Polski ład

Ulga dla klasy średniej – przewodnik dla podatnika

ulga dla klasy średniej przewodnik

Zastanawiasz się o co chodzi z ta ulga dla klasy średniej? Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na ten temat.

Z uwagi na liczne kontrowersje, jakie powstały wokół rozliczania ulgi dla klasy średniej, Ministerstwo Finansów wydało przewodnik, w którym opisuje, w jaki sposób ulga jest rozliczana i odpowiada na niektóre pytania z nią związane. W dzisiejszej publikacji poruszymy najważniejsze wątki związane z tym tematem.

Kto może skorzystać z ulgi dla klasy średniej?

Z ulgi dla klasy średniej mogą skorzystać:

 1. Osoby pracujące na etacie.
 2. Przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie swoich dochodów według skali podatkowej.

W przepisach wprowadzone zostały limity kwotowe w ramach, których możliwe jest rozliczenie ulgi, które wynoszą od 68.412 zł do 133.692 zł. Limit przychodów ustalany jest inaczej w przypadku pracowników i przedsiębiorców.

Jak oblicza się ulgę dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej będzie liczona inaczej w trakcie roku podatkowego i inaczej w zeznaniu rocznym.

Miesięczne wyliczanie ulgi:

Ulga dla klasy średniej - przewodnik dla podatnika
Roczne wyliczanie ulgi:
 Ulga dla klasy średniej - przewodnik dla podatnika 

W swoim przewodniku MF zaprezentowało symulację wyliczenia zaliczki przy wynagrodzeniu miesięcznym 6.000 zł i 10.000 zł, którą prezentujemy poniżej:

Ulga dla klasy średniej - przewodnik dla podatnika

Ulga dla klasy średniej - przewodnik dla podatnika 

Wspólne rozliczenie roczne z małżonkiem – ulga dla klasy średniej

Małżonkowie będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej również we wspólnym rozliczeniu rocznym, pod warunkiem że spełnią wymagania ustawowe. Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi w przewodniku małżonkowie, którzy mają prawo do wspólnego opodatkowania mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej w dwóch wariantach:

 1. Każdy małżonek, pod warunkiem, że połowa rocznych przychodów małżonków mieścić w przedziale od 68.412 zł do 133.692 zł.
 2. Każdy małżonek indywidualnie jeżeli jego przychody mieszczą się w limitach j.w.

Zasada ta została zaprezentowana na przykładzie opisanym przez Ministerstwo Finansów w przewodniku:

 Ulga dla klasy średniej - przewodnik dla podatnika 

Ulga dla klasy średniej w pytaniach i odpowiedziach

Poniżej opisujemy niektóre z pytań, które pojawiły się w przewodniku MF:

 1. Czy wniosek o niestosowanie ulgi dla klasy średniej można złożyć w trakcie roku?
 2. Wniosek o niestosowanie ulgi można złożyć w dowolnym momencie w trakcie roku podatkowego. Pracodawca nie będzie stosował ulgi od następnego miesiąca po miesiącu złożenia wniosku.

 3. Czy jeżeli w trakcie roku podatkowego ulga dla klasy średniej nie będzie stosowana, to można z niej skorzystać w zeznaniu rocznym?
 4. Jeżeli dana osoba osiągnie limit przychodów, o którym jest mowa w przepisach będzie mogła skorzystać z ulgi dla klasy średniej w zeznaniu rocznym.

 5. Czy przedsiębiorca może skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 6. Tak, może skorzystać pod warunkiem, że jego przychody z działalności, po pomniejszeniu o koszty uzyskania przychodów, z wyłączeniem składek na ubezpieczenia społeczne, mieszczą się w limitach. Z ulgi skorzysta tylko przedsiębiorca, który opłaca podatek PIT według skali podatkowej.

 7. Czy pracujący senior, który korzysta z ulgi PIT-0 po przekroczeniu przychodów zwolnionych w kwocie 85.528 zł może skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 8. Tak, jeśli przychody zmieszczą się w limicie od 68.412 zł do 133.692 zł.

 9. Czy osoba, która pracuje na etacie i osiąga przychody z działalności gospodarczej może skorzystać z ulgi dla klasy średniej przy obliczaniu zaliczki w działalności gospodarczej?
 10. Tak, pod warunkiem, że przychody z pracy i z działalności gospodarczej licząc od początku roku podatkowego mieszczą się w limicie rocznym od 68.412 zł do 133.692 zł.

 11. Czy jeżeli małżonkowie osiągną roczne przychody odpowiednio 50.000 zł i 65.000 zł mogą skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 12. Nie, żaden z małżonków nie skorzysta z ulgi dla klasy średniej, ponieważ żaden z nich nie osiągnął wymaganych ustawą limitów.

 13. Czy jeżeli małżonkowie osiągną roczne przychody w kwotach 90.000 zł i 50.000 zł będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 14. Tak, ponieważ połowa ich łącznych przychodów z umowy o pracę (70.000 zł) mieści się w limicie przychodów uprawniających do ulgi.

 15. Jeżeli jeden z małżonków uzyskuje przychody roczne z działalności gospodarczej w kwocie 135.000 zł a drugi otrzymuje emeryturę w kwocie 10.000 zł, to czy w spólnym rozliczeniu rocznym będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej?
 16. Nie będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej. Żaden z małżonków nie spełnia założeń do skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Przychodów z emerytury nie uwzględnia się w limicie ulgi dla klasy średniej. Natomiast przychody drugiego małżonka przekraczają dopuszczalne limity.

 17. Jeden z małżonków uzyskał przychody w wysokości 140.000 zł a drugi nie osiągnął żadnych przychodów. Czy w takim przypadku małżonkowie będą mogli skorzystać z ulgi dla klasy średniej we wspólnym rozliczeniu rocznym?
 18. Tak, w takim przypadku małżonkowie skorzystają z ulgi dla klasy średniej, ponieważ połowa ich łącznych przychodów (70.000 zł) daje im prawo do ulgi dla klasy średniej.

Więcej pytań i odpowiedzi można znaleźć w przewodniku MF.

Podsumowanie

Pamiętajmy, że przedstawione w przewodniku wyjaśnienia nie mają charakteru wiążącego dla osób, które będą chciały skorzystać z rozliczenia ulgi dla klasy średniej w zeznaniu za 2022 rok. Rozczytywanie i analiza przepisów związanych z Polskim Ładem zajmie jeszcze na pewno sporo czasu. Po drodze mogą pojawiać się kolejne informacje również na ten temat, a my nie zapomnimy o tym poinformować.

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość