Biuro Rachunkowe

od 89 zł miesięcznie

 • Obsługa JPK – bez dopłat.
 • Pełna odpowiedzialność za dokumentację.
 • Wygodne dostarczanie dokumentów.

PORÓWNAJ CENY

Zleć swoją księgowość

Ulga na start – Firma bez ZUS w 2018

W styczniu Sejm uchwalił Konstytucję Biznesu, czyli pakiet 5 ustaw, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Wraz z nią wprowadzona została tzw. “ulga na start”, czyli zwolnienie początkujących przedsiębiorców ze składek ZUS. Sprawdź, na czym dokładnie będzie ona polegać i kto może z niej skorzystać.

„Ulga na start” została uchwalona w ramach ustawy Prawo przedsiębiorców i zakłada 6-miesięczne zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne dla nowych firm.

Zamiast standardowego ZUS-u przedsiębiorcy będą musieli opłacać jedynie składkę zdrowotną, która w 2018 r. wynosi 319,94 zł.

Przypomnijmy, że mały ZUS w 2018 r. wynosi 504,66 zł (bez dobrowolnej składki na ubezpieczenie chorobowe) lub 520,10 zł (ze składką na ubezpieczenie chorobowe). Z kolei duży ZUS wynosi odpowiednio 1.166,85 zł lub 1.232,16 zł.

Ulga na start – dla kogo?

Podobnie jak w przypadku tzw. „małego ZUS-u”, z „ulgi na start” będą mogli skorzystać początkujący przedsiębiorcy (osoby fizyczne), którzy:

 • po raz pierwszy rozpoczynają działalność gospodarczą,
 • podejmują działalność gospodarczą ponownie, po upływie co najmniej 5 lat (60 miesięcy) od wcześniejszej działalności

i nie będą jej świadczyć dla byłego pracodawcy (u którego pracowali w danym lub poprzednim roku kalendarzowym).

Art. 18. 1. Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.

Korzystanie z ulgi na start nie jest obowiązkowe. Każdy początkujący przedsiębiorca może zrezygnować z uprawnienia, dobrowolnie zgłaszając się do ubezpieczeń społecznych.

Ulga na start – od kiedy?

Proponowane rozwiązanie ma wejść w życie w pierwszej połowie 2018 r., dokładny termin nie jest jednak jeszcze znany. „Ulga na start” nie dotyczy osób, które założą działalność przed tym terminem.

Okres 6 miesięcy zwolnienia z ZUS należy liczyć od momentu wykonania pierwszej czynności związanej bezpośrednio z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej. Co ważne, po upływie 6 miesięcy przedsiębiorca będzie mógł korzystać z kolejnej ulgi, czyli tzw. małego ZUS-u.

Oznacza to, że okres ulg wydłuży się z 2 lat do 2,5 roku.

Firma bez ZUS – to warto wiedzieć

„Ulga na start” to bardzo dobra wiadomość dla przedsiębiorców, którzy chcą ograniczyć koszty związane z prowadzeniem działalności – szczególnie na samym początku, gdy trzeba ponieść wydatki związane z rozkręceniem biznesu (np. marketing, zakup sprzętu do pracy lub zakup towarów).

Warto jednak pamiętać, że przez okres sześciu miesięcy zwolnienia z opłacania składek ZUS przedsiębiorca nie będzie zgłoszony do ubezpieczenia społecznego. Oznacza to, że nie będzie mógł pójść na zwolnienie lekarskie ani odprowadzać kapitału na emeryturę.

Ponieważ Art. 18. 1. ustawy Prawo przedsiębiorców wyklucza przedsiębiorców, którzy zamierzają świadczyć usługi dla byłego pracodawcy (takie same, jakie świadczyli, gdy byli zatrudnieni na umowę o pracę), z ulgi nie będą mogły skorzystać osoby przechodzące z umowy o pracę na samozatrudnienie, czyli coraz bardziej popularne zatrudnienie w ramach umowy b2b.


To jednak nie wszystko, co nas czeka. Sprawdź 12 zmian w prawie dla przedsiębiorców, które wejdą w życie w 2018 r! Kliknij i dowiedz się więcej!


Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

W ifirma.pl
pełna obsługaJPK

Nowy rok, nowe obowiązki dla przedsiębiorców.

