencji – szczególnie, jeśli wraz z deklaracją złożony zostanie czynny żal, a opóźniona zapłata zostanie powiększona o właściwą kwotę odsetek (co ważne, przy szybkim uregulowaniu zaległości odsetki mogą się w ogóle nie pojawić). Jednak notoryczne zatory podatkowe i składkowe oraz braki w deklaracjach mogą zwrócić uwagę organów skarbowych i ZUS, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami.

Niewłaściwa klasyfikacja kosztów

Koszty uzyskania przychodów to dla przedsiębiorcy ważna kwestia – dzięki przemyślanym wydatkom firmowym można znacznie zmniejszyć zobowiązanie podatkowe. Warto jednak pamiętać, że każdy zaliczony w koszty wydatek powinien być racjonalnie uzasadniony. Koszty naciągane, noszące cechy wydatku osobistego lub zaliczone wbrew przepisom, mogą zostać zdyskwalifikowane przez organy skarbowe.

▲ wróć na początek

Wszystko, by zmniejszyć podatek

W potocznym myśleniu utarło się przekonanie, że im mniejszy podatek do zapłaty, tym lepiej. Dlatego podatnicy nierzadko skupiają się na generowaniu firmowych kosztów, aby jak najbardziej obniżyć podstawę opodatkowania. W praktyce może się jednak okazać, że duża inwestycja – np. wzięcie w leasing drogiego auta firmowego – znacznie bardziej obciąży firmę, niż zapłacenie podatku naliczonego bez dodatkowych kosztów. Tym samym próba obniżenia wpływu dla fiskusa na siłę może być nieefektywna z ekonomicznego punktu widzenia.

Jak najniższa cena

Cena oferowanej usługi lub produktu to jeden z najistotniejszych elementów, na jaki zwracają uwagę nabywcy. Jeśli jednak przedsiębiorca zdecyduje się ją radykalnie obniżyć, może to nie przynieść spodziewanych zysków – może się bowiem okazać, że nie pokryje ona kosztów poniesionych przy realizacji zlecenia lub wzbudzi opór przy próbie jej podniesienia. Dodatkowo, cena odbiegająca znacząco od rynkowej to również ryzyko wątpliwości ze strony urzędu skarbowego, które mogą skończyć się czynnościami sprawdzającymi, a nawet kontrolą.

Ktokolwiek widział – niewystarczająca reklama

Przedsiębiorcy zakładający własne firmy starają się jak najbardziej ciąć koszty, które trzeba ponieść na start. Wydawać by się mogło, że do takich kosztów zaliczymy marketing i reklamę, jednak najczęściej okazuje się, że próba zaoszczędzenia w tej dziedzinie nie pozwoli na rozkręcenie biznesu. Zbyt wielka oszczędność może się tu wiązać nawet z koniecznością zamknięcia firmy z powodu braku klientów – a obecnie możliwe jest wybranie reklamy na miarę naszego budżetu.▲ wróć na początek

Wszystko na własność

Zakładając własną działalność przedsiębiorca nie musi posiadać własnego biura, floty firmowych pojazdów czy przestrzeni magazynowej. Wszystkie te rzeczy można z powodzeniem wynająć, znacznie oszczędzając pieniądze i ryzyko na początku działania biznesu. Zatem zamiast topić fundusze, można zdecydować się na coworking, drop shipping, leasing bądź wynajem aut, zamiast od początku wszystko nabywać na własność.

Firmowe archiwum

Mimo szerzącej się elektronizacji w biznesie, wiele dokumentów nadal może być złożonych w papierowej wersji. Decydując się na taką formę warto pamiętać, aby sporządzić dwie kopie papierów, przekazywanych do urzędu. Jedną z nich zostawiamy w urzędzie miasta, ZUS albo US, drugą natomiast przechowujemy w dokumentacji firmy. Tylko w ten sposób przedsiębiorca ma pewność, że będzie miał dostęp do wszystkich informacji przekazanych do organów publicznych. Dodatkowo najczęściej na kopii dokumentu dla przedsiębiorcy można dostać pieczęć urzędu – z datą i informacją o przyjęciu, to natomiast może być pomocne np. w wypadku wątpliwości co do zachowania terminu.

Dane prywatne a dane firmowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza to specyficzna forma działalności, w której dane prywatne przedsiębiorcy przeplatają się z danymi firmowymi. Szczególne znaczenie ma to np. przy prowadzeniu firmy w lokalu prywatnym lub korzystaniu w działalności z rachunku prywatnego. Warto pamiętać, że dokonując zmian w tym – teoretycznie prywatnym – zakresie, często należy dokonać dodatkowej aktualizacji w CEIDG, ZUS lub US.  

Zakładanie firmy jest łatwe – sprawdź, jak dopełnić formalności!

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Jeden komentarz

  1. Dora

    Bardzo wartościowy wpis

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość