Powrót

Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT

kwartalne rozliczenie VAT

Opłacasz podatek VAT kwartalnie? Sprawdź czy wchodzące zmiany w rozliczeniach kwartalnych nie obejmą również ciebie.

Zapisz się do naszego newslettera i raz w tygodniu otrzymuj nową wiedzę z zakresu księgowości, biznesu i technologii. Tylko wartościowe informacje.

Rozliczanie podatku VAT miesięcznie jest podstawowym okresem rozliczeniowym w podatku VAT. Taka forma rozliczenia VAT jest najczęściej używana przez firmy, które występują o zwrot podatku. Składając deklaracje miesięcznie zdecydowanie szybciej dysponują środkami ze zwrotu podatku VAT z urzędu skarbowego. Istnieje również możliwość rozliczania podatku VAT w okresach kwartalnych. Ten sposób jest z kolei bardziej przyjazny dla firm, które zobowiązane są do zapłaty podatku VAT do urzędu skarbowego. Dzieje się tak w sytuacji, gdy VAT ze sprzedaży opodatkowanej przewyższa VAT naliczony od dokonanych zakupów. Nie wszyscy przedsiębiorcy mogą jednak skorzystać z rozliczenia kwartalnego.

Warunki uprawniające do rozliczenia VAT kwartalnie

Przede wszystkim z takiej możliwości mogą skorzystać tzw. mali podatnicy VAT. Zgodnie z ustawą o VAT jest to podatnik, u którego wartość sprzedaży wraz z kwotą podatku VAT w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła kwoty odpowiadającej 1.200.000 euro – 5.135.000 PLN na 2019 rok.

Dodatkowo muszą być zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT przez okres co najmniej 12 miesięcy.

Kolejnym warunkiem jest ograniczenie możliwości dostaw towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT.

Są to między innymi towary: dyski twarde HDD, dyski SSD, aparaty fotograficzne, paliwa, wyroby stalowe, metale szlachetne. Biuro Rachunkowe – dedykowana księgowa Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT

Co się zmieni w ustawie o VAT od 1 listopada 2019 roku

Z dniem 01.11.2019 roku art. 99 ust. 3a pkt 2 otrzymuje następujące brzmienie:

“którzy w danym kwartale lub w poprzednich 4 kwartałach dokonali dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych czynności bez kwoty podatku nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50.000 zł”.

Od 01.11.2019 r. zostaną uchylone załącznik nr: 11, 13 i 14 a towary i usługi, które się w nich znajdowały zostaną przeniesione do załącznika nr 15. Jak wynika z tego nowego brzmienia przepisu z możliwości rozliczenia kwartalnego nie będzie mogło skorzystać o wiele więcej firm niż do 31.10.2019 roku.

Księgowość Internetowa – 30 dni za darmo Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT

Zostaną wyłączone:

  • usługi budowlane,
  • towary i wyroby z metali i wyrobów metalowych,
  • biżuteria i wyroby jubilerskie,
  • usługi związane ze zbieraniem odpadów i odzyskiem surowców,
  • komputery, urządzenia elektroniczne i elektryczne,
  • oprogramowanie, filmy i nagrania,
  • części i akcesoria do pojazdów samochodowych, motocykli i innych,
  • węgiel oraz paliwa z węgla,
  • wyroby z tworzyw sztucznych,
  • pozostałe.
Program do faktur – Darmowe konto Zmiany w warunkach uprawniających do kwartalnego rozliczenia podatku VAT

Jak widać lista jest długa a po więcej szczegółów należy zajrzeć do załącznika nr 15.

▲ wróć na początek

Od kiedy przedsiębiorcy muszą składać deklaracje miesięczne

Tak wynika z art. 11 ustawy zmieniającej ustawę o VAT.

Jeżeli przedsiębiorca nie rozliczał się kwartalnie przez pełne 4 kwartały powinien i tak zastosować się do zmienionych przepisów. A mianowicie jeżeli od 1 listopada 2019 roku w którymś miesiącu wartość dostawy towarów lub świadczonych usług z załącznika nr 15 przekroczy kwotę 50.000 zł, bez kwoty podatku VAT, wówczas przedsiębiorca będzie zobowiązany do zmiany rozliczenia VAT z kwartalnego na miesięczny. Jeżeli przekroczenie nastąpi w listopadzie lub w grudniu 2019 roku podatnik pierwszą deklarację za okres miesięczny złoży w lutym za miesiąc styczeń 2020 roku, nawet jeżeli w miesiącu styczniu nie dokona dostawy z załącznika nr 15.

Obowiązkowy split payment od listopada – Dla kogo? Jakie limity? Sprawdź!
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disquss. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disquss zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disquss. O szczegółach przetwarzania danych przez Disquss dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Twój znajomy zakłada firmę Blog banner
Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online Księgowość Internetowa i biuro rachunkowe online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Ikona - wygodnie

Nowoczesna

Ikona - rzetelnie

Rzetelna

Ikona - księgowość

Księgowość