Czy przeniesienie firmy za granicę zmienia rezydencję podatkową?

przeniesienie firmy za granicę

Polska rezydencja podatkowa wiąże się z rozliczeniem w Polsce wszystkich swoich dochodów. Czy przeniesienie firmy za granicę zmienia rezydencję podatkową?

Rejestracja firmy za granicą a rezydencja podatkowa

Samo zarejestrowanie firmy za granicą, podczas gdy:

  • faktyczna działalność jest wykonywana w Polsce lub
  • przebywanie w Polsce trwa dłużej niż 183 dni (ok.6 miesięcy)

nie zmienia rezydencji podatkowej, a zatem w takiej sytuacji przedsiębiorca podlega pod polskie przepisy podatkowe w odniesieniu do wszystkich swoich przychodów.

Ponadto, polskiej rezydencji podatkowej nie zmienia również faktyczne wykonywanie działalności za granicą, jeżeli najbliższa rodzina przedsiębiorcy (współmałżonek i dzieci), czyli ośrodek interesów życiowych pozostaje w Polsce, nawet jeśli przedsiębiorca przebywa w Polsce krócej niż 183 dni.

O zmianie rezydencji podatkowej stanowi przede wszystkim przeniesienie ośrodka interesów osobistych (żona, dzieci) lub gospodarczych (główne źródło zarobków) do innego państwa. Przy czym, przy orzekaniu o rezydencji podatkowej w świetle polskich przepisów podatkowych, decydujące znaczenie ma kraj, w którym jest najbliższa rodzina. Gdy przedsiębiorca jej nie posiada – wtedy fiskus patrzy na miejsce interesów gospodarczych.

Przykład 1.

Pan Maciej będący kawalerem zarejestrował firmę na Cyprze, natomiast działalność faktycznie wykonuje w Polsce, w której spędza 10 miesięcy. Pan Maciej ma polską rezydencję podatkową, ponieważ nie dość, że w Polsce ma ośrodek interesów gospodarczych, to dodatkowo przebywa w kraju dłużej niż 183 dni w roku.

Przykład 2.

Pan Karol przeniósł firmę do Belgii i tam faktycznie wykonuje działalność przez 9 miesięcy w roku. Do Polski przyjeżdża co weekend i na święta do żony. Przeniesienie firmy za granicę nie zmieniło rezydencji podatkowej, ponieważ w Polsce mieszka żona pana Macieja (ośrodek interesów życiowych).

Przykład 3.

Pani Alicja, która jest programistką oraz nie ma męża i dzieci, zarejestrowała działalność w Czechach, gdzie wynajęła mieszkanie, w którym pracuje. W Polsce przebywa krócej niż 183 dni w roku. Można przyjąć, że zarejestrowanie firmy za granicą zmieniło rezydencję podatkową pani Alicji (utraciła polską rezydencję), ponieważ w Polsce przebywa krócej niż 183 dni, i nie ma w tym kraju silnych powiązań osobistych ani gospodarczych.

Przykład 4.

Pani Anna przeniosła firmę do Czech, gdzie faktycznie wykonuje działalność (jest aktywna gospodarczo). W Polsce przebywa dłużej niż 183 dni w roku (obsługując zdalnie kontrahentów czeskich). Przeniesienie działalności za granicę nie spowodowało zmiany rezydencji podatkowej, ponieważ pani Anna przebywa w Polsce dłużej niż 183 dni w roku.

Jak rozumieć faktyczne wykonywanie działalności?

Za faktyczne wykonywanie działalności można przyjąć cechy, które działalności gospodarczej, przypisuje art. 5a pkt 6 ustawy o PIT. Mówi on, że jako działalność gospodarczą należy rozumieć działalność zarobkową (wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na wykorzystaniu rzeczy i wartości niematerialnych i prawnych) prowadzoną we własnym imieniu w sposób:

  • zorganizowany – czyli z użyciem pewnych składników (materialnych i niematerialnych) uczestniczących w obrocie, stworzenie warunków do prowadzenia firmy oraz
  • ciągły – czyli podejmowanie pewnych czynności regularnie i w sposób powtarzający się, z nastawieniem na ich kontynuację.

Podsumowując, przeniesienie firmy za granicę nie zawsze zmienia rezydencję podatkową, natomiast skutkuje tym, że dochód uzyskany za granicą będzie opodatkowany w tamtym państwie oraz dodatkowa trzeba go rozliczyć także w Polsce – z uwzględnieniem tzw. metod unikania podwójnego opodatkowania.

Aby zmienić rezydencję podatkową, a co za tym idzie, nie płacić w Polsce podatku od dochodów zagranicznych, co do zasady, należy wykonać inne czynności, niż samo przeniesienie działalności za granicę, o czym można przeczytać w artykule: Zmiana rezydencji podatkowej.

Czy przeniesienie firmy za granicę zmienia rezydencję podatkową – materiał video:

Klauzula/ zastrzeżenie prawne na ifirma.pl

Zachęcamy do komentowania naszych artykułów. Wyraź swoje zdanie i włącz się w dyskusje z innymi czytelnikami. Na indywidualne pytania (z zakresu podatków i księgowości) użytkowników ifirma.pl odpowiadamy przez e-mail, czat lub telefon – skontaktuj się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych osobowych jest IFIRMA S.A. z siedzibą we Wrocławiu. Dodając komentarz na blogu, przekazujesz nam swoje dane: imię i nazwisko, adres e-mail oraz treść komentarza. W systemie odnotowywany jest także adres IP, z wykorzystaniem którego dodałeś komentarz. Dane zostają zapisane w bazie systemu WordPress. Twoje dane są przetwarzane na podstawie Twojej zgody, wynikającej z dodania komentarza. Dane są przetwarzane w celu opublikowania komentarza na blogu, jak również w celu obrony lub dochodzenia roszczeń. Dane w bazie systemu WordPress są w niej przechowywane przez okres funkcjonowania bloga. O szczegółach przetwarzania danych przez IFIRMA S.A dowiesz się ze strony polityki prywatności serwisu ifirma.pl.

księgowość biuro rachunkowe online księgowość biuro rachunkowe online
Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online Darmowy program do faktur online

O księgowości wiemy wszystko,
żebyś Ty nie musiał

Daj się zaskoczyć profesjonalnej wiedzy naszych księgowych i oddaj swoje rozliczenia w dobre ręce. A może wolisz samodzielną księgowość? Nasz program do księgowania online jest wyjątkowo prosty i intuicyjny w obsłudze, podobnie jak narzędzie do wystawiania faktur. Wybierz to, co najlepiej odpowiada Twoim potrzebom - ręczymy za każdą z usług ifirma.pl.

Romek

z ifirma.pl

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami

Załóż darmowe konto i testuj ifirmę bez zobowiązań

Nowoczesna

Rzetelna

Księgowość