Jak rozliczyć zwrot prowizji otrzymanej przez pośrednika kredytowego?

zwrot prowizji otrzymanej przez pośrednika kredytowego

Trudnisz się pośrednictwem kredytowym? Sprawdź, w jaki sposób rozliczyć zwrot otrzymanej prowizji.

Forma zarobkowania w charakterze pośrednika kredytowego jest jedną z aktywności zawodowych, która jest rozliczana w taki sam sposób, jak każdy inny rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Czyli osiągane przychody będą rozliczane w oparciu o ustawę o podatku dochodowym, a kwestie związane z rozliczaniem podatku VAT należy analizować na bazie ustawy o VAT. W dzisiejszej publikacji będzie nas interesować sposób rozliczenia zwrotu prowizji dokonywanego przez pośrednika kredytowego.

Kiedy może dojść do zwrotu prowizji otrzymanej przez pośrednika?

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, do zwrotu prowizji dojdzie w sytuacji, gdy pobrana prowizja na skutek powstania różnego rodzaju okoliczności okaże się nienależna. Może to być przykładowo sytuacja, w której po podpisaniu umowy kredytowej nie dojdzie ona do skutku, nie zostanie wypłacony kredyt. W takiej sytuacji naliczona prowizja będzie do zwrotu, o ile została już wypłacona. Rodzi się pytanie, w jaki sposób potraktować taki zwrot prowizji na gruncie rozliczenia przychodów w podatku dochodowym.

Korekta przychodów w podatku dochodowym

Ustawy podatkowe są tak skonstruowane, że tylko w bardzo rzadkich przypadkach odnoszą się wprost do rozliczania konkretnych czynności związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o pośrednictwo kredytowe, to nie ma przepisów szczególnych dedykowanych tylko dla tej branży. Dlatego też zawsze w takim przypadku należy rozpatrywać zagadnienie na przepisach ogólnych poświęconych danej tematyce. W naszym przypadku będzie to kwestia dokonywania korekty przychodów. W ustawie o PIT jest tylko ogólne odniesienie:

  • jeżeli korekta jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, to cofamy się do okresu faktury pierwotnej,
  • jeżeli przyczyna korekty nie była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, to rozliczamy ją w okresie wystawienia faktury korygującej.

Kiedy korygować zwrot prowizji przez pośrednika kredytowego w podatku PIT?

Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety tak oczywista i jednoznaczna, jak by się mogło wydawać. Muszą być tutaj wzięte pod uwagę różne okoliczności w sprawie.

Punktem wyjścia powinno być ustalenie, czy jest może taki zapis w umowie nawiązującej współpracę, że prowizja może zostać rekalkulowana, czyli ponownie przeliczona na podstawie nowych danych lub powstania nowych okoliczności, które nie były znane na moment rozliczenia prowizji.

W takim przypadku można wnioskować, że przyczyną korekty nie była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, a więc korekta będzie rozliczona w okresie bieżącym. Jeżeli jednak ponowne przeliczenie miałoby związek z błędem rachunkowym znanym pierwotnie, to już w takim przypadku korekta powinna zostać ujęta w okresie wystawienia faktury pierwotnej.

Zwrot prowizji a podatek VAT

Na szczęście jeżeli chodzi o ustawę o podatku VAT, to zostało w niej wprost napisane, że usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych korzystają ze zwolnienia przedmiotowego w VAT (art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT). Oznacza to, że bez względu na limit osiągniętych przychodów, taka transakcja nie będzie objęta obowiązkiem rozliczenia podatku VAT, a więc również korygowanie rozliczeń nie wpływa na podatek. Jeżeli natomiast pośrednik kredytowy jest czynnym podatnikiem VAT i rozlicza usługi pośrednictwa, to wówczas obowiązują go ogólne zasady dotyczące korygowania wystawionych faktur i okresu ujmowania do rozliczeń w JPK_V7, zarówno w części ewidencyjnej i deklaracyjnej.

Podsumowanie

Pomimo iż przepisy dotyczące korygowania przychodów w podatku PIT w obecnym kształcie obowiązują już od jakiegoś czasu, to w dalszym ciągu przedsiębiorcy i księgowi, w sytuacjach mniej oczywistych zadają sobie pytanie, czy korekta jest ujęta we właściwym okresie rozliczeniowym. W przypadku pośrednictwa kredytowego rozstrzyganie na gruncie podatku VAT będzie zależało od tego, czy są świadczone tylko usługi pośrednictwa kredytowego, czy również wykonywane są czynności podlegające pod VAT. Jeżeli natomiast chodzi o podatek dochodowy, to przede wszystkim trzeba ustalić, czy przyczyna korekty była znana w momencie wystawiania faktury pierwotnej, czy też nie. Od tego będzie zależało księgowanie korekty faktury wstecz lub na bieżąco, w okresie jej wystawienia.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość