JPK_V7K i JPK_V7M – nowe struktury JPK_VAT

Jednolity Plik Kontrolny składany jest co miesiąc, wyłącznie w wersji elektronicznej przez przedsiębiorców. Obowiązek przesłania plików kontrolnych w formacie JPK wprowadzono w 2018 roku i obowiązuje wszystkich – zarówno duże podmioty jak i mikroprzedsiębiorstwa. Wśród obowiązujących struktur znaleźć aktualnie możemy między innymi JPK_KR, JPK_MAG, JPK_PKPIR czy też JPK_VAT. Kolejne warianty czyli JPK_V7K i JPK_V7M wejdą w życie już niebawem – dowiedz się niezbędnych informacji na ich temat!

JPK_VAT – jak działa do tej pory?

Aktualnie obowiązek składania rejestrów sprzedaży i zakupów VAT w formie pliku JPK dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT. Przedsiębiorcy, zobowiązani są składać plik JPK_VAT za okresy miesięczne, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie są zobowiązani oprócz przesyłania plików JPK również do składania deklaracji VAT_7 za okres kwartalny. Jednak Ministerstwo Finansów, przygotowało zmiany w tej kwestii.

Nowe struktury JPK_V7M i JPK_V7K – zapowiedź zmian oraz konsultacje

Ministerstwo Finansów prowadziło konsultacje podatkowe dotyczące nowych struktur – JPK_V7M i JPK_V7K – czyli nowych plików JPK dla przedsiębiorców którzy rozliczają się miesięcznie oraz kwartalnie. Docelowo, planowana była zmiana i zastąpienie obecnie stosowanych deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K nowymi plikami JPK_VAT.

MF przygotowało nowe struktury JPK na podstawie projektu rozporządzenia z dnia 29 lipca 2019.

Przebieg prac legislacyjnych nad projektem można było śledzić tutaj.

Swoje uwagi odnośnie nowych plików JPK_VAT, przedsiębiorcy mogli kierować w formie elektronicznej na adres: sekretariat.pt@mf.gov.pl maksymalnie do 16 sierpniaubiegłego roku.

Co wiemy na temat struktur JPK_V7M i JPK_V7K w 2020?

Po konsultacjach ustalono, że deklaracje VAT-7, VAT-7K i JPK_VAT zastąpi dokument jakim będzie tzw. JPK_VDEK. Znajdą się w nim informacje z deklaracji i ewidencji VAT. Ostatecznie potwierdzono zmiany w Ustawie z 4 lipca 2019 roku zmieniającej ustawę o podatku VAT między innymi w tym obszarze – która została opublikowana w Dz. U. 2019 poz. 1520.

Aktualnie wiemy już praktycznie wszystko, a niedawno omawiane zmiany niebawem zaczną obowiązywać !

Od kiedy obowiązkowy będzie JPK_V7M i JPK_V7K

Wprowadzenie zmian przewidziane jest na dzień 1 października 2020 roku.

▲ wróć na początek

Popularne posty:

UWAGA

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress oraz Disqus. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane wyłącznie w celu opublikowania komentarza na blogu. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. Dane w systemie Disqus zapisują się na podstawie Twojej umowy zawartej z firmą Disqus. O szczegółach przetwarzania danych przez Disqus dowiesz się ze strony.
BezpiecznaKsiegowoscPan

Bezpieczna księgowość bez wychodzenia z domu

jesteś w stałym kontakcie telefonicznym i mailowym z dedykowaną księgową

*zapomnij o papierkowej robocie, wystaw faktury i zaksięguj koszty w aplikacji ifi

IFIRMA nowoczesna rzetelna księgowość #zostanwdomu

ZLECAM KSIĘGOWOŚĆ
Przetestuj nasz program do faktur
bez zobowiązań