Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US

ZAS-W dostępne automatycznie w e-US

Od 7 września 2022 r. można szybko i bezpłatnie otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak złożyć wniosek.

Od 7 września 2022 r. można automatycznie uzyskać zaświadczenie ZAS-W, czyli zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości. Wniosek o wydanie zaświadczenia nie musi być już także poświadczony podpisem lub pieczęcią. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jak przesłać wniosek oraz ile to kosztuje.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach w kilka minut

Od 7 września 2022 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie korzystania z e-Urzędu Skarbowego. Do § 4 dodano punkt 1 zgodnie z którym poprzez e-US są załatwiane sprawy polegające na wydawaniu generowanych automatycznie zaświadczeń o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzających stan zaległości (ZAS-W), o których mowa w art. 306e § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.

To udogodnienie dla przedsiębiorców, którzy przed wejściem w życie ww. rozporządzenia musieli czekać na dokument do 7 dni i ponieść opłatę skarbową w wysokości 21 zł za wydanie dokumentu. ZAS-W wydawane przez e-Urząd Skarbowy jest bezpłatnie oraz czas wygenerowania dokumentu wynosi kilka minut od przesłania wniosku.

Zachęcamy do korzystania z e-US, to bardzo wygodny sposób na załatwianie różnych spraw podatkowych. Podatnik może otrzymać zaświadczenie elektroniczne nawet w ciągu kilku minut od złożenia wniosku. Popularność serwisu bardzo rośnie, klienci już w tym roku logowali się do niego ponad 23 mln razy – skomentowała zastępca szefa KAS Anna Chałupa.

Jak złożyć wniosek o wydanie ZAS-W?

 1. Zaloguj się do e-Urzędu Skarbowego poprzez stronę podatki.gov.pl
 2. Wejdź w część Dokumenty, a następnie Złóż dokument i wyraź zgodę na doręczenie elektroniczne zaświadczenia.  
   
 3. Po uzupełnieniu formularza Zgody na e-korespondencję wejdź ponownie w zakładkę Złóż dokument i wybierz Zaświadczenie o niezaleganiu lub stanie zaległości w podatkach.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 4. Wypełnij po kolei kroki wniosku. W pierwszym kroku musisz wybrać rodzaj dokumentu: zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach lub zaświadczenia stwierdzającego stan zaległości.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 5. W drugim kroku wybierz za kogo składasz wniosek (za siebie, inną osobę lub przedsiębiorstwo). Właściwy Urząd Skarbowy zaciągnie się z Twoich danych.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 6. W kroku piątym zaciągną się z systemu Twoje dane osobowe.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 7. W kolejnym kroku wybierz Cel wydania zaświadczenia.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 8. Następnie wpisz (opcjonalnie) swoje dane kontaktowe.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 9. W ostatnim kroku zobaczysz podsumowanie wszystkich danych. Zjedź na dół formularza i kliknij Akceptuj i wyślij, aby przesłać wniosek o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach do swojego Urzędu Skarbowego.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   
 10. Odbierz zaświadczenie w zakładce Dokumenty Otrzymane.  
  Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W) automatycznie w e-US
   

Otrzymane zaświadczenie elektroniczne podpisane jest pieczęcią Szefa KAS i ma taką samą moc prawną, jak dokument papierowy. Wydawanie zaświadczeń jest w pełni zautomatyzowane, co oznacza, że w procesie generowania nie bierze fizycznego udziału urzędnik, dlatego wnioski rozpatrywane są bardzo szybko.

Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Banki żądają dokumentu ZAS-W przy ubieganiu się o pożyczkę lub kredyt. Zaświadczenie przydaje się także przedsiębiorcom starającym się o leasing, choć firmy leasingowe nie zawsze go wymagają. Aktualnie poprzez e-US można też otrzymać dokumenty potwierdzające wysokość dochodu (ZAS-DF) i zaświadczenie o wysokości przychodu, dochodu, podatku należnego oraz składek na ubezpieczenia wykazane w PIT (ZAS-DFU).

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość