Dodatek solidarnościowy 2020 – dla kogo oraz ile wynosi?

dla kogo dodatek solidarnościowy?

Dodatek solidarnościowy to projekt wsparcia dla osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią COVID-19.

Dodatek solidarnościowy to projekt wsparcia dla osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym epidemią COVID-19.

Dodatek solidarnościowy – ile będzie wynosił?

Jest to rozwiązanie na okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym zostanie złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego.

Przykład: Jeśli wniosek o zasiłek zostanie złożony w lipcu, oznacza to, że dodatek będzie przysługiwał za 2 miesiące. Złożenie wniosku w sierpniu oznacza, że dodatek będzie przysługiwał za jeden miesiąc.

Uwaga!

Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania zasiłku solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.

Uwaga!

Wnioski będzie można składać nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone po dniu 31 sierpnia 2020 r. pozostaną bez rozpatrzenia.

Zasiłek solidarnościowy dla kogo?

Projekt ustawy jasno wyznacza warunki uzyskania wsparcia. Dodatek przysługiwał będzie osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli: są obywatelami Polski,posiadają prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, są cudzoziemcami legalnie przebywającymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, uprawnionymi do wykonywania pracy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Uprawnionym zgodnie z projektem będzie pracownik, który podlegał pod ubezpieczenia społeczne co najmniej 90 dni w 2020 roku i któremu pracodawca po 31 marca przedłożył wypowiedzenie, bądź którego umowa na czas określony dobiegła końcowi.

Dodatek solidarnościowy a zasiłek dla bezrobotnych

Jest to niezwykle ważne zagadnienie. W okresie pobierania dodatku solidarnościowego osobom uprawnionym nie będą wypłacane zasiłki dla bezrobotnych oraz stypendia przyznane na mocy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Jeśli osobie bezrobotnej zostanie wypłacony zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium, o których mowa, wówczas dodatek solidarnościowy wypłacany będzie w wysokości różnicy pomiędzy wypłaconym dodatkiem a zasiłkiem lub stypendium. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium.

Uwaga!

Projekt ustawy zastrzega, że może zostać określony dłuższy czas przysługiwania świadczenia solidarnościowego, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy.

dodatek solidarnosciowy

Dodatek solidarnościowy – najważniejsze informacje
 

Całość projektu do przeczytania: tutaj.

▲ wróć na początek

Dodatek solidarnościowy – najważniejsze pytania:

? Dodatek solidarnościowy – co to takiego?

Jest to projekt wsparcia dla osób które straciły źródło przychodu z uwagi na sytuację gospodarczą związaną z koronawirusem.

? Kiedy będzie obowiązywał dodatek solidarnościowy?

Rozwiązanie to wprowadzono na okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r.

? Czy w okresie pobierania dodatku solidarnościowego będą wypłacane również zasiłki dla bezrobotnych?

Nie – pobierając dodatek solidarnościowy osoby uprawnione nie będą otrzymywały zasiłku dla bezrobotnych.

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Wygodne
integracje i ułatwienia

Sprawdź wszystkie integracje

Program do faktur ifirma.pl w prosty sposób zintegrujesz z Allegro i popularnymi platformami e-commerce, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.

Ifirma.pl łączy się również z urządzeniami fiskalnymi oraz pozwala na eksport przelewów do banku i zatwierdzanie ich jednym kodem, co znacznie usprawnia codzienną pracę i samodzielne księgowanie.

Dzięki integracji z bazą GUS ułatwiamy też wystawianie faktur - wystarczy, że wpiszesz NIP kontrahenta, a reszta danych uzupełni się automatycznie.