Poznaj zmiany podatkowe w 2018 r.:

Nie czekaj na ostatnią chwilę.

przeczytaj nasz poradnik


 • Witold Matulka

  PEWNEJ KWESTII NIE ROZUMIEM W ULDZE NA START,PRZEZ PÓŁ ROKU “PRZEDSIĘBIORCA NIE BĘDZIE ZGŁOSZONY DO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNEGO. OZNACZA TO,ŻE NIE BĘDZIE MÓGŁ PÓJŚĆ NA ZWOLNIENIE LEKARSKIE ANI ODPROWADZIĆ SKŁADEK NA FUNDUSZ EMERYTALNY”- CZY OZNACZA TO RÓWNIEŻ ,ŻE W RAZIE CHOROBY NIE MOŻNA SKORZYSTAĆ NIEODPŁATNIE Z LEKARZA I W RAZIE POTRZEBY ZE SZPITALA NIEODPŁATNIE?

  • Na indywidualne pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon. Dane do kontaktu podane są na stronie: https://www.ifirma.pl/kontakt

  • Joanna Paszkowska

   nie sadze.uprawnienia do swiadczen medycznych ida z ubezpieczenia zdrowotnego.chodzi tu raczej o to,ze nie moze wykazac zwolnienia nie nalezy mu sie zasilek z zus.

 • Piotr

  Czy w przypadku, gdy osoba jest zatrudniona na umowę o pracę, dodatkowo chce założyć działalność (pierwszą) i wykonywać usługi dla innych niż obecny pracodawca – ulga na start też będzie „dostępna”???

  • Na pytania użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon.

  • mki

   Jeśli osiągasz przynajmniej minimalne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę, masz zbieg tytułów do ubezpieczeń, więc składki na ubezpieczenie społeczne z działalności gospodarczej nie płacisz wcale, czyli tak jakbyś zawsze miał ulgę na start.

 • hhh

  No z tym zusem to jest problem z zaliczaniem lat do stażu emerytalengo. W zasadzie to żadna ulga, a pozbawianie ludzi prawa do minimalnej emerytury. Więc to tylko taka kiełbasa wyborcza, niby fajnie, a potem nagle ci mówią, że nie należy ci się emerytura. Jako przedsiębiorcy wiemy, że płacąc 1200zł miesięcznie cudów nie odłożymy i lata składkowe są ważne żeby dostać chociaż te 1000 brutto emerytury. Podobno tylko składki od podstawy 21000 (minimalnej pensji na etacie) liczą się do stażu pracy. Pytanie czy lepiej dołożyć te 400zł -> 9500zł i potem, żyć w stresie czy nam lat nie braknie, czy musieć nadpłacać żeby mieć jakiś sensowny kapitał, czyli nie 1200zł/mc, a płacić np. 2000zł/mc? Moim zdaniem nie warto kombinować i szkoda korzystać z tych pseudoulg.

 • Krzysztof Paczos

  Na stronie http://www.biznes.gov.pl przeczytałem:

  “Ulga na start może trwać maksymalnie 6 miesięcy kalendarzowych. Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności. Jeżeli dzień ten przypada pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, miesiąc ten wlicz do 6 miesięcy trwania ulgi. Jeśli działalność gospodarczą rozpoczniesz w trakcie miesiąca kalendarzowego, miesiąca tego nie wliczaj. Ulga trwa pełnych 6 miesięcy.
  Przykład
  Jan Kowalski rozpocznie działalność gospodarczą od 7.05.2018 r. Spełnia warunki do skorzystania z ulgi na start. Sześć miesięcy, za które nie będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, upłynie 30.11.2018 r.”

  Rozumiem więc, że jeśli działalność rozpocznę 2.05.2018, to faktycznie ulga trwa 7 miesięcy.
  Poza tym zastanawiam się, czy przez datę rozpoczęcia działalności rozumie się tu datę podaną w zgłoszeniu, czy datę osiągnięcia pierwszego przychodu. Tą drugą możliwość sugeruje zdanie: “Początek stanowi dzień faktycznego rozpoczęcia wykonywania działalności.”

Sprawdź ofertę,
którą mamy dla Ciebie

Biuro Rachunkowe

89zł/mc

ZAREJESTRUJ SIĘ