Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

zmiany w JPK_V7 od 2022

Jeste┼Ť czynnym podatnikiem VAT? Sprawd┼║, co zmienia si─Ö w pliku JPK_V7 od 2022 roku.

Od października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek wysyłania plików JPK w nowej strukturze. Zmieniony zakres podawanych informacji jest na tyle obszerny, że został szczegółowo uregulowany w rozporządzeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie są projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie pliku JPK od 2022 roku.

Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych, jakie powinny się znaleźć w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_V7. Zmiana przepisów ustaw podatkowych wymusza również konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji do obowiązujących rozporządzeń. Projektowane zmiany obejmują następujące obszary:

 1. Skrócone terminy zwrotu podatku VAT.
 2. Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące.
 3. Zmiana zasad oznaczania faktur sprzedaży w związku z ulgą na złe długi.

Skrócone terminy zwrotu podatku VAT

Od 1 stycznia 2022 roku do ustawy o podatku VAT zostały wprowadzone nowe terminy zwrotu podatku:

 1. Zwrot VAT w terminie 40-dniowym.
 2. Zwrot VAT w terminie 15-dniowym.

W związku z powyższym niezbędna okazała się zmiana zapisów rozporządzenia od 1 stycznia 2022 r. Wynika to z konieczności dostosowania zakresu danych wykazywanych w części deklaracyjnej i ewidencyjnej, tak aby przedsiębiorca miał możliwość złożenia deklaracji w wykazanym podatkiem do zwrotu w skróconych terminach. Dodano więc nowe pola dotyczące wyboru terminu zwrotu.

skrócone terminy zwrotu VAT infografika

Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące

W projekcie rozporządzenia zmieniającego doprecyzowano, że:

 • przedsiębiorca w pliku JPK_V7 w polu_11 wykazuje dostawy towarów oraz świadczenie usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów lub usług związanych z wykonywaniem tych czynności na takich samych zasadach, jak w przypadku wykonywania takiego samego rodzaju czynności na terytorium Polski,
 • w części deklaracyjnej w polach P_11 i P_12 są wykazywane zbiorcze wysokości podstaw opodatkowania z pól K_11 i K_12. W związku z tym, aby w łącznej wysokości podstawy opodatkowania – pole P_37 wartości te nie dublowały się, zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia ww. usług z pola P_12 nie będzie uwzględniana,
 • w polu_11 nie powinny być wykazywane informacje o dostawach towarów lub świadczeniu usług objętych procedurami szczególnymi: OSS, IOSS, które są objęte odrębnymi obowiązkami ewidencyjnymi i sprawozdawczymi.

Data upływu terminu płatności lub uregulowania należności w części ewidencyjnej

W przypadku korekt dokonywanych w związku z ulgą na złe długi w części ewidencji sprzedaży musi się znaleźć data upływu terminu płatności lub uregulowania lub zbycia należności, nie tylko data dokonania zapłaty. Ma to usprawnić uznanie ulgi na złe długi przez organ podatkowy.

Klauzula/ zastrze┼╝enie prawne na ifirma.pl

Zach─Öcamy do komentowania naszych artyku┼é├│w. Wyra┼║ swoje zdanie i w┼é─ůcz si─Ö w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatk├│w i ksi─Ögowo┼Ťci) u┼╝ytkownik├│w ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon ÔÇô skontaktuj si─Ö z nami.

2 komentarze

 1. Paweł

  Prosz─Ö doprecyzowa─ç jak zakwilifikowa─ç si─Ö na te szybsze terminy zwrot├│w:
  Zwrot VAT w terminie 40-dniowym.
  Zwrot VAT w terminie 15-dniowym.

 2. Ifirma

  Wskazane tematy s─ů w opracowaniu nied┼éugo pojawi─ů si─Ö konkretne teksty o zwrotach na blogu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzib─ů we Wroc┼éawiu. Dodaj─ůc komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imi─Ö i nazwisko, adres e-mail oraz tre┼Ť─ç komentarza. W systemie odnotowywany jest tak┼╝e adres IP, z wykorzystaniem kt├│rego doda┼ée┼Ť komentarz. Dane zostaj─ů zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane s─ů przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikaj─ůcej z dodania komentarza. Dane s─ů przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak r├│wnie┼╝ w celu obrony lub dochodzenia roszcze┼ä. Dane w bazie systemu WordPress s─ů w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczeg├│┼éach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz si─Ö ze strony polityki prywatno┼Ťci serwisu ifirma.pl.

ksi─Ögowo┼Ť─ç biuro rachunkowe online ksi─Ögowo┼Ť─ç biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O ksi─Ögowo┼Ťci wiemy wszystko,
┼╝eby┼Ť Ty nie musia┼é

Daj si─Ö zaskoczy─ç profesjonalnej wiedzy naszych ksi─Ögowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre r─Öce. A mo┼╝e wolisz samodzieln─ů ksi─Ögowo┼Ť─ç? Nasz program do ksi─Ögowania online jest wyj─ůtkowo prosty i intuicyjny w obs┼éudze, podobnie jak narz─Ödzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - r─Öczymy za ka┼╝d─ů z us┼éug ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj si─Ö z nami

Za┼é├│┼╝ darmowe konto i testuj ifirm─Ö bez zobowi─ůza┼ä

Nowoczesna

Rzetelna

Ksi─Ögowo┼Ť─ç