Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

zmiany w JPK_V7 od 2022

Jesteś czynnym podatnikiem VAT? Sprawdź, co zmienia się w pliku JPK_V7 od 2022 roku.

Od października 2020 roku czynni podatnicy VAT mają obowiązek wysyłania plików JPK w nowej strukturze. Zmieniony zakres podawanych informacji jest na tyle obszerny, że został szczegółowo uregulowany w rozporządzeniu. W dzisiejszej publikacji opiszemy, jakie są projektowane zmiany rozporządzenia w sprawie pliku JPK od 2022 roku.

Zmiany w pliku JPK_V7 od stycznia 2022 roku

Rozporządzenie zawiera szczegółowy zakres danych, jakie powinny się znaleźć w części ewidencyjnej i deklaracyjnej JPK_V7. Zmiana przepisów ustaw podatkowych wymusza również konieczność wprowadzenia pewnych modyfikacji do obowiązujących rozporządzeń. Projektowane zmiany obejmują następujące obszary:

  1. Skrócone terminy zwrotu podatku VAT.
  2. Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące.
  3. Zmiana zasad oznaczania faktur sprzedaży w związku z ulgą na złe długi.

Skrócone terminy zwrotu podatku VAT

Od 1 stycznia 2022 roku do ustawy o podatku VAT zostały wprowadzone nowe terminy zwrotu podatku:

  1. Zwrot VAT w terminie 40-dniowym.
  2. Zwrot VAT w terminie 15-dniowym.

W związku z powyższym niezbędna okazała się zmiana zapisów rozporządzenia od 1 stycznia 2022 r. Wynika to z konieczności dostosowania zakresu danych wykazywanych w części deklaracyjnej i ewidencyjnej, tak aby przedsiębiorca miał możliwość złożenia deklaracji w wykazanym podatkiem do zwrotu w skróconych terminach. Dodano więc nowe pola dotyczące wyboru terminu zwrotu.

skrócone terminy zwrotu VAT infografika

Pozostałe zmiany upraszczające i doprecyzowujące

W projekcie rozporządzenia zmieniającego doprecyzowano, że:

  • przedsiębiorca w pliku JPK_V7 w polu_11 wykazuje dostawy towarów oraz świadczenie usług, dla których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, jeżeli przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów lub usług związanych z wykonywaniem tych czynności na takich samych zasadach, jak w przypadku wykonywania takiego samego rodzaju czynności na terytorium Polski,
  • w części deklaracyjnej w polach P_11 i P_12 są wykazywane zbiorcze wysokości podstaw opodatkowania z pól K_11 i K_12. W związku z tym, aby w łącznej wysokości podstawy opodatkowania – pole P_37 wartości te nie dublowały się, zbiorcza wysokość podstawy opodatkowania z tytułu świadczenia ww. usług z pola P_12 nie będzie uwzględniana,
  • w polu_11 nie powinny być wykazywane informacje o dostawach towarów lub świadczeniu usług objętych procedurami szczególnymi: OSS, IOSS, które są objęte odrębnymi obowiązkami ewidencyjnymi i sprawozdawczymi.

Data upływu terminu płatności lub uregulowania należności w części ewidencyjnej

W przypadku korekt dokonywanych w związku z ulgą na złe długi w części ewidencji sprzedaży musi się znaleźć data upływu terminu płatności lub uregulowania lub zbycia należności, nie tylko data dokonania zapłaty. Ma to usprawnić uznanie ulgi na złe długi przez organ podatkowy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

2 komentarze

  1. Paweł

    Proszę doprecyzować jak zakwilifikować się na te szybsze terminy zwrotów:
    Zwrot VAT w terminie 40-dniowym.
    Zwrot VAT w terminie 15-dniowym.

  2. Ifirma

    Wskazane tematy są w opracowaniu niedługo pojawią się konkretne teksty o zwrotach na blogu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość