Polski ład

Czy można zrezygnować z ulgi dla klasy średniej w trakcie roku?

rezygnacja z obliczania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku

Osiągasz przychody, które mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej? Sprawdź, czy można zrezygnować z rozliczania ulgi w trakcie roku.

Polski Ład wprowadza bardzo dużo zmian, szczególnie jeżeli chodzi o podatek dochodowy od osób fizycznych. Piszemy sporo artykułów na ten temat, żeby jeszcze przed końcem roku była możliwość zapoznania się z nimi. Wprowadzonych zostało szereg nowych przepisów, które szczególnie na początku mogą być nie do końca zrozumiałe i rodzić pytania. Dzisiaj dowiemy się, czy można w trakcie roku zrezygnować z ulgi dla klasy średniej.

Pamiętaj!


 

Nie musisz wiedzieć wszystkiego. Zaufaj ekspertom z ifirma.pl, którzy ze zmianami przepisów są zawsze na bieżąco.


 

Załóż darmowe konto i deleguj swoją księgowość specjalistom.


Zakładam konto

Kto może skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Z ulgi dla klasy średniej może skorzystać jedynie wybrana grupa osób. Znajdą się w niej pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, ulga nie obejmuje umowy zlecenia i umowy o dzieło. Jeżeli chodzi o przedsiębiorcę, to skorzystają z niej jedynie osoby, które wybiorą opłacanie podatku dochodowego według skali podatkowej.

Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej w trakcie roku – czy to możliwe?

Rezygnacja z obliczania ulgi dla klasy średniej w trakcie roku jest więc jak najbardziej możliwa, ale jedynie na wniosek pracownika, nie może o tym zdecydować pracodawca.

Z założenia z ulgi skorzystają podatnicy, których przychody mieszczą się w ustawowych limitach:

 • miesięcznych od 5.701 zł do 11.141 zł,
 • rocznych od 68.412 zł do 133.692 zł.

Z mocy ustawy pracodawca ma obowiązek obliczenia i zastosowania ulgi dla klasy średniej, jeśli przychody pracownika osiągną pułapy miesięczne wskazane w przepisach.

Pamiętajmy, że w przypadku ulgi dla klasy średniej nie sumuje się przychodów narastająco. O zastosowaniu ulgi będzie decydował jedynie miesięczny limit przychodów, bez względu na ilość dokonywanych wypłat. Zaniechanie obliczania ulgi dla klasy średniej jest możliwe dopiero wówczas, kiedy pracownik złoży pracodawcy odpowiedni wniosek o odstąpienie od obliczania ulgi.

Przedsiębiorca, który w prowadzonej działalności gospodarczej jest opodatkowany na zasadach ogólnych według skali podatkowej, kwotę ulgi dla klasy średniej będzie obliczać od kwoty przychodów osiąganych narastająco, a nie miesięcznie, jak ma to miejsce w przypadku pracowników.

Rozliczanie ulgi dla klasy średniej w trakcie roku podatkowego jest fakultatywne, a więc również przedsiębiorca będzie mógł zaczekać z jej rozliczeniem do zeznania rocznego lub jeżeli zaczął ją obliczać, zrezygnować z tego w trakcie roku podatkowego.

Najważniejsze pytania

 1. 🔸Ulga dla klasy średniej - kto z niej skorzysta?

  Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę i przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej.

 2. 🔸Rezygnacja z ulgi dla klasy średniej - kto i kiedy może to zrobić?

  Z ulgi dla klasy średniej można zrezygnować w dowolnym momencie roku, jedynie na wniosek pracownika, nie pracodawcy.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl
Komentarze czytelników
 1. 30 grudnia 2021 o 23:32
  Pulina

  Czy licząc górny limit dla ulgi dla klasy średniej muszę sumować przychód z tytułu umowy o pracę oraz przychód z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym?
  Jeśli z działalności opodatkowanej liniowo nie mogę korzystać z tej ulgi to rozumiem, że przy rozliczeniu rocznym i sprawdzaniu czy przysługuje mi ulga dla klasy średniej biorę pod uwagę tylko kwotę brutto z umowy o pracę?
  Bardzo proszę o interpretację.
  Z góry dziękuję

 2. 31 grudnia 2021 o 20:56
  Nazwiński

  Czy pracodawca może wywierać jakieś naciski na rezygnację z ulgi (Papiery już krążą do podpisania, choć jeszcze nawet nie widziałem nowo-ładowej wypłaty.)? I czy rezygnacja z ulgi się opłaca pracownikowi, który może raz na 5 wypłat ma wynagrodzenie 4080 zł netto, a tak przeważnie gdzieś w okolicach 3800+ netto (czyli nawet nie ma pewności czy się załapie na dolny pułap ulgi chyba, że dostanie podwyżki przynajmniej 170 zł brutto miesięcznie. Po nowym roku.

 3. 4 stycznia 2022 o 08:39
  Robert

  Czy jak zrezygnuje z ulgi dla klasy średniej w rozliczeniu miesięcznym składając wniosek o niepomniejszanie dochodu o tą ulgę u pracodawcy to czy w przypadku gdy będzie mi się ona należała ze względu na dochód będzie ona uwzględniona w rozliczeniu rocznym?

 4. 10 stycznia 2022 o 15:09
  Dt

  tak, jak napisano w artykule, ulga dotyczy dgosp. na skali podatkowej nie liniowców

Dodaj komentarz

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

Mobilnie. Wszędzie

Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

Mobilnie