Polski ład

Jak Rozporządzenie zaliczkowe wpłynęło na ulgę dla klasy średniej?

rozporządzenie zaliczkowe a ulga dla klasy średniej

Rozliczasz ulgę dla klasy średniej? Sprawdź, jaki wpływ na ulgę dla klasy średniej ma Rozporządzenie zaliczkowe.

Ulga dla klasy średniej w Polskim Ładzie wprowadziła sporo zamieszania w sposobie naliczania wynagrodzeń pracowników. Z tymi problemami mierzą się pracodawcy począwszy od 1 stycznia 2022 roku. Dodatkowo od 8 stycznia 2022 r. zaczęło obowiązywać tzw. Rozporządzenie zaliczkowe. W dzisiejszej publikacji sprawdzimy, jaki wpływ na ulgę dla klasy średniej ma wspomniane Rozporządzenie zaliczkowe.

Czy zawsze należy stosować ulgę dla klasy średniej?

Co do zasady ulga dla klasy średniej jest stosowana z mocy prawa. Pracodawca ma określone obowiązki wynikające z ustawy i musi ich przestrzegać.

Pracownik ma prawo złożyć rezygnację ze stosowania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego. Sprawdźmy jednak, co zmieniło Rozporządzenie zaliczkowe w tej kwestii.

Rozporządzenie zaliczkowe – Jak wpłynęło na ulgę dla klasy średniej?

Rozporządzenie zaliczkowe zaczęło obowiązywać od 8 stycznia 2022 r. Płatnicy są obowiązani stosować się do zawartych w nim regulacji do wszystkich wypłat dokonanych od 1 stycznia 2022 r. W dużym uproszczeniu zaliczka na podatek dochodowy obliczona według zasad Polskiego Ładu nie może być wyższa od zaliczki obliczonej według stanu prawnego na 31.12.2021 r., a więc według starych zasad. Pracodawca odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy w mniejszej wysokości. W związku z powstałą sytuacją złożenie wniosku o niestosowanie ulgi dla klasy średniej w takim przypadku nie zawsze będzie skuteczne.

Kto może zrezygnować ze stosowania Rozporządzenia zaliczkowego?

Istnieje ograniczone grono osób, które mogą złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu poboru zaliczek określonego w Rozporządzeniu. Taka możliwość może dotyczyć przykładowych sytuacji:

  1. Pracownik zatrudniony na dwóch etatach w różnych firmach, może złożyć wniosek o niestosowanie rozporządzenia do firmy, która nie uwzględnia kwoty wolnej w zaliczce.
  2. Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem według skali podatkowej i zatrudniony na etacie.
  3. Emeryt lub rencista zatrudniony na etacie.

Podsumowaniee

Jak widać nie zawsze złożenie wniosku do pracodawcy o niestosowanie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku będzie skuteczne. Jednak nie mają na to wpływu ani pracownicy, ani pracodawcy. Jaki będzie finalny efekt takich działań okaże się dopiero na etapie składania zeznań rocznych za 2022 w 2023 roku.

  rozporządzenie zaliczkowe infografika  
Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość