Blog ifirma.pl

Zmiana formy opodatkowania wspólnika, który jednocześnie prowadzi indywidualną działalność

|
|
3 minut czytania
Jesteś wspólnikiem spółki cywilnej i prowadzisz jednoosobową działalność? Sprawdź, w jaki sposób zmienić formę opodatkowania wspólnika w spółce.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Przedsiębiorcy mają dość dużą swobodę, jeżeli chodzi o wybór sposobu opodatkowania swoich dochodów. Nie ma również żadnych przeszkód, żeby prowadzić działalność jednoosobowo i jednocześnie być wspólnikiem spółki cywilnej, jest jednak pewne ale. Mianowicie problematyczna może się okazać sytuacja, w której wystąpią dwie różne formy opodatkowania dochodów – inna w spółce, a inna w działalności jednoosobowej.

Dzisiaj zajmiemy się zmianą formy opodatkowania wspólnika spółki cywilnej, który równocześnie prowadzi działalność jednoosobowo.

Jak opodatkować dochody w spółce i jednoosobowej działalności gospodarczej?

Przepisy podatkowe nie zabraniają, aby przedsiębiorca wybrał sobie różne formy opodatkowania swoich dochodów w spółce i jednoosobowej działalności gospodarczej z pewnym zastrzeżeniem.

W zależności od wybranej formy przedsiębiorca będzie mógł swoje dochody opodatkować łącznie, ze spółki i jednoosobowej działalności, w jednym zeznaniu rocznym lub w dwóch różnych rozliczeniach rocznych.

Zmiana formy opodatkowania wspólnika, który prowadzi również działalność jednoosobową

Taka sytuacja będzie miała miejsce wówczas, kiedy dochody spółki będą opodatkowane ryczałtem a jednoosobowa działalność podatkiem liniowym lub według skali, bądź odwrotnie. W takim przypadku jeżeli będziemy chcieli dokonać zmiany formy opodatkowania w spółce musimy tego dokonać zgłaszając odpowiednie informacje do naczelnika urzędu skarbowego lub w CEIDG.

Przykład:

Pan Michał prowadzi działalność jednoosobową i jest wspólnikiem spółki cywilnej. Do końca 2021 roku dochody osiągane w spółce i w jednoosobowej działalności opodatkowane miał podatkiem liniowym. Od 2022 roku chce zmienić rozliczanie dochodów w spółce na ryczałt ewidencjonowany. W takim przypadku musi złożyć oświadczenie do naczelnika właściwego urzędu skarbowego w terminie do 20-tego dnia miesiąca, po miesiącu w którym spółka osiągnęła pierwszy przychód, jeżeli to będzi styczeń 2022 roku, to ma czas do 20-tego lutego 2022 roku.

Tak samo muszą postąpić pozostali wspólnicy spółki. Jeżeli zgłoszenie będzie składane przez CEIDG, to pan Michał musi pamiętać, że na formularzu, poz. 18 wniosku, będzie zaznaczona forma opodatkowania w jednoosobowej działalności gospodarczej, która w dalszym ciągu pozostaje na podatku liniowym.

W poz. 23 wniosku CEIDG pan Michał zaznaczy checkbox “NIE”, będzie to informacja, że prowadzi również inną działalność poza spółką cywilną. Wówczas powinna się pojawić opcja wybrania formy opodatkowania dla spółki cywilnej. Natomiast jeżeli pan Michał uda się osobiście do urzędu skarbowego, to takie oświadczenie o wyborze ryczałtu w spółce powinien móc złożyć w organie podatkowym. Jednak w takim przypadku i tak urząd skarbowy może wymagać aktualizacji poprzez CEIDG.

Dopełniając formalności ze zmianą formy opodatkowania w spółce cywilnej właściwe będzie skontaktowanie się w tej sprawie z właściwym miejscowo urzędem skarbowym.

2021 rok
2022 rok
W spółce cywilnej
W jednoosobowej działalności
W spółce cywilnej
W jednoosobowej działalności
Forma opodatkowania dochodów
podatek liniowy
podatek liniowy
ryczałt – wymagana zmiana wpisu w CEIDG. Po zaznaczeniu poz. 23 powinna pojawić się możliwość wybrania nowej formy opodatkowania. Jeżeli przedsiębiorca będzie chciał złożyć takie oświadczenie osobiście w organie podatkowym, to powinien uzyskać informację, w jaki sposób należy tego dokonać.
podatek liniowy – nie jest wymagana zmiana wpisu w CEIDG w poz. 18

Zmiana formy opodatkowania wspólnika spółki cywilnej, który jednocześnie prowadzi działalność jednoosobowo powinna być zgłaszana w opisany sposób, tylko wtedy jeżeli wybrał on różne formy rozliczania swoich dochodów. Jeżeli w firmie jednoosobowej będzie opłacał podatek liniowy lub według skali i spółce tak samo, to wówczas wystarczy informacja wskazana w poz. 18 wniosku CEIDG.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie