Twój e-PIT, czyli wstępnie wypełnione zeznanie roczne

wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe za 2019

Czy wszyscy muszą składać zeznania roczne? Sprawdź w jakich sytuacjach nie jest to konieczne.

Od 2019 roku Ministerstwo Finansów udostępniło usługę Twój e-PIT. W tej nowej formule były rozliczane zeznania podatkowe za 2018 rok składane przez osoby fizyczne rozliczające dochody w zeznaniach podatkowych PIT-37 i PIT-38. Zapowiadano również przygotowanie rozliczeń dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Ale czy tak się stanie?

Na podstawie jakich danych przygotowywany jest e-PIT?

Zeznanie PIT-37 sporządzane jest na podstawie informacji o dochodach, jakie podatnicy otrzymują od swoich płatników: PIT-11, PIT-40A, PIT-R. Zeznanie PIT-38 sporządzane jest na podstawie informacji PIT-8C – “Informacja o dochodach z kapitałów pieniężnych”. Jeden egzemplarz informacji o dochodach trafia również do urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika. Na tej podstawie przygotowywane są wstępnie wypełnione zeznania roczne przez organy skarbowe.

Jak zatwierdzić rozliczenie przygotowane przez organ podatkowy?

Wstępnie wypełnione zeznanie roczne przez administrację skarbową znajduje się na stronie internetowej: podatki.gov.pl.

O czym należy pamiętać korzystając z usługi Twój e-PIT?

Wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe przez Krajową Administrację Skarbową powiela dane z zeznania podatkowego z poprzedniego roku jeżeli chodzi o ulgi podatkowe. Dlatego ważne jest sprawdzenie informacji w zeznaniu czy są to aktualne dane. Jeżeli nie, należy zmodyfikować zeznanie i zaakceptować po wprowadzeniu zmian.

Przy tej ostatniej opcji zeznanie po 30 kwietnia automatycznie znajdzie się w urzędzie skarbowym.

Co się zmieni w usłudze Twój e-PIT w 2020 roku?

Z wcześniejszych zapowiedzi Ministerstwa Finansów wynikało, że wstępnie wypełnione zeznanie roczne obejmie również swoim zasięgiem osoby prowadzące działalność gospodarczą składające zeznania roczne: PIT-28, PIT-36 i PIT-36L. Okazuje się, że powyższe zmiany nie wejdą w życie w 2020 roku w stosunku do deklaracji rocznych za 2019 rok.

Jak można przeczytać w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne z dniem 15 lutego 2020 roku zostaną udostępnione za pośrednictwem portalu podatkowego zeznania z wyjątkiem zeznań osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, działów specjalnych produkcji rolnej i przedsiębiorstw w spadku.

Z uzasadnienia do projektu ustawy wynika, że zmiany legislacyjne, które były wprowadzane w ostatnim czasie, a nie były przewidziane na etapie powstawania założeń do usługi Twój e-PIT uniemożliwiają wdrożenie zeznań rocznych z działalności gospodarczej. Mogłoby to spowodować zbyt dużą ilość błędów, dlatego przesunięto w czasie wdrożenie nowej funkcjonalności dla działalności gospodarczej.

Z usługi e-PIT w dalszym ciągu będą mogły skorzystać tylko osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Od 15 lutego 2020 roku na portalu podatkowym będzie można pobrać zeznania: PIT-37; PIT-38; PIT-28 i PIT-36 osób nie prowadzących działalności gospodarczej.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość