Zmiana rodzaju umowy o pracę – przepisy prawa pracy
Zgodnie z przepisem art. 29(3) Kodeksu pracy:
- Pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem, złożonym w postaci papierowej lub elektronicznej, o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie dotyczy to pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny. Do okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 231, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika [por. §1];
- Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika, o którym mowa w § 1 [por. §2];
- Pracodawca udziela pracownikowi w postaci papierowej lub elektronicznej odpowiedzi na wniosek, o którym mowa w § 1, biorąc pod uwagę potrzeby pracodawcy i pracownika, nie później niż w terminie 1 miesiąca od dnia otrzymania wniosku; w razie nieuwzględnienia wniosku pracodawca informuje pracownika o przyczynie odmowy [por. §3].
Z powyższego przepisu wynika, że każdy pracownik może w każdym momencie trwania stosunku pracy składać swemu pracodawcy wnioski dotyczące zmian tego stosunku. Jednakże taki wniosek nie musi zostać uwzględniony przez pracodawcę. Aby móc wystąpić z wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę muszą wystąpić następujące przesłanki, tj.:
- wymagany jest minimalny zakładowym staż pracy wynoszący co najmniej sześć miesięcy;
- wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę można złożyć raz w roku (o ile pracownik zatrudniony jest przez co najmniej 6 miesięcy u danego pracodawcy).
Do okresu tego wlicza się również okres zatrudnienia na podstawie umowy na okres próbny. Do 6 miesięcznego okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy wlicza się pracownikowi okres zatrudnienia u poprzedniego pracodawcy, jeżeli zmiana pracodawcy nastąpiła na zasadach określonych w art. 23(1) Kodeksu pracy, a także w innych przypadkach, gdy z mocy odrębnych przepisów nowy pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę poprzednio zatrudniającego tego pracownika. Zastanawiasz się czym się charakteryzuje urlop bezpłatny i kiedy pracownik może z niego korzystać? Jeśli tak, to przejdź do tego artykułu.
Wymogi wniosku o zmianę rodzaju umowy o pracę
Wniosek o zmianę rodzaju umowy o pracę musi spełniać następujące warunki, tj.:
- wniosek musi być złożony w postaci papierowej lub elektronicznej;
- treść wniosku musi dotyczyć zmiany rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy;
- wniosek nie może pochodzić od pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na okres próbny.
Pracownik może zawnioskować do pracodawcy o:
- zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony;
- bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy, w tym polegające na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy.
Pracodawca ma obowiązek udzielenia pracownikowi odpowiedzi w terminie miesiąca od dnia otrzymania wniosku – pracodawca nie może pozostawić bez rozpoznania wniosku pracownika. Nieudzielnie pracownikowi w terminie odpowiedzi na wniosek lub nie poinformowanie o przyczynie odmowy uwzględnienia wniosku stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika, za które pracodawca lub osoba działająca w jego imieniu podlega odpowiedzialności przewidzianej w przepisie art. 281 Kodeksu pracy. Więcej o odpowiedzialność pracodawcy za wykroczenia wobec pracownika przeczytasz tutaj.
Zmiana rodzaju umowy o pracę – wzór do pobrania
Wniosek o zmianę formy zatrudnienia wzór możesz pobrać tutaj.
Zmiana rodzaju umowy o pracę – podsumowanie
Pracownik ma możliwość złożenia wniosków do pracodawcy dotyczących zmiany jego warunków zatrudnienia na bardziej dla siebie korzystne. Z kolei pracodawca ma obowiązek odpowiedzieć pracownikowi w formie i terminie jednego miesiąca. Brak udzielenia odpowiedzi pracownikowi w terminie lub niepoinformowanie o przyczynie odmowy stanowią wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Czy wiesz, że w kodeksie pracy znajdują się przepisy regulujące kwestię związaną z ustalaniem wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą? Warunki wynagradzania, o których mowa w Kodeksie pracy, należy rozumieć jako metodę określenia wynagrodzenia oraz poszczególnych świadczeń, a także zasady i warunki ich nabycia. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.