Blog ifirma.pl

Co to są transakcje kontrolowane?

|
Zastanawiasz się, co to są transakcje kontrolowane? Zachęcamy do przeczytania publikacji.

Transakcje kontrolowane - omówione zagadnienia:

Biuro rachunkowe - ifirma.pl

Procedury szczególne, jakie zostały opracowane i ujęte w przepisach podatkowych dotyczących cen transferowych, budzą wiele wątpliwości i trudności z właściwym ich zrozumieniem. W dzisiejszej publikacji spróbujemy zdefiniować pojęcie transakcji kontrolowanej w oparciu o ustawę o podatku dochodowym.

Ceny transferowe

Ceny transferowe są to ceny ustalane w przeprowadzanych transakcjach zawieranych pomiędzy podmiotami powiązanymi oraz podmiotami mającymi miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową (w tzw. rajach podatkowych).

Transakcje kontrolowane – co to jest?

Ustalanie cen transferowych odnosi się do transakcji kontrolowanych, które zostały zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych jako:

  • podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu,
  • warunki działań gospodarczych zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.

Dopiero spełnienie tych dwóch warunków łącznie pozwala uznać, że mamy do czynienia z transakcją kontrolowaną. Transakcję stanowi kombinacja różnorodnych elementów prowadzących do realizacji określonego celu gospodarczego, którego osiągnięcie jest kluczowe w całym procesie.

W ustawie został wskazany sposób wyceny transakcji kontrolowanej:

  • w przypadku pożyczki i kredytu – wartość kapitału,
  • w przypadku emisji obligacji – wartość nominalna,
  • w przypadku poręczenia lub gwarancji – suma gwarancyjna,
  • w przypadku przypisania dochodu (straty) do zakładu zagranicznego – wartość przypisanych przychodów lub kosztów,
  • w przypadku pozostałych transakcji – wartość właściwa dla danej transakcji kontrolowanej

Wartość transakcji kontrolowanej określa się na podstawie:

  • otrzymanych lub wystawionych faktur, lub
  • umów lub innych dokumentów – w przypadku gdy faktura nie została wystawiona lub
  • otrzymanych lub przekazanych płatności – w przypadku gdy nie jest możliwe określenie wartości na podstawie faktur lub umów.

Autor ifirma.pl

Małgorzata Jagusiak

Księgowa, specjalista do spraw rozliczeń podatkowych z wieloletnim doświadczeniem pracy w organach podatkowych. Przez kilka lat prowadziła własne biuro rachunkowe. Praca w sektorze prywatnym pozwoliła na zmianę perspektywy postrzegania obowiązujących przepisów podatkowych. Zdobyte doświadczenia pozwalają na łączenie wiedzy teoretycznej z wieloletnią praktyką w zawodzie.

Chętnie dzieli się posiadaną wiedzą z innymi, stara się ją przekazywać w dostępnej dla każdego formie. Z pasja poświęca się pisaniu artykułów o tematyce podatkowej. Częste zmiany przepisów wymagają otwartej głowy, kreatywności i dużej elastyczności, co jest dodatkowym atutem tej pracy, nie ma miejsca na nudę. Większość jej publikacji dotyczy rozliczeń z zakresu podatku dochodowego i podatku VAT, ale nie unika wyzwań z obszarów o innej tematyce.

Dodatkowo jest wykładowcą i szkoleniowcem z zakresu zagadnień o tematyce podatkowej. Ciągle podnosi swoje kwalifikacje, śledzi na bieżąco zmieniające się przepisy podatkowe, żeby przekazywać zawsze aktualne i sprawdzone informacje.

Z biurem rachunkowym IFIRMA masz i czas, i firmę

Już za 149 zł

miesięcznie

  • Pomagamy w przeniesieniu dokumentów i formalnościach
  • Przydzielamy dedykowaną księgową
  • Wygodnie dostarczasz dokumenty,
a księgowa rozlicza miesiąc i wysyła deklaracje
Myślisz o zmianie księgowego?

Zostaw swój numer telefonu, a my znajdziemy księgowego dla Ciebie.

    Najważniejsze pytania

    1. Transakcje kontrolowane - co to?

      Ustawa definiuje je jako podejmowanie działań o charakterze gospodarczym, w tym przypisywanie dochodów do zagranicznego zakładu, w przypadku których warunki zostały ustalone lub narzucone w wyniku powiązań.
    2. Jakie są przykłady transakcji kontrolowanych?

      To m.in. przekazanie mienia, wartości niematerialnych i prawnych lub świadczenie usług pomiędzy podmiotami powiązanymi.
    Dodaj komentarz

    Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

    Biuro rachunkowe - ifirma.pl

    Mobilnie. Wszędzie

    Z ifirma.pl masz księgowość w swoim telefonie. Wysyłaj dokumenty, sprawdzaj salda i terminy online, gdziekolwiek jesteś. Aplikację znajdziesz na najpopularniejszych platformach.

    Mobilnie