Polski ład

Brak dochodów lub strata z działalności a składka zdrowotna

składka zdrowotna a strata z działalności lub brak dochodów

Wybrałeś zasady ogólne opodatkowania dochodów? Sprawdź, jaką zapłacisz składkę zdrowotną jeżeli nie będziesz miał dochodów lub poniesiesz stratę w trakcie roku podatkowego.

Zmiana sposobu naliczania składki zdrowotnej w działalności gospodarczej rodzi wiele pytań. Jednym z dylematów, jaki mogą mieć przedsiębiorcy może dotyczyć sytuacji, w której firma odnotowuje brak dochodów lub ponosi stratę. W dzisiejszej publikacji będziemy się odnosić właśnie do takich okoliczności.

Składka zdrowotna w Polskim Ładzie dla przedsiębiorcy na PKPiR

W działalności osób fizycznych pojęcie dochodu lub straty pojawia się w kontekście przedsiębiorców, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów według skali podatkowej lub podatkiem liniowym.

Brak dochodów lub strata z działalności a składka zdrowotna

W Polskim Ładzie zostały zapisane założenia, w jaki sposób powinna być naliczana podstawa do składki zdrowotnej, jeżeli wystąpią następujące okoliczności:
 1. Przedsiębiorca nie osiągnie dochodu.
 2. Dochód będzie niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, w 2022 roku jest to kwota 3.010 zł.
 3. Przedsiębiorca poniesie stratę w działalności gospodarczej – kwota kosztów uzyskania przychodów będzie wyższa od kwoty przychodów.

Zgodnie z przyjętymi przepisami w przypadku opisanych powyżej sytuacji, w podstawie do naliczenia składki zdrowotnej znajdzie się kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Wysokość miesięcznej składki zdrowotnej w 2022 roku:
Brak dochodu
Dochód poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę
Strata podatkowa
Kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę – 3.010 zł w 2022 roku
270,90 zł
270,90 zł
270,90 zł

Jak widać ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji, w której przedsiębiorca nie miałby obowiązku zapłaty składki zdrowotnej, nawet jeżeli nie osiąga dochodów lub ponosi stratę.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

5 komentarzy

 1. pbialk

  No dobra, a co w przypadku osoby który oprócz JDG pracuje na etacie? Czy musi zapłacić dodatkowo te 270,90 mimo, że i tak jego pracodawca odprowadza pełną składkę z tytułu etatu?

 2. Krzysztof

  Przy przewidywanym braku dochodów działalność można zawiesić, stałe koszty można dalej naliczać, składka zdrowotna już nie obowiązuje, a ubezpieczenie działa jeszcze przez miesiąc.

 3. emeryt

  Mam rentę i od niej płacę składkę zdrowotną i po raz drugi płacę z działalności.
  Korzystam ze świadczeń zdrowotnych pojedynczo a nie w dwóch osobach.
  Jak tego uniknąć???
  Tak żartem to w czasie pobytu w szpitalu czy przychodni nie widziałem zdublowanej opieki czy staranności.

 4. eme

  a co to ma za znaczenie, jak ktoś zarabia tylko na etacie np 100 000 zł a Ty masz rente i 5 zlecen i 3 firmy ale lacznie masz 5 000 to i tak duzo mniej placisz od tej jednej UOP. to chcialbys miec 9x lepsza opieke od niego?

 5. Bożena

  A co ma powiedzieć emerytka otrzymująca na rękę ok. 1600 zł emerytury i prowadząca drobną własną
  działalność gospodarczą, która w ostatnich 2 latach
  przynosi dochód rzędu 400-450 zł miesięcznie i z tej kwoty ma płacić drugą składkę zdrowotną 270 zł…..

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość