Blog ifirma.pl

Zmiana rodzaju umowy o pracę – wzór wniosku o zmianę formy zatrudnienia

|
|
4 minut czytania
Pracowniku, zastanawiasz się czy możesz ubiegać się o zmianę warunków umowy o pracę, którą wykonujesz u swojego pracodawcy? W tym artykule dowiesz się kiedy i w jaki sposób możesz wnieść o zmianę rodzaju posiadanej już umowy o pracę.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Zmiana rodzaju umowy o pracę – przepisy prawa pracy

Zgodnie z przepisem art. 29(3) Kodeksu pracy:

 • Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika [por. §1];
 • Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w § 1 [por. §2];
 • Pracodawca udziela pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek, o którym mowa w § 1, biorąc pod uwagę potrzeby pracodawcy i pracownika, nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku; w razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika o przyczynie odmowy [por. §3].

Z powyższego przepisu wynika, że każdy pracownik może w każdym momencie trwania stosunku pracy składać swemu pracodawcy wnioski dotyczące zmian tego stosunku. Jednakże taki wniosek nie musi zostać uwzględniony przez pracodawcę. Aby móc wystąpić z wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę muszą wystąpić następujące przesłanki, tj.:

 • wymagany jest minimalny zakładowym staż pracy wynoszący co najmniej sześć miesięcy;
 • wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę można złożyć raz w roku (o ile pracownik zatrudniony jest przez co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy).

Do okresu tego wlicza się również okres zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny. Do 6 miesięcznego okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23(1) Kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Zastanawiasz się czym się charakteryzuje urlop bezpłatny i kiedy pracownik może z niego korzystać? Jeśli tak, to przejdź do tego artykułu.

Wymogi wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę

Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę musi spełniać następujące warunki, tj.:

 • wniosek musi być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej;
 • treść wniosku musi dotyczyć zmiany rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy;
 • wniosek nie może pochodzić od pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny.

Pracownik może zawnioskować do pracodawcy o:

 • zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony;
 • bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy.

Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi odpowiedzi w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku – pracodawca nie może pozostawić bez rozpoznania wniosku pracownika. Nieudzielnie pracownikowi w terminie odpowiedzi na wniosek lub nie poinformowanie o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega odpowiedzialności przewidzianej w przepisie art. 281 Kodeksu pracy. Więcej o odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia wobec pracownika przeczytasz tutaj.

Zmiana rodzaju umowy o pracę – wzór do pobrania

Wniosek o zmianę formy zatrudnienia wzór możesz pobrać tutaj.

Zmiana rodzaju umowy o pracę – podsumowanie

Pracownik ma możliwość złożenia wniosków do pracodawcy dotyczących zmiany jego warunków zatrudnienia na bardziej dla siebie korzystne. Z kolei pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć pracownikowi w formie i terminie jednego miesiąca. Brak udzielenia odpowiedzi pracownikowi w terminie lub niepoinformowanie o przyczynie odmowy stanowią wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Czy wiesz, że w kodeksie pracy znajdują się przepisy regulujące kwestię związaną z ustalaniem wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą? Warunki wynagradzania, o których mowa w Kodeksie pracy, należy rozumieć jako metodę określenia wynagrodzenia oraz poszczególnych świadczeń, a także zasady i warunki ich nabycia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Autor ifirma.pl

Adrianna Glapiak

Autorka tekstów prawnych na ifirma.pl. Prawnik posiadająca wieloletnie doświadczenie w doradztwie prawnym oraz podatkowym. Na co dzień swoją wiedzę i doświadczenie poszerza dzięki pracy jako specjalista do spraw prawnych, a czas wolny poświęca na podnoszeniu kwalifikacji w zakresie aspektów prawnych w e-commerce i social mediach oraz szeroko pojętym prawie autorskim.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie