Nowe zasady obliczania składki zdrowotnej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Zgodnie z przepisami przejściowymi okres do naliczania składek zdrowotnych po nowemu będzie liczony tak naprawdę od 1 lutego 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku. Sprawdźmy, w jaki sposób powinni opłacać składkę zdrowotną przedsiębiorcy, którzy będą rozpoczynali prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie 2022 roku i wybiorą opodatkowanie podatkiem według skali podatkowej.
Składka zdrowotna dla przedsiębiorcy, który wybrał skalę podatkową
Przedsiębiorca, który do rozliczania podatku dochodowego wybrał skalę podatkową będzie po zmianach opłacał składkę zdrowotną na takich samych zasadach, jak pracownicy. W podstawie do naliczenia składki znajdzie się faktycznie osiągnięta kwota przychodu w działalności gospodarczej, a nie kwoty 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, jak to obowiązuje jeszcze do końca 2021 roku. Zapłata składki zdrowotnej na starych zasadach nie była problematyczna dla osób, które rozpoczynały prowadzenie firmy w trakcie roku. Płaciły one, tak samo jak pozostali przedsiębiorcy składkę zdrowotną w zryczałtowanej wysokości.
Składka zdrowotna za pierwszy miesiąc prowadzenia działalności w Polskim Ładzie
Z założenia składka zdrowotna przy skali podatkowej opłacana jest od kwoty osiągniętego dochodu. Jak jednak należy postąpić, gdy tego dochodu nie było za poprzednie miesiące? Otóż ustawodawca przewidział również takie sytuacje. Jeżeli przedsiębiorca osiągnie dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę lub poniesie stratę podatkową, to w takich przypadkach składka zdrowotna będzie naliczana od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Nie jest jeszcze doprecyzowane w przepisach, czy powinna być brana pod uwagę kwota minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w 2022 roku, czy to co ma obowiązywać w 2023 roku. Miejmy nadzieję, że zostanie niedługo wprowadzona stosowna poprawka, która wyjaśni tę kwestie.