Blog ifirma.pl

Zmiany w kodeksie pracy – przepisy przejściowe w zakresie urlopu rodzicielskiego

|
|
3 minut czytania
Korzystałeś z urlopu rodzicielskiego jeszcze przed wejście zmiany ustawy Kodeks pracy? Sprawdź co mówią przepisy przejściowe na temat możliwości skorzystania z wyższego wymiaru urlopu.
Biuro rachunkowe - ifirma.pl

W ostatnich latach prowadzona jest polityka prorodzinna, której celem jest między innymi stworzenie optymalnych warunków dla rodzin chcących posiadać dzieci. Obszerna zmiana ustawy Kodeks pracy, która miała miejsce w 2023 roku jest tego dowodem. W dzisiejszej publikacji odpowiemy na pytanie, jak wyglądają przepisy przejściowe w zakresie urlopu rodzicielskiego.

Komu przysługuje urlop rodzicielski?

Urlop rodzicielski przysługuje rodzicom, którzy wychowują dzieci własne lub przysposobione. Jednym z podstawowych warunków skorzystania z urlopu rodzicielskiego jest zakończenie urlopu macierzyńskiego. Nie ma obowiązku korzystania z urlopu rodzicielskiego, jest to przywilej a nie obowiązek. Rodzice mogą więc skorzystać z urlopu rodzicielskiego w całości, w części lub w ogóle z niego nie korzystać. Po zmianie ustawy Kodeks pracy od 26 kwietnia 2023 r. wprowadzona została nowa zasada zgodnie, z którą każdemu z rodziców przysługuje 9 tygodni urlopu rodzicielskiego, który nie może zostać przeniesiony na drugiego rodzica.

Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub maksymalnie w 5 częściach w okresie do końca roku, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dzieci przyjętych na wychowanie do ukończenia 7, 10 lub 14 roku życia

Każdemu z rodziców przysługuje 9 tygodni urlopu rodzicielskiego – jest to nieprzenoszalna część urlopu

Z urlopu rodzicielskiego rodzice dziecka mogą korzystać jednocześnie

Pracownik, który korzysta z urlopu rodzicielskiego może podjąć pracę u pracodawcy, który udzielił mu tego urlopu w wymiarze maksymalnym ½ etatu lub u innego pracodawcy w dowolnym wymiarze czasu pracy

W trakcie urlopu rodzicielskiego można również prowadzić pozarolniczą działalność gospodarczą. W takim przypadku przedsiębiorca podlega jedynie pod obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne, ubezpieczenie społeczne jest dobrowolne

Wymiar urlopu rodzicielskiego po zmianach i inne informacje na temat urlopów rodzicielskich dostępne są w podlinkowanej publikacji

Zmiany w kodeksie pracy – przepisy przejściowe w zakresie urlopu rodzicielskiego

Wiele osób, które nabyło uprawnienia do urlopu rodzicielskiego jeszcze przed zmianą przepisów może zadawać sobie pytanie, czy ich również obejmują wprowadzone zmiany? Chodzi przede wszystkim o możliwość wydłużenia urlopu z uwagi na zmianę limitów. Z takim pytaniem zwróciła się grupa posłów do Ministra rodziny i polityki społecznej jeszcze przed wejściem w życie przepisów. W odpowiedzi z 14.03.2023 r. nr 39225 można przeczytać, że ustawa zmieniająca Kodeks pracy przewiduje taką możliwość. Jeden z przepisów mówi o tym wprost, szczegółowe informacje poniżej.

Urlop rodzicielski – przepisy przejściowe

Pracownik, który w okresie od dnia 2 sierpnia 2022 r. do dnia wejścia w życie ustawy zmieniającej Kodeks pracy, czyli do 26 kwietnia 2023 r., miał prawo do urlopu rodzicielskiego lub jego części lub korzystał z urlopu rodzicielskiego lub jego części ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego, w wymiarze określonym po zmianie przepisów:

 • 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka,
 • 43 tygodni w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci,
 • 65 tygodni w przypadku jednego niepełnosprawnego dziecka,
 • 67 tygodni w przypadku dwójki lub większej ilości dzieci,
 • 38 tygodni w przypadku przysposobienia dziecka do 7 roku życia

 

Jest to dobra informacja dla tych wszystkich rodziców i opiekunów, którym prawo do urlopu rodzicielskiego przysługiwało znacznie wcześniej niż wprowadzenie zmiany ustawy Kodeks pracy. Ma to pewnie związek z faktem, że Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE nałożyła obowiązek wdrożenia nowych przepisów do 1 sierpnia 2022 r., jednak tak się nie stało.

Urlop rodzicielski – podsumowanie

W ostatnim czasie wprowadzonych zostało wiele zmian przepisów w Kodeksie pracy. Wiele z tych zmian dotyczy osób, które korzystają z urlopów rodzicielskich. Ustawodawca wprowadził nowy wyższy wymiar takich urlopów. Z urlopów rodzicielskich mogą korzystać zarówno rodzice, jak i opiekunowie dzieci własnych i przysposobionych. W zmienionych przepisach zapisano, że z wyższych limitów urlopu skorzystają również osoby, które nabyły do niego prawo od 2 sierpnia 2022 r. Nie ma przy tym znaczenia, czy skorzystały czy też nie z tego prawa do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Oznacza to, że każdemu kto nabył prawo do urlopu rodzicielskiego od 2 sierpnia 2022 roku przysługuje nowy, wyższy limit tego urlopu. Przypominamy, że pracownicy, które korzystają z urlopów rodzicielskich są objęci szczególną ochroną. Pracodawca nie może ich w tym czasie m.in. ich zwolnić czy czynić przygotowań do zwolnienia.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

 • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
 • Przydzielamy dedykowaną księgową
 • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Zleć księgowość
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

  Dodaj komentarz

  Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

  Biuro rachunkowe - ifirma.pl
  Twój znajomy zakłada firmę Blog banner

  Mobilnie. Wszędzie

  Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

  Mobilnie