Formy opodatkowania

jaka forma opodatkowania ?

Osoba, która zakłada działalność gospodarczą, będzie podejmować wiele ważnych decyzji. Jedną z pierwszych jest wybór formy opodatkowania. Obecnie do wyboru jest pięć. Każda z nich ma wady i zalety. Nie będę ich omawiać szczegółowo, pisać o stawkach i procentach, bo to się zmienia. Omówię bardzo ogólnie, czym się charakteryzują. Karta podatkowa jest najprostszą formą opodatkowania, […]

Osoba, która zakłada działalność gospodarczą, będzie podejmować wiele ważnych decyzji. Jedną z pierwszych jest wybór formy opodatkowania. Obecnie do wyboru jest pięć. Każda z nich ma wady i zalety. Nie będę ich omawiać szczegółowo, pisać o stawkach i procentach, bo to się zmienia. Omówię bardzo ogólnie, czym się charakteryzują.

Karta podatkowa

  • jest najprostszą formą opodatkowania, ale nie każdy przedsiębiorca może z niej skorzystać. Przeznaczona jest głównie dla rzemieślników świadczących usługi bezpośrednio dla ludności oraz drobnego handlu i gastronomii. Podatnik co miesiąc wpłaca kwotę określoną przez US.

Ryczałt ewidencjonowany

  • księgowanie ryczałtu jest uproszczone, ale nie każdy może z niego skorzystać. Podatnik prowadzi ewidencję, w której wykazuje przychody. Podatek płaci się od przychodów, dlatego nie zawsze ta forma jest opłacalna (np. przy wysokich kosztach działalności firmy).

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów

  • określana inaczej jako „zasady ogólne” jest najpowszechniejszym w Polsce sposobem rozliczania się małego przedsiębiorcy. Podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy między przychodem (wpływami od klientów) a kosztami prowadzenia działalności. Przychody i koszty wpisujemy do ewidencji o takiej właśnie nazwie.

Podatek liniowy 

  • jest odmianą zasad ogólnych. Wymaga prowadzenia KPiR, ale dochody są opodatkowane liniowo bez względu na wysokość dochodu. Nie jest dostępna dla każdego, nie zawsze jest opłacalna. Podatnik nie może rozliczać się z małżonkiem i korzystać z ulg w rozliczeniu rocznym.

Pełna księgowość

  • to podatek dochodowy od osób fizycznych i osób prawnych ustalany według ewidencji prowadzonych zgodnie z ustawą o rachunkowości. Ustalenie dochodu jest skomplikowanym procesem, wiążącym się z obowiązkiem prowadzenia przez firmę ksiąg rachunkowych oraz stosowania się do wielu skomplikowanych zasad ustalania dochodu oraz kwalifikowania kosztów.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe Biuro Rachunkowe

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.