Zwolnienie z ZUS jako pomoc publiczna – co to oznacza dla firm?

zwolnienie ze składek ZUS to pomoc publiczna

Otrzymałeś zwolnienie ze składek ZUS? Co to oznacza, że jest to pomoc publiczna?

Pandemia COVID-19 umożliwiła wszystkim przedsiębiorcom możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji, subwencji, dofinansowania a nawet zwolnienia z opłacania należności publicznoprawnych. Właśnie jednym z tego typu przywilejów była możliwość wystąpienia do ZUS z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek ZUS, w całości lub w części, za miesiące marzec-maj 2020 r. Niektóre ulgi dla firm stanowią pomoc publiczną, inne nie kwalifikują się pod tę pomoc. Co to oznacza dla firm?

Co to jest pomoc publiczna?

Pomoc publiczna jest to przyznanie w jakiejkolwiek formie pomocy pojedynczemu podmiotowi lub grupie podmiotów. Środki na jej przyznanie pochodzą ze źródeł państwowych bezpośrednio lub za pośrednictwem różnych instytucji.

Bez względu na rodzaj i charakter pomocy publicznej stanowi ona wymierną korzyść dla przedsiębiorcy.

Zwolnienie z ZUS jako pomoc publiczna

Zgodnie z zapisami ustawy zwanej potocznie tarczą antykryzysową część przyznanych ulg i przywilejów jest traktowana jako pomoc publiczna. Zwolnienie z opłacania składek ZUS za miesiące marzec-maj 2020 r. zaliczają się do tej kategorii.

W informacji każdorazowo podana jest również wartość udzielonej pomocy zarówno w złotych jak i EURO.

Jakie są limity udzielonej pomocy publicznej?

Zgodnie z informacjami na stronie UOKiK limity pomocy publicznej w związku z pandemią COVID-19 mogą osiągać znacznie wyższe pułapy niż w normalnych okolicznościach. Łączna kwota pomocy nie może przekraczać 800 tys. EUR/120 tys. EUR/100 tys. EUR na przedsiębiorstwo:

  • 100 tys. EUR – gdy prowadzi działalności w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych,
  • 120 tys. EUR – gdy prowadzi działalność w sektorze rybołówstwa i akwakultury,
  • 800 tys. EUR – w pozostałych przypadkach.

Do limitu pomocy publicznej przyznanej w związku z COVID-19 nie wlicza się:

  • wartości pomocy de minimis, a do limitu pomocy de minimis nie wlicza się wartości pomocy w związku z COVID-19,
  • pomimo wyczerpania limitu pomocy de minimis, przedsiębiorca może ubiegać się o pomoc w związku z COVID-19,
  • pomimo wyczerpania limitu 800 tys. EUR, przedsiębiorca może ubiegać się o pomoc de minimis.

W takiej sytuacji należy pamiętać, że podawana przez nas informacja powinna dotyczyć środków już przyznanych a nie tych, które jeszcze nie zostały rozpatrzone. W przypadku pytań lub wątpliwości najlepiej kontaktować się zarówno z organem, do którego kierujemy wniosek o przyznanie wsparcia jak również z UOKiK. Zasady kumulacji pomocy publicznej w związku z COVID-19 znajdują się tutaj.

Decyzja odmowna z ZUS, jak ująć składki ZUS przedsiębiorcy?
▲ wróć na początek
UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa Księgowość Internetowa

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość