Krajowy system e-faktur

Samofakturowanie w Krajowym Systemie E-Faktur

Do wystawienia faktury w trybie samofakturowania w KSeF konieczne są te same uprawnienia co w przypadku faktury standardowej oraz fakt nadania roli samofakturowania przez podmiot występujący w roli sprzedawcy.

KSeF w pigułce – kluczowe informacje o KSeF w formie video:

Kto może wskazać podmioty uprawnione do samofakturowania?

  • bezpośrednio uprawnić nabywcę do wystawiania faktur KSeF w drodze samofakturowania,
  • upoważnić do nadawania uprawnień w KSeF inne osoby (możemy je nazwać “prawą ręką” sprzedawcy), które będą uprawniać nabywców do wystawiania faktur w drodze samofakturowania.

Nabywcy, którzy dostali uprawnienia do samofakturowania w KsEF od sprzedawcy mogą uprawniać kolejne osoby do samofakturowania na rzecz sprzedawcy (możemy je nazwać “prawą ręką” nabywcy)..

Przedsiębiorca – uprawnienia bezpośrednie

Przedsiębiorca – sprzedawca może nadać uprawnienie do samofakturowania wskazanemu nabywcy. Będzie on uprawniony do wystawiania faktur w imieniu sprzedawcy.

Przykład 1

Pan Kamil świadczy usługi informatyczne dla pani Magdy. Przedsiębiorcy mają podpisaną umowę o samofakturowaniu. Pan Kamil może nadać w KSeF uprawnienie pani Magdzie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania (rolę samofakturującego).

Osoba fizyczna uprawniona przez sprzedawcę

Osoba fizyczna uprawniona przez sprzedawcę w zakresie nadawania uprawnień w KSeF (jego “prawa ręka”), może wskazywać podmioty/osoby, które jako nabywcy mogą wystawiać faktury w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy.

Przykład 2

Pan Kamil nadał uprawnienia do nadawania uprawnień w KSeF dla pani Izabeli. Pani Izabela może wskazać nabywcę, który będzie uprawniony do samofakturowania w imieniu i na rzecz pana Kamila.

Kto może wystawiać faktury w drodze samofakturowania w KSeF?

Sprzedawca uprawniający nabywcę do samofakturowania będzie musiał nadać nabywcy to uprawnienie w KSeF. Faktury w ramach tej procedury będą mogły być wystawiane bezpośrednio przez nabywcę lub przez podmioty/osoby uprawnione przez niego do wystawiania faktur w KSeF.

Nabywca – uprawnienia bezpośrednie

Faktury w ramach samofakturowania może wystawić nabywca, uprawniony przez sprzedawcę (patrz. przykład 1.)

Osoba fizyczna uprawniona przez samofakturującego (nabywcę)

Osoba fizyczna uprawniona przez nabywcę (samofakturującego) do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania w imieniu sprzedawcy – jeśli przedsiębiorca nadający uprawnienia (nabywca) ma z danym sprzedawcą umowę w sprawie samofakturowania.

Przykład 3

Pani Magda, która nabywa usługi od pana Kamila ma z nim zawartą umowę w sprawie samofakturowania. Pani Magda (która ma uprawnienia do samofakturowania w KSeF od pana Kamila) nadała uprawnienia do wystawiania faktury w KSeF dla pani Pauliny. Oznacza to, że pani Paulina może wystawiać faktury w drodze samofakturowania w imieniu pana Kamila (sprzedawcy) dla pani Magdy.

Podmiot (i osoby przez niego wskazane) uprawnione przez nabywcę

Podmiot uprawniony przez nabywcę do wystawiania faktur, automatycznie posiada uprawnienie do wystawiania faktur w procedurze samofakturowania. Dany podmiot może ponadto nadać uprawnienia do wystawiania faktur konkretnym osobom.

Przykład 4.

Pani Magda jest uprawniona do samofakturowania na rzecz pana Kamila, który świadczy dla niej usługi programistyczne. Pani Magda nadała uprawnienia do wystawiania faktur dla biura rachunkowego IFIRMA. Z kolei biuro rachunkowe, nadało uprawnienia do wystawiania faktur dla swojego pracownika; pani Kasi. Oznacza to, że pani Kasia może wystawiać faktury w procedurze samofakturowania na rzecz pana Kamila dla pani Magdy.

Sprzedawca będzie miał w systemie KSeF dostęp do faktur wystawionych przez nabywcę w ramach procedury samofakturowania. Nie ma konieczności przekazywania sprzedawcy nr KSeF wystawionych faktur.

Dorota Łesak

Księgowa i autorka tekstów. Jako księgowa w ifirma.pl każdego dnia zapewnia fachowe wsparcie swoim klientom – małym firmom usługowym i handlowym. Pomiędzy codziennymi obowiązkami dzieli się na blogu ifirma.pl swoim ośmioletnim doświadczeniem i wiedzą dotyczącą tematów księgowo-podatkowych.

Najnowsze artykuły

Podatek Belki — czy zostanie zniesiony?

W Ministerstwie Finansów obecnie są prowadzone prace nad zniesieniem podatku od zysków kapitałowych, czyli podatkiem…

6 godzin temu

Placówka oświatowa – w jaki sposób można założyć, taką działalność? Rozliczenia względem ZUS i US

Zastanawiasz się jak założyć placówkę oświatową? W dzisiejszym artykule napiszemy kilka słów na temat takich…

7 godzin temu

Analiza sentymentu z wykorzystaniem AI. Jak pomaga wprowadzić zmiany w biznesie?

W dobie cyfrowej transformacji firmy mają dostęp do niespotykanej dotąd ilości danych na temat swoich…

9 godzin temu

Wizualne przekazywanie emocji: moc obrazów w marketingu cyfrowym

Ludzie od zarania dziejów wykorzystywali obrazy w swojej komunikacji. Czy to malowidła w jaskiniach tworzone…

10 godzin temu

Wpłata na ZFŚS do 31 maja – kogo dotyczy?

Zastanawiasz się kogo dotyczy przekazywanie wpłat na ZFŚS do 31 maja? W dzisiejszym artykule odpowiemy…

4 dni temu

Dziedziczenie spółki z o.o. – jakie są zasady dziedziczenia udziałów w spółce?

Zasada stanowi, że udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością podlegają dziedziczeniu jak każdy inny składnik…

4 dni temu