Zmiany w rozliczeniach i limitach płatności od 1 stycznia 2024 roku – Polski Ład

limity płatności 2024

Dokonujesz transakcji gotówkowych z konsumentami? Sprawdź, kiedy powstanie obowiązek wykazania dodatkowego przychodu w działalności.

Coraz częściej słyszy się o odchodzeniu od płatności gotówkowych na rzecz bezgotówkowych. Zasady rozliczania transakcji pomiędzy przedsiębiorcami są uregulowane w przepisach już od jakiegoś czasu, jednocześnie widoczna jest tendencja obniżania limitów transakcji gotówkowych. W dzisiejszej publikacji zajmiemy się natomiast nowymi regulacjami w związku z wpłatą gotówkową dokonaną przez konsumenta. Odniesiemy się do zmian oraz nowych limitów płatności gotówkowej, jakie wprowadza ustawa o Polskim Ładzie.

Czym jest płatność gotówkowa i bezgotówkowa?

Najczęściej płatność gotówkowa kojarzy się z fizycznym obrotem pieniędzmi, natomiast płatność bezgotówkowa z płatnościami elektronicznymi. W celu lepszego zobrazowania poniżej opiszemy, jakie mamy dostępne formy płatności gotówkowych i bezgotówkowych:

Płatności gotówkowe
Płatności bezgotówkowe
Zapłata gotówką – banknotami lub bilonem
Zlecenie przelewu bankowego
Wpłata gotówki na rachunek bankowy
Płatność kartą płatniczą zbliżeniowo lub online
Wysłanie gotówki przekazem pocztowym
Płatność z wykorzystaniem aplikacji mobilnej BLIK

Rozliczenia płatności pomiędzy przedsiębiorcami

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami płatności gotówkowe pomiędzy przedsiębiorcami są ograniczone kwotowe. Do końca 2023 roku limit takich transakcji wynosi 15.000 zł brutto. Oznacza to, że dokonując płatności przedsiębiorca musi to zrobić za pośrednictwem rachunku płatniczego. Dodatkowo, jeśli płatność jest dokonywana na rzecz czynnego podatnika VAT, to wpłata musi trafić na rachunek bankowy znajdujący się na białej liście podatników.

Rozliczenia płatności pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem

Do końca 2023 roku nie ma żadnych limitów kwotowych jeżeli chodzi o rozliczenia dokonywane pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami. Jedynie podmioty prowadzące działalność gospodarczą i ewidencjonują sprzedaż na kasie fiskalnej mają obowiązek umożliwić konsumentowi zapłatę bez użycia gotówki, z wykorzystaniem instrumentu płatniczego, a więc m.in. płatność z wykorzystaniem terminala płatniczego, na rachunek bankowy przedsiębiorcy, z wykorzystaniem usługi BLIK.

Zmiany w rozliczeniach płatności pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem od 2024 roku

Ustawodawca nie wprowadzał dotychczas żadnych limitów rozliczeń gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem. Ta zasada ma się zmienić począwszy od 1 stycznia 2024 roku.

Nie ma przy tym znaczenia, jakie ustalenia zostały poczynione pomiędzy stronami na skutek zawartej umowy. Bez znaczenia pozostaje również waluta, w której dokonywana jest transakcja.

Z uwagi na zmiany przepisów ustawy o Polskim Ładzie wprowadzane w trakcie 2022 roku poniżej przedstawiamy ich historię:

Historia zmian przepisów dotyczących terminu wprowadzenia limitu transakcji gotówkowych 20.000 zł

Pierwotnie w ustawie o Polskim Ładzie
Po zmianie ustawy z początku 2022 r.
Po zmianie ustawy z dnia 05.08.2022 r.
01.01.2022 r.
01.01.2023 r.
01.01.2024 r.

Dodatkowy przychód z tytułu zapłaty gotówkowej powyżej 20.000 zł dokonanej przez konsumenta

W związku ze zmianą przepisów, w celu ich respektowania ustawodawca wprowadza sankcje za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Dodatkowy przychód w działalności gospodarczej – stawki podatku
Podatek według skali 12% lub 32%
Podatek liniowy 19%
Zryczałtowany podatek dochodowy 3%

W zależności od wybranej formy opodatkowania przychodu/dochodu w prowadzonej działalności przedsiębiorca zapłaci dodatkowy podatek od takich transakcji. Od tej samej transakcji zapłaci więc podwójny podatek – raz od sprzedaży, drugi raz od dodatkowego przychodu.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość