Zaletą gospodarki wolnorynkowej jest możliwość wchodzenia w różnego rodzaju przedsięwzięcia biznesowe. Można być właścicielem, wspólnikiem, udziałowcem tylko przepisy prawa podatkowego nie zawsze dają taką swobodę i dowolność przy rozliczaniu dochodów z różnych źródeł.
Jest kilka form opodatkowania, ale nie każda z nich może być stosowana przy danym rodzaju działalności.
Rodzaje spółek osobowych i spółka cywilna
Na potrzeby omówienia przedmiotowej problematyki przyjęto, że wspólnikami spółek osobowych są osoby fizyczne.
Spółki osobowe to:
- spółka jawna,
- spółka partnerska,
- spółka komandytowa.
Spółka cywilna funkcjonuje w oparciu o przepisy Kodeksu cywilnego natomiast spółki osobowe w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych.
Dochody osób będących wspólnikami spółek opodatkowane są tak samo jak osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Należy pamiętać, że w takich sytuacjach podatnikiem podatku dochodowego są wspólnicy spółek osobowych, a nie spółka.
Jednoosobowa działalność gospodarcza formy opodatkowania
Dla podatników prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwoliła na wybór różnych form opodatkowania dochodów:
- na zasadach ogólnych według skali podatkowej,
- na zasadach ogólnych podatkiem liniowym,
- zryczałtowanym podatkiem dochodowym,
- karta podatkową
Spółki osobowe i spółka cywilna a formy opodatkowania
Formy opodatkowania /typy spółek | Na zasadach ogólnych według skali podatkowej | Na zasadach ogólnych podatkiem liniowym | Zryczałtowanym podatkiem dochodowym | Kartą podatkową |
Spółka cywilna | TAK | TAK | TAK | TAK |
Spółka jawna | TAK | TAK | TAK | NIE |
Spółka partnerska lub komandytowa | TAK | TAK | NIE | NIE |
Formy opodatkowania dochodów wspólników spółek
W przypadku spółek osobowych i spółek cywilnych istnieją pewne ograniczenia przy wyborze formy opodatkowania dochodów wspólników. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej jest wiążący dla wszystkich wspólników. Natomiast jeżeli część wspólników podejmie decyzję o opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej, a część podatkiem liniowym to taka formuła jest dozwolona.
Generalną zasadą dla opodatkowania dochodów spółek osobowych i cywilnych jest opodatkowanie według jednej ustawy.
Wspólnicy spółek osobowych i spółek cywilnych, którzy niezależnie od spółki prowadzą indywidualną działalność gospodarczą mogą opodatkować dochody z jednego źródła podatkiem według skali podatkowej lub liniowym a z drugiego źródła ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Niedopuszczalne jest opodatkowanie dochodów z jednej działalności podatkiem według skali podatkowej a z drugiej podatkiem liniowym.
Dopuszczalne formy łączenia form opodatkowania z różnych rodzajów działalności gospodarczej – jednoosobowej i spółki osobowej i cywilnej:
- zryczałtowany podatek dochodowy i zryczałtowany podatek dochodowy,
- zryczałtowany podatek dochodowy i podatek według skali podatkowej,
- zryczałtowany podatek dochodowy i podatek liniowy,
- podatek liniowy i podatek liniowy,
- podatek według skali podatkowej i podatek według skali podatkowej.
Zeznania roczne przy różnych rodzajach działalności gospodarczej
Jeżeli dochody z różnych rodzajów działalności będą opodatkowane różnymi formami trzeba pamiętać, że w takiej sytuacji należy je właściwie wykazać w składanych zeznaniach rocznych.
Dla przykładu:
Jeżeli została wybrana metoda:
- zryczałtowany podatek dochodowy i podatek według skali podatkowej należy złożyć dwa odrębne zeznania – PIT-28 i PIT-36,
- zryczałtowany podatek dochodowy i podatek liniowy – PIT-28 i PIT-36L.
W każdym zeznaniu należy wykazać sumy uzyskanych przychodów i kosztów z różnych rodzajów działalności jeżeli są opodatkowane w takiej samej formie.
Udziały lub akcje w spółkach kapitałowych
Fakt posiadania udziałów lub akcji w spółkach kapitałowych nie ma żadnego przełożenia na formy opodatkowania dochodów czy to z jednoosobowej działalności czy ze spółek. Brak tego typu zależności wynika z przyczyny odmiennej od omawianych powyżej form opodatkowania wypłacanych zysków w postaci dywidendy. Płatnikami podatku od dywidendy są spółki lub domy maklerskie. Na nich ciąży obowiązek naliczenia, pobrania i odprowadzenia podatku dochodowego w zryczałtowanej formie 19%. Przychody z kapitałów pieniężnych nie są wykazywane w zeznaniu rocznym.
Potrzebujesz
wystawić fakturę?
Zrób to za darmo z programem IFIRMA!
- Wszystkie rodzaje faktur
- Baza kontrahentów
- Program magazynowy
- Wsparcie techniczne BOK
Dodaj komentarz
Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.
Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.