Trudna sytuacja gospodarcza spowodowana COVID-19 w dalszym ciągu jest tematem numer jeden. Część branż rozpoczęła już pracę uwzględniając nowe warunki spowodowane pandemią, ale są jeszcze takie sektory, które niestety nie mogą wrócić do prowadzenia działalności, albo ten powrót jest bardzo ograniczony. W różnych publikacjach pojawiły się informacje o planowanym przedłużeniu zwolnienia ze składek ZUS i kolejnych wypłatach świadczenia postojowego.
Jakie branże mogą skorzystać z dalszego wsparcia?
Z uwagi na brak oficjalnych informacji na stronach rządowych na temat projektowanych zmian można jedynie przeczytać w doniesieniach prasowych. Mówi się, że na pomoc może liczyć branża:
- turystyczna – agenci turystyczni, piloci wycieczek, przewodnicy,
- transportowa – transport osób,
- eventowa
Rodzaje przedłużonego wsparcia
W doniesieniach można przeczytać, że wsparcie będzie dotyczyło:
- zwolnienia ze składek ZUS na kolejne 3 lub 4 miesiące,
- kontynuacji wypłaty świadczenia postojowego.
Dodatkowo ta grupa przedsiębiorców będzie musiała się wykazać wysokim spadkiem dochodów bo aż o 80% w przypadku zwolnienia ze składek ZUS.
Natomiast w przypadku dalszej wypłaty świadczenia postojowego przedsiębiorcy wymienieni powyżej muszą albo prowadzić działalność gospodarczą sezonowo lub zawiesili swoją działalność przed 31 grudnia 2019 roku. Decydujące o przyznaniu przedłużonego wsparcia finansowego będzie posiadanie odpowiedniego kodu PKD, o których powinna mówić ustawa. Dopłaty miałyby obowiązywać z mocą wsteczną od 1 lipca 2020 r.
Co wiadomo na temat prac w Sejmie nad ustawą
Otóż na stronie internetowej, gdzie podawana jest informacja na temat harmonogramu posiedzeń Sejmu i tematów na nich omawianych brak jest oficjalnej wzmianki na ten temat. Zrealizowany porządek obrad w dniach 22-24 lipca 2020 r. nie zawiera informacji w tej kwestii.
Na wprowadzenie tych ulg potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej i być może jest to powód przedłużania się całego procesu i braku formalnych doniesień na stronach rządowych.
Z uwagi na brak oficjalnej publikacji projektu ustawy omówione propozycje zmian mają jedynie charakter informacyjny. O szczegółach poinformujemy po zamieszczeniu projektu ustawy na stronie Sejmu.